Eddig viszonylag vérmesen kitartottunk a svájci frank és az EUR/CHF árfolyam 1,2000-es rögzítése mellett, csakhogy a legutóbbi fejlemények tükrében megnőtt kockázata annak, hogy a rögzítés meghiúsul, és a CHF megerősödik - tartja Steen Jakobsen. Kevesebb, mint 10 százalékról több mint 25 százalékra emelkedett ugyanis a kockázata annak, hogy a frank áttöri az 1,2000-en rögzített szintet. A szakember szerint tanácsos tehát a nyáron svájci frankban elfoglalt rövid pozíciókat a nyáron zárni, mert egyre nagyobb az esélye annak, hogy Svájc és Európa normálistól eltérő megtérülést produkál.
Mi történt?
Amikor 2011 szeptemberében rögzítették az 1,2-es szintet, ez egy logikus volt Steen Jakobsen szerint, hiszen:1. A makró környezet negatív növekedést és deflációt sugallt.
2. A CHF vásárlóit inkább a minőségbe menekülés, mintsem maga Svájc motiválta.
3. A lépés a meglepetés erejével hatott, és a megrázkódtatás elegendő volt ahhoz, hogy a CHF-ben hosszú pozíciót elfoglalókat kizökkentse.
4. Az akkori vélekedés szerint ennyi elegendő volt ahhoz, hogy a kamatokat zérus felé terelje, majd beavatkozásra adjon lehetőséget.
Hangnemet váltott az SNB
A makró környezetből mára már nem fenyeget a svájci GDP meglepetésszerű nagyarányú növekedésének a kockázata (2011. negyedik negyedévben az előzőhöz képest plusz 0,5 százalék volt a növekedés, pedig az első jelzések csak plusz 0,1 százalékról szóltak, és 2012 első negyedévében a várt 0,0 százalék növekedéssel szemben a tényleges GDP gyarapodás plusz 0,7 százalék volt. Így aztán az SNB hangnemet váltott, ma már nem az alsó korlát emeléséről, hanem annak meghatározásáról beszél.
Ez jelentős politikai változást jelent, hiszen a spekulánsokat a magasabb EUR/CHF árfolyam immár nem fenyegeti. Ráadásul a svájci közgazdászok szerint augusztus-szeptemberre a torzító hatásoktól megtisztított infláció elérheti a plusz 1,0 százalékot.
Ömlik Svájcba a tőke
Az EU adósságválság ismét nagylángon ég, így szélesebb áramban folyik Svájcba a tőke is. A májusi görög választások után Svájcot ismét elárasztotta a tőke, ezzel május elnyerte a történelem legnagyobb intervencióját jegyző hónap címét. Ha ez a beáramlás huzamosabban folytatódik, az SNB intervencióinak értéke hamar elérheti akár a GDP 100 százalékát is.
A magasabb alsó korlát felé való elmozdulás meglepetésszerű erejét eleve tompították a fenti első pontban említett jelentősebb növekedés és a pozitív előjelű infláció. Ma már olyan hangokat is lehet hallani Svájcból, hogy tulajdonképpen az 1:1 arányú EUR/CHF árfolyam a méltányos, és az EUR/CHF tényleges alsó korlátja egyre inkább a politika homlokterébe kerül.
Svájc jól viseli a nemzeti fizetőeszköz erejét. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy bármikor megvásárolhatja a versenytársát az, aki erős devizával nem tud versenyezni, ráadásul a nagyvállalati berendezkedés miatt a svájci vállalatok nyereségének java USA dollárban, euróban és yuanban és nem frankban keletkezik.
Kilátások
Egyszer eljön a nap, amikor az SNB-nek vissza kell térnie a frank piaci alapú áraihoz. A rögzítéssel a svájci gazdaságot igyekezett kiszolgálni, csakhogy mostanra a rögzítés túlságosan is nagy terhet jelent az SNB és Svájc számára, mert az EU-nak az adósságválságra adott politikai válasza továbbra is az időnyerésre, bővítésre-színlelésre játszik. Svájc ebből többet aligha engedhet meg magának - jelezte Steen Jakobsen.
Zárásképpen pedig hangsúlyosan kiemelte: nem most kell merészen álláspontot elfoglalni a rögzítés feloldásáról. A Saxo Bank szakemberei szerint ugyanis 75 százalék az esélye annak, hogy ez mégsem történik meg, de a tévedés ára véleményük alapján túlságosan nagy ahhoz, hogy érdemes legyen kockázatot vállalni (mivel 25% az esélye annak, hogy a piac az 1,20-ról 1,00-ra történő elmozdulás esetén virtuálisan megszűnik).