A MÉBKER ötven tagkereskedése körében végzett telefonos kutatása során a kereskedések első féléves eredményeit és várakozásait vizsgálta. A válaszadók 33 százaléka nyilatkozott úgy, hogy rosszabbul sikerült az év első fele az egy évvel korábbinál. 20 százalék eredménye nem változott, azonban 47 százalék számolt be jobb adatokról. Az adatok a piac szerény mértékű felélénkülésére engednek következtetni. További bizakodásra adhat okot, hogy bár az első félév első négy hónapja gyenge eredményeket hozott, az utolsó két hónap eredménye kompenzálni tudta.
A jobb eredményt elért kereskedések 33 százaléka valamilyen marketing vagy menedzsment aktivitásnak tulajdonítja a jobb eredményeket. 27-27 százalékuk a javuló piaci környezetnek és a növekvő megrendelés állományt érzi a javulás okának. Ez utóbbi adat alátámasztja, hogy mind a kisebb-nagyobb felújítási munkák, mind a projektek erősödtek. Ezzel szemben azok a cégek, melyeknek az eredménye romlott, 95 százalékban külső körülményeket, mint a kereslet csökkenése, a hosszú tél vagy az árfolyamváltozás okolják az eredményekért.
„Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az értékesítés hatékonysága az egyik olyan terület, melyre közvetlenül befolyással lehetnek a kereskedések, míg a válságot okozó külső tényezőkre nem” – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője, a MÉBKER alapítója. Hozzátette: a hálózat által márciusban végzett felmérése rámutatott, hogy a lehetőségek 70 százalékát „elpuskázzák” a kereskedők az eladók nem megfelelő hozzáállása és tudása miatt. Az akkori felmérés rámutatott, hogy az eladók többsége nem köszön és nem segít.
Augusztusban egyébként kissé emelkedett a GKI-Erste konjunktúra-index értéke, ami az üzleti várakozások javulásának következménye. Az építőipari bizalmi index 2013-ra jellemző, szinte töretlen emelkedése augusztusban is folytatódott, de az előző három hónap termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése kissé romlott. (Az építőiparban tapasztalható fellendülés mellett a kkv-k hangulata is egyértelműen javulóban van.)