Az energiaéhségünk felfűti az irodapiacot is

Az átlagos első osztályú irodák bérleti díja negyedével (25,2%) emelkedett az „energiafüggő” városokban, ahol a gazdaság és így az ingatlanpiac jelentősen az energiahordozók (olaj és gáz) kitermelésétől és feldolgozásától függ. A drágulás messze megelőzi a fejlett piacokon tapasztalt 4,5 százalékos emelkedést.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

Az energia iránti kereslet növekedése egyre inkább jellemző a felzárkózó országokra, Kínára, Indiára, Afrika egyes területeire és a Közel-Keletre és kevésbé az OECD-országokra, így az energiafüggő városokra is hatást gyakorol. Ezek a városokban a gazdaság és az ingatlanpiac nagymértében függ az energiahordozók kitermelésétől és feldolgozásától. A globális energiafogyasztás idén mintegy 2,3 százalékkal nőtt, a növekedés 80 százalékát pedig nem az OECD-országok adták. Kína hamarosan a világ legnagyobb olajimportőrévé válik, miközben India lesz a szén legnagyobb vásárlója.

A felzárkózó országokban az energiatermelés bővülése jelentősen erősítette a minőségi irodaterület iránti igényt is. Caracasban, Jakartában és Bakuban például az energiacégek kereslete miatt jelentősen drágultak az irodák, hiszen nincs elegendő minőségű terület számukra. A rekorder a venezuelai főváros, Caracas, ahol a hiányos kínálat, jelentős infláció és a bizonytalan belpolitikai helyzet hatására 280 százalékkal nőttek a bérleti díjak. Indonézia fővárosában 42, az azeri Bakuban pedig 17,6 százalékos volt a díjnövekedés mértéke, - derül ki a CBRE nemzetközi ingatlan-tanácsadó 33 városra kiterjedő kutatásából. (Nálunk az IT-cégek és az SSC-k lendítik fel a piacot.)

A szubszaharai régió második legnagyobb olajtermelője Angola fővárosában, Luandában is drágultak az irodák: a kitartó kereslet és alacsony kínálat miatt a bérleti díj 1916 dollár/négyzetméter/év, ami a CBRE által vizsgált 33 város listáján a negyedik legdrágább lokáció. Összehasonlításképpen: Budapesten ennek az árnak a tizedéért is lehet már jó minőségű irodát találni, (bár egyre nehezebben) de a legdrágább épületben sem fizetnek a bérlők évi 310 dollárnál többet négyzetméterenként.

„Az energiapiacok továbbra is gyors bővülést mutatnak, és a helyzet alapvető és hosszútávon fennmaradó változásokat jelent a következő 20 évben. Az energiahordozók iránti kereslet jelentősebb számú lokációhoz köthető, az ilyen fajta diverzifikáció pedig hatással van a vállalatok működési döntéseire és jelentős befolyása van az irodapiacokra. Ez főleg igaz néhány felzárkózó piacra, ahol korlátozott a kínálat és az energiaszektor szereplői erős keresletet támasztanak az irodák iránt. Egy évvel ezelőtt az éves bérletidíj-növekedés ezekben a városokban 10,6 százalék volt, szemben a hagyományos üzleti központokban mért 2,9 százalékkal. A tény, hogy idén a díjak már 25 százalékot ugrottak, pontosan tükrözi az energiafüggő városokban végbemenő hatalmas áremelkedést.” – nyilatkozta Michael Armstrong, a CBRE globális vállalati szolgáltatásokért felelős vezetője.

ELKEZDŐDÖTT A „VILÁGÍTÁSI SZEZON” AZ IRODAHÁZAKBAN
A hétvégi óraátállítással, az egy órával korábbi sötétedéssel elkezdődött az irodaházaknál a „világítási szezon”, ami a bérlőket is közvetlenül érinti, hiszen az irodákban az áramfogyasztás 18–23 százalékáért a világítás a felelős.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo