Az energiaéhségünk felfűti az irodapiacot is

Az átlagos első osztályú irodák bérleti díja negyedével (25,2%) emelkedett az „energiafüggő” városokban, ahol a gazdaság és így az ingatlanpiac jelentősen az energiahordozók (olaj és gáz) kitermelésétől és feldolgozásától függ. A drágulás messze megelőzi a fejlett piacokon tapasztalt 4,5 százalékos emelkedést.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az energia iránti kereslet növekedése egyre inkább jellemző a felzárkózó országokra, Kínára, Indiára, Afrika egyes területeire és a Közel-Keletre és kevésbé az OECD-országokra, így az energiafüggő városokra is hatást gyakorol. Ezek a városokban a gazdaság és az ingatlanpiac nagymértében függ az energiahordozók kitermelésétől és feldolgozásától. A globális energiafogyasztás idén mintegy 2,3 százalékkal nőtt, a növekedés 80 százalékát pedig nem az OECD-országok adták. Kína hamarosan a világ legnagyobb olajimportőrévé válik, miközben India lesz a szén legnagyobb vásárlója.

A felzárkózó országokban az energiatermelés bővülése jelentősen erősítette a minőségi irodaterület iránti igényt is. Caracasban, Jakartában és Bakuban például az energiacégek kereslete miatt jelentősen drágultak az irodák, hiszen nincs elegendő minőségű terület számukra. A rekorder a venezuelai főváros, Caracas, ahol a hiányos kínálat, jelentős infláció és a bizonytalan belpolitikai helyzet hatására 280 százalékkal nőttek a bérleti díjak. Indonézia fővárosában 42, az azeri Bakuban pedig 17,6 százalékos volt a díjnövekedés mértéke, - derül ki a CBRE nemzetközi ingatlan-tanácsadó 33 városra kiterjedő kutatásából. (Nálunk az IT-cégek és az SSC-k lendítik fel a piacot.)

A szubszaharai régió második legnagyobb olajtermelője Angola fővárosában, Luandában is drágultak az irodák: a kitartó kereslet és alacsony kínálat miatt a bérleti díj 1916 dollár/négyzetméter/év, ami a CBRE által vizsgált 33 város listáján a negyedik legdrágább lokáció. Összehasonlításképpen: Budapesten ennek az árnak a tizedéért is lehet már jó minőségű irodát találni, (bár egyre nehezebben) de a legdrágább épületben sem fizetnek a bérlők évi 310 dollárnál többet négyzetméterenként.

„Az energiapiacok továbbra is gyors bővülést mutatnak, és a helyzet alapvető és hosszútávon fennmaradó változásokat jelent a következő 20 évben. Az energiahordozók iránti kereslet jelentősebb számú lokációhoz köthető, az ilyen fajta diverzifikáció pedig hatással van a vállalatok működési döntéseire és jelentős befolyása van az irodapiacokra. Ez főleg igaz néhány felzárkózó piacra, ahol korlátozott a kínálat és az energiaszektor szereplői erős keresletet támasztanak az irodák iránt. Egy évvel ezelőtt az éves bérletidíj-növekedés ezekben a városokban 10,6 százalék volt, szemben a hagyományos üzleti központokban mért 2,9 százalékkal. A tény, hogy idén a díjak már 25 százalékot ugrottak, pontosan tükrözi az energiafüggő városokban végbemenő hatalmas áremelkedést.” – nyilatkozta Michael Armstrong, a CBRE globális vállalati szolgáltatásokért felelős vezetője.

ELKEZDŐDÖTT A „VILÁGÍTÁSI SZEZON” AZ IRODAHÁZAKBAN
A hétvégi óraátállítással, az egy órával korábbi sötétedéssel elkezdődött az irodaházaknál a „világítási szezon”, ami a bérlőket is közvetlenül érinti, hiszen az irodákban az áramfogyasztás 18–23 százalékáért a világítás a felelős.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo