Visszatért az élet az ingatlanpiacra

Némi élénkülés tapasztalható az európai kereskedelmi ingatlanpiacon: 2009 második negyedévében 13 milliárd euró értékű befektetés valósult meg, ami 12 százalékos növekedést jelent az első negyedévhez (11,6 milliárd euró) képest. Az aktivitás növekedése leginkább a negyedév utolsó heteiben volt szembetűnő – áll a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb elemzésében.

 

Logisztikában is erősödünk
Július 30-án mutatták be a Budapesti Intermodális Logisztikai Központ (BILK) legújabb, 473 millió forint uniós támogatással megvalósult szolgáltatóegységét. 15 ezer m2-es új raktárépületével a BILK Kelet-Közép-Európa legnagyobb logisztikai központjává vált. A technológiai modernizáció nagymértékben hozzájárul a BILK Logisztika Zrt. intermodális logisztikai szolgáltatásfejlesztési projektjének sikeréhez, amely a remények szerint az ügyfélkör jelentős bővülését, és éves szinten 100 ezer tonna árumennyiség-növekedést eredményez. Az elmúlt években rohamosan bővült a magyarországi logisztikai piac, melynek köszönhetően 2008-ban hazánk a Cushman&Wakefield rangsorában - 2005-ös helyezésén négy helyet javítva - 25 ország közül a 3. helyre lépett elő. Az NFGM 2008 nyarán stratégiai húzóágazatként határozta meg a logisztikai iparágat, amely dinamikusan bővülő nemzetközi szektor, nagymértékű GDP hozzájárulással és foglalkoztatási aránnyal. Szakmai szervezetekkel szorosan együttműködve dolgozta ki a szaktárca a szektor középtávú intézkedési csomagját rögzítő Logisztikai Akciótervet, amit a kormány 2009. június 17-én fogadott el. Az akcióterv elsődleges célja, hogy Magyarország 2013-ra a közép-kelet-európai térség meghatározó logisztikai szolgáltató centrumává váljon.

A „CB Richard Ellis EU-15" összes ingatlantípusra vonatkozó átlaghozama a második negyedévben csupán 0,02 százalékponttal emelkedett 6,13 százalékra, ami jelentős változást jelent az elmúlt időszak tendenciájához képest - az utóbbi négy negyedévben 1,03 százalékponttal nőtt az átlagos hozam. Kivételt jelent ez alól az átlagos irodapiaci hozam párizsi és egyes angol vidéki városok irodapiacán bekövetkezett 0,02 százalékpontos csökkenése, ám ki lehet jelenteni, hogy a növekvő befektetői aktivitás stabilizálódó hozamokkal járt együtt.

Annak ellenére, hogy a második negyedév befektetési aktivitása Európa-szerte szerénynek mondható, az eredmények a befektetők javuló hozzáállását jelzik. A jelenlegi legnagyobb kérdés az, hogy a második negyedévben tapasztalt javulás folytatódik-e a jövőben. Még ha a befektetői érdeklődés magas is marad, a tranzakciók lezárása számos esetben sokáig tart, és a júliusi-augusztusi nyári időszak hagyományosan csendes befektetői szempontból - közölte a CBRE, így a cég szerint a befektetői aktivitás javulása - befejezett ügyletekben kifejezve - nem lesz teljes mértékben látható az év utolsó három-négy hónapjáig.

A második negyedév változatos tendenciákat mutat a különböző európai piacokon: hangsúlyosabban javult a befektetői étvágy azokon a területeken, ahol korábban jelentős árkorrekciónak lehettünk tanúi - ilyen London, Madrid, Barcelona és Párizs. Az Egyesült Királyságban különösen figyelemre méltó tendenciák látszanak: egy relatíve lassú április és májusi kezdet után a befektetési ingatlanpiac nagyot lendült júniusban - a negyedév utolsó hónapjában realizálódott az időszak tranzakcióinak 60 százaléka. A 100 millió euró (27 milliárd forint) feletti hat ügyletből öt júniusban köttetett, köztük a legnagyobb, 510 millió eurós (140 milliárd forint) a londoni Bishop tér 1-10. alatti ingatlan megvásárlása az Oman Investment Fund által.

Régiós körkép

A teljes befektetési forgalom a közép-kelet-európai kereskedelmi ingatlanpiacon 560 millió euróra rúgott 2009 első félévében. Ez 86 százalékkal kevesebb, mint 2008 hasonló időszakának forgalma és 91 százalékkal marad el 2008 első félévének forgalmától. A befektetések zöme Oroszországban (249 millió euró), Lengyelországban (114 millió euró) és Csehországban (73 millió euró) koncentrálódott, 2009 első félévében ezekben az országokban valósult meg az ügyletek 78 százaléka, ami jelentős növekedés a 2008-as 65 százalékhoz képest. „A befektetők a központi piacokon továbbra is érdeklődnek az első osztályú ingatlanok iránt, noha az elérhető ingatlanok száma korlátozott és az árról való megállapodás továbbra sem könnyű" - hangsúlyozta Tim O'Sullivan, a CBRE magyarországi ingatlanbefektetési vezetője.

A befektetők széles köre aktív ma Európában: az elmúlt időszak vevői közt szerepelnek intézmények, állami befektetési alapok, német nyílt végű alapok, magánbefektetők és kockázati tőkealapok. Ez utóbbiak belépése a piacra pozitív fejleménynek tekinthető, hiszen 2008 közepe óta a partvonalról figyelték az eseményeket. Az aktivitás növekedése 2009 második félévében a kelet-közép-európai piacon is várható. A prognózis a saját tőkével rendelkező aktív vevők folyamatos érdeklődésén alapul: számos (ma még) zárva tartó német nyílt végű alap várhatóan újra aktivizálódik, és a helyi vevők is élénkebbek lehetnek. A régió több piacán már láthatóak az élénkülés jelei.

„A második negyedév aktivitása azokon a piacokon igazán szembetűnő, amelyeken korábban jelentősebb árkorrekció volt. Ez különösen igaz Spanyolországra és az Egyesült Királyságra, ahol a befektetők úgy érzik, most jó áron juthatnak ingatlanokhoz" - kommentált Michael Haddock, a CBRE európai tőkepiacokért felelős vezetője. Jonathan Hull, a CBRE tőkepiacokért felelős európai ügyvezetője hozzátette: „Már egyértelműen érzékeljük, hogy növekvő tőkeállomány irányul az első osztályú ingatlanok piacára Európában és nem kizárólag Londonban. A legjelentősebb fejlemény a piacon a nettó tőkebeáramlás megjelenése és három német nyílt végű alap visszatérése, ami bátorítólag hat a piac többi szereplőjére. Az Egyesült Királyság ingatlanalapjaira szintén a nettó tőkebeáramlás a jellemző. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a piacot megcélzó tőkeérték nő, és azt várjuk, hogy a második félévben ez a folyamat már az ügyletek számának növekedésében is tetten érhető lesz. A legtöbb befektetőt a biztos bevétellel rendelkező, központi ingatlanok érdeklik."

Megvan az idei év első jelentős magyar ingatlan befektetése
A Cushman & Wakefield nemzetközi ingatlantanácsadó közvetítésével a Tesco Zrt. 63 millió euró (több mint 17 milliárd forint) összegért értékesítette magyarországi logisztikai portfolióját a W. P. Carey & Co. LLC (NYSE: WPC) amerikai befektetési csoportnak. A tranzakció egy stratégiai folyamat kezdete, mely során a Tesco 5 milliárd euró értékű ingatlan portfolióját tervezi értékesíteni a részvények értékének növelése érdekében. Ez a tranzakció nemcsak az idei év első számottevő magyarországi ingatlan befektetése, hanem az elmúlt két év legjelentősebb közép-kelet európai tranzakciója is egyben. "Nagy örömmel tölt el minket, hogy a tőkepiaci nehézségek ellenére egy ilyen jelentős nemzetközi tranzakciót hajtottunk végre. Tekintve a kockázatkezelésünk által irányított befektetési stratégiánkat és a portfolió diverzifikációs kritériumainkat, az első magyarországi befektetésünkhöz nem is találhattunk volna a Tesco-nál megfelelőbb piacvezető partnert." – közölte az ügylettel kapcsolatban Jeffrey Lefleur, a W. P. Carey igazgatója.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo