Van megtakarítása? Itt egy jó lehetőség!

A befketetők szerint a világgazdaság elhúzódó problémai miatt tovább emelkedhet a nemesfémek ára, így még mindig megéri ebbe fektetni. Emellett viszont a gumi lehet az idei éve egyik befektetési slágerterméke. 

Az aranyár ingadozásai kicsit sem riasztják a vásárlókat attól, hogy továbbra is elszántan invesztáljanak a nemesfémbe. Az érdeklődés alig csillapodott az augusztus eleji roham óta, a napi forgalom még most is jóval meghaladja a korábban megszokott mértéket. A befektetők szilárdan meg vannak győződve arról, hogy a világgazdaság elhúzódó problémai miatt az árak még tovább emelkedhetnek. Ugyanakkor kevésbé a haszonszerzés, sokkal inkább a megtakarításaik értékvesztésének megakadályozása motiválja őket - tájékoztat a www.aranypiac.hu.

A részvénynek méreg, az aranynak előny


Kép: PP archív

A gyenge reálgazdasági mutatók méregként hatnak a részvénypiacokra, az aranynak viszont kedveznek. Így történt ez az elmúlt héten is, amely csalódottsággal kezdődött, miután a világ vezető jegybankelnökeinek szimpóziuma mindössze a „W" alakú recesszió veszélyét állapította meg, de nem vázolt fel semmiféle eszközt a konjunktúra élénkítésére. A hét közepén aztán a görög adósságprobléma jelentkezett vissza teljes lendülettel egy rövidke nyári szabadságról azzal, hogy aligha lesz képes teljesíteni a nemzetközi segélycsomag esedékes részletének fejében vállalt takarékossági programot. A pénteki nap pedig az amerikai foglalkoztatási adatokra való várakozásban telt, majd lehangolóan zárult, miután kiderült, hogy nem csökkent a magas munkanélküliség az Egyesült Államokban. Ez pedig a világgazdaság motorjának számító amerikai gazdaság megtorpanására utal.

Miután a gazdaságpolitika a hét folyamán ilyen tökéletesen megágyazott az aranynak, semmi sem gátolta a nemesfémet abban, hogy ismét célkeresztbe vegye az eddigi történelmi rekordját. Két hete az azonnali kereskedésben egyszer már 1.911 dollárig emelkedett egy uncia ára, de akkor onnét 200 dollárt gyorsan vissza is korrigált. Az elmúlt hét végére ismét hajszálnyira megközelítette a kurzus ezt az értéket, és a londoni fizikai kereskedésben csaknem 5 százalékos heti pluszban, 1.875,25 dolláron zárta a hetet. És bár az év eleje óta immár 35 százalékos pluszt (forintban 26,44%) könyvelhetett el az arany világpiaci árfolyama, általános elemzői vélemény, hogy az emelkedés még egy jó ideig tovább folytatódhat.

Az időnként felerősödő kockázatkerülés mellett az állandóan aktuális inflációs félelmek jelentik világszerte az értékállósága miatt népszerű arany legfőbb hajtóerejét. A befektetők abban bíznak, hogy egy uncia arany két év múlva is azonos vásárlóértéket fog képviselni, mint napjainkban, legyen annak majdani nominális ára 2.000 vagy éppen 5.000 dollár. Hitükben egy lehetséges spekulációs buborék kialakulása sem ingatja meg a megtakarításaik számára menedéket keresőket.


Forrás: aranypiac.hu

Számukra meggyőző ellenérv egy buborékkal szemben az, hogy az arany 80-as évekbeli szárnyalása óta a jegybanki pénzmennyiség a 13-szorosára hízott, míg az aranyár mindössze valamivel több mint a duplájára emelkedett. Az utóbbi tíz év összehasonlítása az arany 1970-től 1980-ig tartó bikapiacával szintén kínál látszólag meggyőző érveket arra, hogy miért lehet elhamarkodott már most párhuzamot vonni a piac akkori túlkapásaival. Akkor tíz év alatt 2.300 százalékot nőtt az arany árfolyama, míg a mostani évtized termése „mindössze" 650 százalék (250 dollárról 1875,25 dollárra). Az 1980-as spekulációs lufi kidurranásának végnapjaiban röpke két hónap alatt 100 százalékos növekedést produkált az árfolyam. Ha most hasonló stádiumban lenne a buborék, akkor aktuálisan éppen a 3.000 dollárt kéne, hogy ostromolja a jegyzés. (Az aranypiacról, és arról, hogy miért nem tekinthető lufinak a mostani emelkedés Dr. Asztalos László György pénzügypolitikus beszél egy interjúban.)

Mindazonáltal nem csak a rossz makrogazdasági hírek és befektetői félelmek fűtik jelenleg a nemesfém árának emelkedését. Indiából és Kínából szüntelenül érkezik egy valós fogyasztói szükségletet megtestesítő reálkereslet is. A Delhitől Pekingig érő aranytengelynek köszönhetően a most következő őszi hónapok hagyományosan erős keresletet generálnak nemzetközileg az ékszeripar háza táján.


Kép: sxc

A gumi az új sikertermék

Egyre nehezebb olyan gazdasági szegmenseket találni, ahol pénzünket alacsonyabb kockázat mellett jó hozammal tudjuk befektetni. A legutóbbi 3 év gyatra gazdasági teljesítménye mellett az árupiac mégis folyamatos növekedést tudott felmutatni. Az idei év egyik slágerterméke a befektetők horizontján eddig inkább a háttérben megjelenő gumi lehet, hiszen a kereslet növekedési üteme láthatóan magasabb, mint az elérhető kínálat. A gumi természetes és mesterségesen előállított formában is létezik, fő jellemzői - a rugalmasság, vízhatlanság és az elektromos szigetelő képesség - miatt kerekek és csövek készítésének elsődleges nyersanyagaként tartják nyilván. Ez a két iparág adja a gumikereslet 44 százalékát, a további 56 százalék a gazdaság szinte minden területén megtalálható; a legjelentősebb piaci felvevők: nyílászárók, ruhaipar, játékipar, közlekedés, építőipar. „A természetes gumi fogyasztása 1970 óta megháromszorozódott, míg a szintetikus gumi felhasználása duplájára emelkedett"- emeli ki Hont András, a Solar Capital elemzője.

A gumi ára a kereslet erőteljes növekedésének köszönhetően az árutőzsdén felfelé indult, ám a kereslet és a kínálat egyensúlytalansága várhatóan újabb csúcsokra röpíti az értékét az idei évben. A jegyzésár az elmúlt három évben jelentős mozgásokat produkált. Míg 2008 derekán még 300 dollárcent körül mozgott, egy évvel később már csak 100 dollárcent volt. Az idei év elején pedig valamivel 600 dollárcent alatt tetőzött. 

2010-ben a természetes módon előállított gumi iránti kereslet világszinten 14,4 százalékkal, 10671 millió metrikus tonnára növekedett. A legnagyobb felhasználó az Egyesült Államok 8,5 százalékos aránnyal. Ezt követi Japán 6,9 százalékkal, majd Franciaország, Németország és Anglia igénye együttesen 6 százalékkal. A szintetikus módon előállított gumi kereslete 2010-ben 15,2 százalékkal, 13571 millió metrikus tonnára növekedett. A legnagyobb keresletet az Egyesült Államok támasztja 12,6 százalékos aránnyal, majd Japán 7,1 százalékkal, és végül Anglia, Németország és Franciaország összesen 7,2 százalékkal. A gumi iránti kereslet növekedése leginkább az Egyesült Államokban érhető tetten, a növekedési dinamika a tavalyi évben 32,2 százalékos volt.


Forrás: Solar Capital

A tavalyi évben a természetesgumi-ellátás 6,1 százalékkal növekedett, így nem sikerült lépést tartani a radikális keresletnövekedéssel. A legnagyobb termelők közé sorolható Thaiföld és Indonézia, amelyek egyenként 27,5 százalékát teszik ki a világ termelésének. Ezt követi Malajzia 9,1 százalékkal, majd  India 8,3 százalékkal és Vietnam 7,3 százalékkal. A szintetikus módon előállított gumi 16,6 százaléka az USA-ban, 11,3 százaléka Japánban, 8,2 százaléka Oroszországban és 6,7 százaléka Németországban készül el. E gumi előállítása 2010-ben 14,2 százalékkal növekedett.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo