A kormány jövő szerdai ülésén fogadja el az ez évre és jövőre tervezett takarékossági intézkedéseket is tartalmazó konvergenciaprogramot, amit április 30-ig ki kell küldeni Brüsszelbe. A kabinetnek az idén egy 150, jövőre pedig egy durván 400 milliárd forintos lyukat kell befoltoznia a költségvetésben, ennyivel szaladna túl a hiány az Európai Bizottság szerint a kormány 2012-es és 2013-as deficitcéljánál - írta az Origo. (Balog Ádám adóügyekért felelős államtitkár szerint jövőre csökkentik a kkv-k terheit.)
A hírportál szerint vannak olyan intézkedések már, amelyek majdnem biztosra vehetők: ilyen a 40 milliárd forintos pénzbefagyasztás a minisztériumoknál és az önkormányzati rendszerben és a pénzügyi tranzakciós adó. Az utóbbiból remélt bevétel nagysága még mozog, egy minisztériumi forrás 100-200 milliárd forint közötti összeget említett, míg két másik forrás akár 250 milliárd forintot. A tömegközlekedési rendszer átalakításából a napokban elhangzott kormányzati nyilatkozatok szerint 10-15 milliárd forintot lehet megtakarítani, és pár milliárdos spórolást eredményezhet, hogy a rokkantnyugdíjasok közül 15 ezren nem jelentkeztek felülvizsgálatra, így kieshetnek a rendszerből. (Az Európai Bizottság márciusban bejelentette, hogy az Európai Bírósághoz fordul a távközlési szektor magyarországi különadójának ügyében, mert "a tagállam az uniós szabályokat megszegve továbbra is árbevételen alapuló különadó-fizetésre kötelezi a távközlési szolgáltatókat".)
Mindezek ellenére azonban még marad egy több tízmilliárd forintos lyuk, az NGM ezért felkínálja a kormánynak, hogy minden vezetékes és mobiltelefonálás, valamint internetforgalom után vezessen be új adót, amiből a tárca 40-50 milliárd forintot is beszedhetőnek tart az Origo szerint. A telefon- és internetadó ugyanúgy működne, mint a sárgacsekkadó: a szolgáltatók számláznák ki, (ahogyan most az áfát is), szednék be, de a teher a felhasználókat sújtaná. Az adó mértékét a lap forrásai nem tudták megmondani, szerintük még nem dőlt el, hogy adatforgalom, vagy a felhasznált percek alapján fizettetik-e meg.
Az Origo úgy tudja, az elgondolásokat az NGM megosztotta az Európai Bizottság küldöttségével is, amely hétfőn és kedden járt Budapesten. A bizottság arra kérte az NGM stábját, hogy részletes számításokkal támassza alá, hogy az egyes intézkedésekből remélt bevétel megalapozott.