A bérlők kegyeit keresik ezekben a hetekben az irodaházak bérbeadói. Sokkal nagyobb intenzitással, mint korábban. Ez több lehetőséget ad a kisebb cégeknek is arra, hogy kedvezőbb feltételeket alkudjanak ki.
Ha végig pásztázzuk a főbb budapesti irodapiaci helyszíneket, akkor még mindig látunk darukat, vagyis nem álltak le az építkezések. Elvileg több százezer négyzetméternyi irodaterület kerül a piacra a következő pár évben, sok vállalkozás meghosszabbítja a bérletiszerződését, miközben lassan kezdenek átállni a járvány utáni időszakra. A fejlesztők, az üzemeltetők és a befektetők is optimisták, de azt mindenki elismeri, hogy ma a bérlők sokkal jobb alku pozícióban vannak, mint bármikor korábban.
Természetesen nem mindegy, hogy milyen egyezségek születnek, illetve marad-e a bérlő vagy inkább költözne, hogy jobb feltételekkel béreljen irodát. Ebben az alkudozásban sokféle szempont egyszerre érvényesül és minden egyes bérlő, főleg, ha kisebb cég, a végsőkig igyekszik kitartani álláspontja mellett.
Több minapi konferencián is azt hallottuk, hogy továbbra is sok a bizonytalanság, a bérlő cégek egyelőre rövid távú döntéseket hoznak és nagyon sok függ attól, hogy sikerül-e tömegesen visszacsábítani a dolgozókat a home office-ból. Elég sok szektorban jellemző, hogy a dolgozók legalább heti két napon távolról végzik el a feladatokat, de egyes extrém esetekben, főleg IT cégeknél, hetente egyszer megjelennek az értekezleten, aztán mindent otthonról csinálnak.
Milyen engedményeket harcolhat ki magának most egy kis vagy közepes vállalat? (Bár hozzátesszük, hogy ez nem szentírás és nem kötelező és egyelőre csak elvétve hallottunk róla). Például rövidebb bérleti futamidőt vagy azt, hogy minden, számára káros következménytől mentesen adhasson vissza területet, ha éppen nem megy az üzlet vagy annyira sokan akarnának tartósan távolról dolgozni a cégnél.
Megkérdeztük Kalaus Valtert, a bérlőképviselettel régóta foglalkozó VLK Cresa tanácsadó cég ügyvezetőjét, hogy szerinte mi várható a közeljövőben a magyar irodapiacon a bérlői szempontokat figyelembe véve. Azt mondta: a cégvezetők egyelőre nem mindig tudják eldönteni, hogy 20, 30 vagy akár 40 százalékkal kisebb terület is elegendő-e a vállalatnak vagy ellenkezőleg, maradjon az eredeti bérterület, csak szellősebb legyen a belső elrendezés. Újabban az utóbbira is elég sok példa van, hiszen a járványügyi előírásokat csak így lehet betartani. Sokan növelték a konyha területét az egész bérleményen belül és persze felszereltek paravánokat is.
Általánosságban igaz, hogy a cégvezetőknek a cég egész működését kell újragondolni, és ennek csak egy kisebb része az irodahasználat. Sok függ például attól, hogy milyen korösszetételű a vállalkozás. Ha például túlnyomó részt fiatalokból áll, akkor sokkal könnyebb a legújabb digitális megoldásokkal operálni. De az is igaz, hogy bárkit kérdezünk a cégvilágban, azt mondja, hogy a személyes interakció nélkül egyszerűen nem lehet dolgozni, nagyon sokan vágynak a személyes megbeszélésekre, a fizikai közelségre, főleg a kreatív ágazatokban.
Több szakértő is úgy nyilatkozott, hogy a szolgáltatott irodák ugyancsak javíthatnak pozícióikon. Ezeket általában nagy irodaházak egy-egy emeletén lehet igénybe venni és a co-working irodákhoz képest az az előnyük, hogy szeparáltabbak, az egész adminisztrációs hátteret kiválthatják egy kisvállalkozásnál és nem kerülnek sokkal többe, mint a co-working irodák. Itt is lehet tárgyalót bérelni akár egy órára vagy egy adott projektre pár hétre egy külön helyiséget.
Nagy kérdés, hogy mi lesz azokkal a bérlőkkel, akik mondjuk egy 20-25 évvel ezelőtt épült irodaházban működnek és annak az üzemeltetője azért számít fel az átlagnál alacsonyabb bérleti díjat, hogy ezzel tartsa ott a cégeket. Érdemes ilyenkor kiszimatolni, hogy szándékában áll-e egyáltalán a felújítás a közeljövőben és hogy ennek nyomán lesz-lehet-e díjemelésre számítani. Ha belátható időn belül (az adott cég bérleti szerződésének lejártáig) kiderül, hogy korszerűbb lesz az irodaház és elviselhetően kicsi a díjemelés, akkor megéri maradni. De azért közben érdemes máshol is nézelődni.