Senkinek nem kell a magyar állampapír

Lassan érdemes visszatérniük a befektetőknek a hazai kötvénypiacra, a magyar részvénytársaságok papírjai viszont még eshetnek, ott érdemes kivárni. A hektikus helyzetben az IMF-megállapodás hozhat megnyugvást, amit az állampapír-aukciók sorozatos kudarca révén akár a befektetők is kikényszeríthetnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csütörtöki 12 hónapos DKJ-aukciótól távolmaradtak a vevők. A hozamszint 9,96 százalékra ugrott, amelyre bő 3 éve nem akadt példa. Az eredmény persze az elmúlt napok fényében nem meglepő, ugyanakkor a kérdés továbbra is a jövőkép, vélik az Equilor elemzői.

A kkv-kat is sújtja
Az országkockázati felártól a makrogazdasági jelenségeken át, a konkrét vállalatfinanszírozási problémákig széles összefüggéseket kell átlátnia napjainkban egy vállalkozónak ahhoz, hogy biztonságban érezhesse a cégét. A hazai kkv-k egyik legfőbb problémája a gazdasági környezet változékonysága, valamint a – vállalati tevékenység zökkenőmentes fenntartásához szükséges – finanszírozási kérdésekben való tisztánlátás – mondta Dercsényi György, a Raiffeisen Bank Kisvállalati üzletágvezetője a bank Üzlettárs Klub rendezvényén.
– A rendkívül hektikus forint-euró árfolyam természetesen leginkább az exportőr és importőr cégeket érinti. Ezek a társaságok forintban könyvelnek, illetve tervezik meg a bevételeiket-kiadásaikat, de mivel a szerződéseik jelentős részét euróban történő elszámolás szerint kötik, ezért adott esetben egy-egy nagyobb árfolyamváltozás, akár a teljes üzleti hasznukat elviheti. Hasonlóan nagy nehézséget jelent az ingadozó forint-euró árfolyam azoknak a hazai vállalkozásoknak, amelyek devizában vannak eladósodva, és hónapról-hónapra változtak, változnak a havi törlesztési kötelezettségeik. A folyamatok alól csak azok a hazai, deviza bevétellel, de forint kiadásokkal rendelkező társaságok a kivételek, amelyek a devizahitel felvételével fedezik a deviza bevételeikből származó úgynevezett természetes deviza kitettségüket – válaszolta a szakértő a Piac & Profit kérdésére.

A forint csütörtök reggel újabb mélypontra (323,6) esett az euróval szemben, de 252-es dollár és 265-ös svájci frank árfolyam sem kifejezetten bíztató jel. A kötvénypiacon szerdán alacsony forgalom mellett mutatkozott jelentősebb hozamemelkedés – azaz árfolyamcsökkenés, amellyel lassan 3 éve nem látott hozamszinteket ütött a jegyzés.

A piaci szereplők véleménye megoszlik abban a tekintetben, hogy mi vezetett a mostani helyzet kialakulásához, annyi azonban bizonyos, hogy sok kérdőjel gyűlt fel.

A jegybankkal kapcsolatos parázs vita, a devizatartalék ügyének napi szintű emlegetése, a költségvetéssel és államadóssággal kapcsolatos témák fokozatosan bizonytalanították el a befektetőket ebben a hangulatban.

Kell az IMF-megállapodás

A legnagyobb problémát az jelenti, hogy egyre csökken a gyors és hatásos megoldás esélye, állítja az Equilor. A kormányzati képviselők nyilatkozatai egyre több kételyt ébresztenek, ez pedig oda vezethet, hogy a befektetők bármilyen állami intézkedés nélkül is felteszik kezüket és kivonják tőkéjüket a részvény és/vagy kötvénypiacról.



A helyzet részbeni rendezéséhez minél előbb egységes fellépésre van szükség kormányzati oldalról, ami érdemben csökkenti az EU/IMF-megállapodással kapcsolatos homályt. Bár a csütörtöki kormányzati sajtótájékoztatón kiderült, hogy Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter vasárnap Washingtonba utazik, ahol találkozik az IMF vezetőségével, majd hazafelé Brüsszelben tárgyak az Európai Bizottság képviselőivel, de a befektetők egyre kevésbé hiszik el, hogy a kormányzat valóban meg akar állapodni a nemzetközi szervezetekkel. A valós helyzet az, hogy a kormányzati kommunikáció a piaci finanszírozást helyezi előtérbe, amelyre még mindig adott az esély, ugyanakkor a befektetői bizalom olyan mértékben romlott Magyarországgal kapcsolatban az elmúlt hónapokban, hogy pusztán a piacról bevonni forrásokat csak jóval magasabb hozamszintek mellett lehet. (A befektetési alapok összvagyona 229 milliárd forinttal, 6,5 százalékkal csökkent novemberben. A számottevő veszteség oka az állampapírok hozamszintjének emelkedése, valamint a nyugdíjpénztári vagyonátadást követő vagyonértékesítés.)

Az IMF szerepvállalása tehát nem azért fontos, mert a befektetők az IMF ajkán csüngenek, hanem azért, mert az IMF jelenléte implicit garanciát jelent a piaci szereplők számára is, hogy a kormányzat nem tér le arról az útról, amit a megállapodásokban lefektettek. A befektetők jellegzetessége ugyanis, hogy a hangulattól függően akár el is zárhatják a pénzcsapokat vagy éppen olyan kamaton biztosítanak csak forrást, ami érzékenyen érintené a hazai költségvetést.

A mostani helyzetben kevés olyan pont látszik, ami érdemben javítaná Magyarország megítélését és finanszírozási helyzetét, mutat rá az Equilor közleményében. Az egyik ilyen természetesen az IMF-megállapodás, itt azonban továbbra is sok a kérdőjel. Az IMF alapvetően jóval nagyobb beleszólást kíván kapni a gazdasági kérdésekbe, mint az a kormányzati elképzelésekben szerepel.

Ennél durvább és fájdalmasabb pontot jelent, ha a piac kényszeríti ki a váltást a kormányzati politikában. Bár Magyarország újabb forrásbevonás nélkül vélhetően hónapokig képes finanszírozni magát, a kötvényaukciók sorozatos kudarca révén a befektetők markáns üzenetet küldhetnek a jelenlegi helyzetben, ami az eddigi kormányzati állásponthoz képest éles váltást idézne elő.

Irány a hazai kötvénypiac!

Az Equilor extrém mértékű pesszimizmust érzékel a forinttal kapcsolatban, lassacskán már a csecsemők is a forint gyengülésére tesznek tétet az óvodában. Ennek fényében kisebb-nagyobb forinterősödés elképzelhető szerintük a következő hetekben, de a jelenlegi problémák rendeződéséig alapvetően a forint gyengülése az, amire kockázat/hozam tekintetében érdemes további tétet rakni. Természetesen fordulat a forint kapcsán is elképzelhető, de csak fokozatosan érdemes olyan pozíciót kiépíteni, ami a hazai fizetőeszköz árfolyamának későbbi emelkedésére spekulál, tanácsolják a szakértők.

A CHF/HUF kapcsán a tavaly augusztusban realizált 273-es szintek megdöntésére is látnak esélyt, ráadásul rövid távon a svájci jegybank részéről nem várható olyan lépés, ami gyengítené a frankot és segítené a CHF/HUF csökkenését.

Ebben a helyzetben alapvetően érdemes megfontolni a hazai kötvénypiacra a visszatérést, hiszen az éven belül lejáratok 10 százalék alatti, míg az éven túli lejáratok itt-ott már 11 százalék körüli hozammal kecsegtetnek. Tekintettel arra, hogy a kötvénypiacon abszolút nem lehet pánikról beszélni, el kell kezdeni a magyar államkötvények óvatos vásárlását, tanácsolják a kisbefektetőknek.

Csinosabb beszállót a hosszabb (3/5/10 év) futamidőknél a 12 százalék körüli vagy afeletti hozamszintek jelentenek, ahonnan jóval nagyobb egy hozamcsökkenés és persze egy árfolyam-emelkedés esélye. Rövidebb futamidők esetében a 3/6 hónapos DKJ kifizetődő abban az esetben, ha lejáratig tartja meg a befektető ezeket az instrumentumokat.

A folyamatok a részvénypiacon is éreztetik hatásukat: a makro kockázatok emelkedése, a devizahitelekkel kapcsolatos kilátások az OTP árfolyamán is nyomot hagytak. Az Equilor úgy látja, hogy a bankpapír árfolyamában még van tér lefelé, ezért érdemi gyűjtögetést csak a 2700 forintos támaszszintek környékén lát indokoltnak. Tekintettel arra, hogy a mostani piaci mozgások még nem az OTP fundamentumainak szólnak, ezeken a szinteken is fokozott óvatossággal kell hozzányúlni a bankpapírhoz, hívják fel a figyelmet a szakértők, akik szerint pénzügyileg nem számít racionális lépésnek a meglévő megtakarítások külföldre menekítése.

„Az összegek külföldre vitele és egy külföldi bankszámla olyan pluszköltségeket és esetleg árfolyamveszteséget jelent a forintpiaci befektetésekhez képest, amit a jelenlegi helyzetben nem látunk indokoltnak”, olvasható a közleményben. Kockázat/hozam tekintetében a TBSZ-számlát javasolják. Az adómentes megtakarítási formában ugyanis devizában jegyzett befektetési termékeket is elhelyezhetünk, amit kevés külföldi konstrukció tud lekörözni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo