A versenybe kénytelenek voltak belemenni a biztosítási piac szereplői, azonban hosszabb távon ennél lejjebb már nem süllyedhetnek az árak.
– Egyrészt a piaci tendenciának megfelelően a biztosítások átlagára az Allianznál is csökken, ami részben annak köszönhető, hogy kisebb átlagdíjú fedezeteket is beépítettünk a kkv-csomagjainkba, másrészt viszont az éles piaci verseny is a biztosítási díjak csökkenéséhez vezet – mondta Horváth Andrea, a cég vezérigazgató-helyettese. – A piacon tapasztalt díjverseny azonban több kockázatnál is elérte azt a szintet, ami hosszú távon nem fenntartható. Végül a biztosítottak látják a kárát, mivel természetesen nem ugyanazt a fedezetet kapják a piac összes szereplőjénél, és nem ugyanazt a szolgáltatást kár esetén. Az összetett, bonyolult feltételek összehasonlítása sokszor sajnos elmarad, és csak az ár dönt a versenyben – tette hozzá.
Még ilyen áron sem kell
Mivel egy átlagos vállalkozói biztosítási csomag 35-40 százalékkal olcsóbban köthető meg, mint 2008-ban, az inflációs hatásokat is figyelembe véve a díjak reálértéken megfeleződtek. A kkv-szektor azonban még így is alulbiztosított szegmens.
– A jelenlegi gazdasági helyzetben a kkv-k gyakran felmondják a létező biztosításukat is, mivel ez azonnali költségmegtakarítást jelent, és ha szerencséjük van, nincs azonnali negatív hatása – mondta Horváth, aki szemléletváltást sürget a kkv-szektorban. – Fontos, hogy ezek a vállalkozások megértsék: ebben a nehéz gazdasági környezetben egy közepes méretű kár is kezelhetetlen kiadásokat eredményezhet, ami csődbe viheti a céget. A biztosítás hiánya növeli a kockázatukat. Arra biztatjuk ügyfeleinket, hogy biztosítási tanácsadójukkal együtt gondolják át a cég valós kockázatait, és ahhoz igazítsák a konstrukciót – javasolta a szakértő.
Az Allianz esetében is a kötelező felelősségbiztosítások és az alap (tűz, elemi kár) típusú vagyonbiztosítások jellemzőek ebben a szektorban, ennél speciálisabb igények inkább a nagyobb cégeknél merülnek fel. Miközben az egyre inkább high-tech és globálisan mind szorosabban összekapcsolódó üzleti élet a hagyományos mellett az ultramodern kockázatok sorával is kénytelen szembenézni, nagy problémát jelent, hogy a cégvezetők gyakran nincsenek tisztában a vállalkozásaikat fenyegető veszélyekkel.
Nagy potenciál
Horváth szerint az alulbiztosítottság orvoslásával jelentős potenciál rejlik a szegmensben, ennek kiaknázására azonban hatalmas erőfeszítésre van szükség a piaci szereplők részéről és szövetségi szinten egyaránt.
– Ezen a téren a legfontosabb feladatunk az edukáció, a tudatosság kialakítása és az ügyféligény felkeltése. Érdemes belegondolni: egyetlen személyi sérüléses kár összességében tízmilliókba kerülhet egy cégnek, az ökológiai károk megtérítése pedig ennél is nagyobb lehet, akár a milliárdos nagyságrendet is elérheti. Ilyenkor pedig a legtöbb cég, ha nincs megfelelő biztosítása, nem tud fizetni, és felszámolásba menekül – figyelmeztet a szakértő.
Ilyen esetekre Európában megfigyelhető az állami szabályozás belépése. Vannak országok – például az Egyesült Királyság –, ahol a munkáltatói felelősségbiztosítás kötelező, az Európai Unió Bizottsága pedig a környezetszennyezési felelősségbiztosítás kötelező európai bevezetésén gondolkodik. Az Uniqa azonban nem ilyen bizakodó a kkv-szektorban várható változásokat illetően. A társaság szerint a következő két évben jelentős változás nem történik ebben a szektorban, így a biztosítók – a mostani gyakorlatnak megfelelően – igyekeznek minőségi termékekkel és széles szolgáltatási körrel megtartani ügyfeleiket.