Önnek mekkora a pénzügyi intelligenciája?

A pénzügyi intelligencia az a készség, amit szinte senki nem tanult az iskolában, ennek ellenére a legtöbb ember mégis minden ismeret híján próbálja meghozni a pénzügyi döntéseit. Ha az emberek tömegesen így viselkednének az oktatásban vagy az egészségügyben is, már minden szakértő anarchiát kiáltana. Szakértőnk segít, mi is a pénzügyi intelligencia.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

A pénzügyekben azonban normálisnak tekintjük, hogy képzetlen tömegek hozzák a döntéseket. Az eredmények ismeretesek: százezrek ragadtak be devizaalapú hitelekbe, amit képtelenek törleszteni. Háztartások tízezreinek nincs megtakarítása. A legtöbb dolgozó korú embernek nincs semmiféle reális nyugdíjterve. Már csak ezeket az alap adatokat tekintve is jól látszik, hogy a magyar kereső középosztály általános pénzügyi intelligenciája gyakorlatilag a nulla szintjén mozog.

Ez önmagában is probléma, ám tovább rontja a helyzetet, hogy a legtöbb érintett ennek nincs tudatában. Az alacsony pénzügyi intelligenciájú emberek jellemzően nagy önbizalommal adják ki a pénzüket szükségtelen fogyasztásra vagy esélytelen befektetésekre. Tény és való, hogy a 21. századi alapkészségek nagy részét sehol sem tanítják. A formális oktatás még nem vette fel a fonalat, hogy a valódi igényekre készítse fel az embereket. De ezt fel kellene ismernünk, és tennünk kellene ellene, mert a tudatlanságunk csak bajt hoz a fejünkre.

Mi nem pénzügyi intelligencia?

Ahhoz, hogy megértsük, mi is a pénzügyi intelligencia, nem árt először is azt tisztáznunk, hogy mi nem az. Természetesen a pénzügyi témáknak is megvannak a maga ismert külföldi és magyar gurujai – köztük azok is, akik a könnyebb utat kínálják. Bár sokan szeretnének tanulni pénzügyi dolgokról, és arra vágynak, hogy gazdagabbak legyenek, de ezt nem a pénzügyi intelligenciájuk fejlesztésén át képzelik el (ami a garantált út lenne), hanem a trükköket és kerülőutakat keresik. Íme, néhány tipikus példa a pénzügyileg intelligens megoldások helyettesítésére:

  • Arra fókuszálni, hogy a gazdagságot és a pénzt „bevonzzuk”, emeljük a rezgéseinket az anyagiakkal kapcsolatban, „pénzmágnes” rituálékat és meditációkat végezzünk.
  • Átadni az összes megtakarításunkat egy pénzügyi tanácsadónak olyan  befektetésre, aminek a működését nem értjük és nem kontrollálhatjuk.
  • Ismeretlen logikájú, nem paraméterezhető tőzsdei robotot venni és futtatni a részvény- vagy devizapiacon.
  • Online vagy offline szerencsejátékokban való tudományos vagy áltudományos pénzkereseti módokat kizárólagos bevételi forrásként használni.
  • Fogyasztói csoportokhoz csatlakozni.
  • Kizárólag pontgyűjtő kártyák és törzsvásárlói akciók révén képezni megtakarítást.
  • Exponenciális bevétellel kecsegtető MLM-rendszerekhez csatlakozni, ahol az új    tagoknak be kell szervezniük maguk alá az ügyfeleiket.
A fenti módszerek között van olyan példa, ami amúgy elfogadható (az anyagiakkal kapcsolatos megfelelő spiritualitás kialakítása), de fontos felismerni, hogy ezek önmagukban tévutak. Mondok egy gyakori példát: ha az ember nem tanulta meg, hogy amikor el akarja adni a lakását, pontosan milyen módszerekkel tudja elkerülni az ingatlanközvetítőket, és milyen stratégiát kell követnie az árképzésben és a lakás marketingjében a biztos sikerhez, semmilyen meditálás és rezgésemelés nem fog segíteni rajta. A saját tudatlansága fogja okozni a kudarcát – de persze ahelyett, hogy ezt (f)elismerné, ő is azon fog panaszkodni, hogy „mélyrepülésben van az ingatlanpiac”, és „most nem érdemes eladni”. Ez a példa jól szemlélteti, hogy a pénzügyi intelligencia nem olyasmi, amit „be kell vonzani”, vagy ki kell szervezni: egyszerűen meg kell tanulni hozzá bizonyos információkat, amelyeket egyszerűen működtetni kell. Ez fontos kitétel! Működtetni ugyanis csak azt tudom, amit rendszerszerűen megtanultam: ismerem a folyamat lépéseit, az előnyöket és hátrányokat, tisztában vagyok az alapvető ok-okozati viszonyokkal, ismerem és merem használni a kockázatkezelés lépéseit stb.

Tehát ha Ön jobb anyagi helyzetre vágyik, onnan kell indulnia, hogy tanul. Nem meditál és a varázsszert keresi, hanem egyszerűen fejleszteni kezdi a pénzügyi intelligenciája mindegyik összetevőjét. Én hat területre szoktam osztani a pénzügyi intelligenciához kapcsolódó készségeket:

A pénzügyi intelligencia lényege, hogy az ember annak minden szeletében járatos legyen valamennyire. Ellenkező esetben a bukás kódolva van a rendszerbe. Mondok két gyakori példát. Ön például kemény munkával felépít egy céget, de a profitjából valahogyan mindig csak bukó befektetéseket finanszíroz. Vagy keményen dolgozik, hogy gazdagabb legyen, de a tudattalan szülői minta miatt mindig a siker előtt egy-két lépéssel hagy fel a terveivel. Ha efféle gondjai vannak, ez a séma segíthet felmérnie, hogy a tanulás mely pontján tart jelenleg, és melyek azok a területek, ahol még van mit fejlődnie. Általában igaz, hogy azoknak magas a pénzügyi IQ-ja, akik az alábbi állítások nagy részére igennel tudnak válaszolni:

1. Van pénzügyi önismeretem

  • Ismerem, és ahol kell, ott lecseréltem azokat a hozott pénzügyi mintáimat, amelyeket a szüleimtől és a gyerekkori környezetemtől     tanultam.
  • A párommal (ha van) egy hullámhosszon vagyunk az anyagiakkal kapcsolatos dolgokban. Vitatkozni nem szoktunk, de sokszor megbeszéljük az anyagi ügyeinket.
2. Vannak pontos pénzügyi céljaim
  • Vannak pontos és részletesen leírt pénzügyi terveim a következő 5-15-30 évre. A pénzügyi céljaim túlmutatnak azon, hogy nekem és a gyerekeimnek legyen saját lakása.
  • A pénzügyi döntéseim összességében az anyagi függetlenség felé tartanak.
3. Befektetői gondolkodás jellemez
  • A pénzemet kontrolláltan költöm: tudom, hogy mire mennyit adok ki egy hónapban és egy évben. Tudom, hogy mennyibe kerül a bérlet, egy liter benzin és az alapvető élelmiszerek, amelyeket gyakran fogyasztok. Tudom, hogy mennyi rezsit és mennyi adót fizetek évente.
  • Legalább 3 hónapra elegendő megtakarításom van.
  • Vannak különféle befektetésim, amelyeknek fel tudom mérni a kockázatait, és kézben tartom a sorsát.
  • Van az állami nyugdíjon kívüli nyugdíjtervem is.
  • Nem terhel olyan hitel, amit nyomasztó feladat visszafizetnem.
  • Tudatosan és folyamatosan képzem magam pénzügyi témákból.
4. Értek a tőzsdei kereskedéshez
  • Három kérdéssel fel tudom mérni, hogy egy tőzsdei stratégia kóklerség-e vagy sem. (A hozam nagysága az utolsó kérdés.)
  • Képes vagyok akár kézi, akár automatizált tőzsdei kereskedésből biztosítani az alap kiadásaimat.
5. Vannak működő üzleti befektetéseim
  • Ha van egyéni vagy céges üzleti vállalkozásom, az nyereséges (évről évre növekszik a profit és az ügyfélkör).
6. Vannak ingatlanbefektetéseim
  • Nem a saját lakásom a legnagyobb vagyontárgyam.
  • Van olyan lakásom/garázsom/egyéb ingatlanom, amit nem én használok, hanem a bérlők. Ha a bérlők nem fizetnek, képes vagyok jogszerűen 2 hónapon belül megszabadulni tőlük.
  • Ha  veszek ingatlant saját lakhatási célra, olyat veszek, amit bármikor el tudok adni; sem pszichésen, sem anyagilag nem válok a lakásom foglyává.
  • Képes vagyok saját magam marketingelni ingatlanaimat, és ingatlan-közvetítető nélkül eladni azokat .
Lózung vagy valóság?

Ha a fenti állításokat nagyon „amerikainak” vagy valóságtól elrugaszkodottnak érzi, az annak a jele, hogy Önnek még bőven van mit tanulnia. A pénzügyi intelligencia ugyanis nem nemzeti sajátosság, amire egy magyar embernek kevesebb esélye lenne, mint egy német vagy amerikai állampolgárnak. (Bár a tennivalóink nem egy az egyben lemásolhatók. Ezért nem elég csak külföldi szerzők könyveit olvasni.)

Ha a fenti lista több ponton is ismerős volt Önnek, valószínűleg már Ön is elindult az úton, amely az anyagi függetlenség felé vezet. Az anyagi függetlenségnek persze sok szintje van. Van a napi, csaknem kicsinyes szint. Hol vegyek almát és mennyiért? A turkálóban vegyek ruhát a gyereknek vagy a márkás cuccokat kínáló plázában? Aztán van a havi és éves szint. Mennyit költhetek rezsire? Váltsak mobilszolgáltatót? Hány fokra állítsam a fűtést télen? Van az évtizedes szint. Vegyek saját lakást? Vegyek fel hitelt a kocsira? És végül van az a szint, ahol valóban megmérettetünk: az élet teljes szintjén, amikor az összes elért eredményünkkel kell szembesülnünk. Negyven-ötvenéves koromra kifejezetten gazdag életvitelt tudok kínálni magamnak és a családomnak? Mit értem el az aktív éveim végére, 65 évesen? Az államtól várom el, hogy eltartson, vagy képes voltam a magam emberségéből megteremteni az öregkori biztonságomat?

A válaszok, amelyeket az utóbbi néhány kérdésre fog adni, lesznek az Ön pénzügyi intelligenciájának legjobb mutatói. A legtöbben rá vagyunk kényszerítve, hogy az előző szinteken valahogyan helyt álljunk: ha zsonglőrködünk is a sárga csekkekkel, a rezsit előbb-utóbb csak befizetjük. Valahol lakunk, eszünk, ha éhesek vagyunk stb. Ám ha előbb nem is, a munkából való visszavonulásunkkor és az öregkori biológiai hanyatlásunkkor kénytelenek leszünk kőkeményen szembesülni a pénzügyi intelligenciánk szintjével. Az öregkor az a hullámtörő, amin – hacsak nem előbb távozunk a földi vadászmezőkről – pénzügyileg elkerülhetetlenül fennakadunk. Ha másért nem, már csak ezért is megéri fejlesztenünk a pénzügyi intelligenciánkat!

Herman Judit pénzügyi intelligencia szakértő www.amagadutjan.hu

Névjegy
Herman Judit life coach, tréner, pénzügyi intelligencia szakértő. Szakterülete a munka és a pénzügyek közötti egyensúly megteremtése, valamint a pénzügyekkel kapcsolatos tudatosság fejlesztése. Évek óta dolgozik azon, hogy a magyar kultúrában is elterjedjen a pénzügyi intelligencia képessége, és az emberek ne a munka és a pénz rabjaként éljék le az életüket.

Könyvei: A magad útján. Hogyan teremtsd meg a saját munkádat és tedd magad nélkülözhetetlenné a világ számára A gazdagság útján. A pénzügyi intelligencia és anyagi függetlenség kézikönyve

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo