Olcsóbban kapnak hitelt a vállalatok

A tavaly augusztusban megindult monetáris enyhítési ciklus nyomán érzékelhetően csökkentek a vállalati hitelkamatok - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az alapkamat csökkenésével olcsóbban juthatnak hitelhez a vállalkozások is - Kép: SXC

Decemberben 8,72 százalékos volt a vállalati forinthitelek átlagos kamata; ez az egymillió eurónál kisebb összegű hitelekre, 115 bázisponttal alacsonyabb az augusztusban érvényes 9,87 százalékos szintnél. A nagyobb összegű hitelekre érvényes 7,52 százalékos átlagkamat 168 bázisponttal volt alacsonyabb az augusztusinál, azaz a kamatcsökkenés jóval meghaladja az alapkamat csökkentésének mértékét. A monetáris tanács augusztustól decemberig 5 alkalommal egyenként 0,25 százalékponttal, összesen 1,25 százalékponttal, 7,00 százalékról 5,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot.

A magyar gazdaság gyengélkedéséről az elmúlt hetekben megjelent adatok (gondolva itt egyebek mellett az ipari termelés, az export teljesítményéről szóló jelentésekre), a vártnál jobban fékező infláció erőteljes érveket szolgáltatott a Monetáris Tanácsnak az újabb kamatvágásra, amely zsinórban a hatodik 25 bázispontos csökkenés.

Az alapkamat csökkenésével párhuzamosan a bankközi kamat havi átlagos szintje egynapos lejáratra 108, egy hónapra 151 bázisponttal, 5,20 illetve 5,49 százalékra csökkent. (Összehasonlításul a fogyasztói infláció augusztusban 6,0, decemberben 5,0 százalékos volt.)

A nagyobb összegű vállalati hitelek kamata decemberben 40 bázisponttal csökkent a novemberi 23, és az októberi 16 bázispontot követően, miután az augusztusi kamatvágás nyomán szeptemberben 89 bázisponttal zuhant. Az egymillió eurónak megfelelő értékhatárnál kisebb összegű forinthitelek kamatainak csökkenése kiegyenlítettebben zajlott le szeptembertől decemberig 19, 29, 34 és 33 bázispontos ütemben.

Ez még kevés a hitelezés beindításához
.A lefele araszolgató kamatszintnek egyelőre úgy tűnik nem sok hatása van a hitelezés beindulására. Ennek részben oka lehet a hitelfeltételek elmúlt időszakra jellemző folyamatos szigorodása (amelyet a rendszeres jegybank hitelezési felmérések mutatnak), ám az is, hogy a vállalkozások fejlesztési kedve egyelőre elég gyenge, amelyet jól jelez a beruházások alakulása, illetve az a tény is, hogy fejlesztésekről szóló pályázati pénzek nem találják meg a hazai vállalkozásokat, amelyek nem rendelkeznek perspektívával, jövőképpel.
Egyes ágazatokban idén élénkülhet a hitelezés

A mezőgazdasághoz kapcsolódó és az egyes feldolgozóipari kis- és közepes vállalkozások (kkv) banki hitelezése élénkülhet elsősorban az év első felében, számottevő kereslet pedig főként a pályázati forrással támogatott beruházások finanszírozása és a rövid lejáratú hitelek iránt van. Az agráriumhoz kapcsolódó kkv-körön belül is elsősorban azoknál a vállalkozásoknál javulnak a mutatók, amelyek 2008 előtt több milliárd forintot ruháztak be korszerűbb termelőeszközökbe. Ebben a vállalkozói szegmensben is problémát okoz azonban, hogy az emelkedő üzemanyagárakat és energiaköltségeket nem mindig tudják érvényesíteni az árban a csökkenő vagy éppen szinten maradó fogyasztás miatt. A forgóeszköz-hitelek iránti keresletet viszont nem befolyásolja a kisvállalkozások tevékenységi köre és földrajzi elhelyezkedése. A kereslet összefügg a fizetési határidők hosszabbodásával, illetve a fizetési határidők tartásához is szükség van likviditást bővítő hitelre.

A magyar vállalatközi kifizetések négyötöde ugyanis halasztott fizetésen alapul és mindössze 1,5 százaléka készpénzes, a hazai vállalkozások 94 százaléka még tavaly is saját maga próbálta behajtani kintlévőségeit. A 94 százalékos arány jócskán meghaladja az egy évvel korábbi 75 százalékot, és azt bizonyítja, hogy a követeléskezelésnek egyre nagyobb szerep jut a céges fizetőképesség fenntartásában.

A Takarékszövetkezeti Integrációban 280 milliárd forint körüli a zömmel kkv-kihelyezésekből álló vállalati hitelállomány 2012-ben szinten maradt. Az ügyfélkör eléri a 300 ezret. A hitelek változó összetételét, az éven belüli hitelek súlyának növekedését jelzi, hogy a szövetkezeti hitelintézetek együttesen 7 százalékkal több kkv-hitelt nyújtottak 2012 első háromnegyed évében, mint egy évvel korábban, a fennálló hitelállomány mégis 8 százalékkal zsugorodott.

A kisvállalkozások hitelezésének bővítését nehezíti a továbbra is alacsony beruházási kedv, miközben a forgóeszközi-hitelek iránti igény megmaradt. A beruházási hitelek iránti alacsony kereslet oka, hogy a jelenlegi nehéz nemzetközi és hazai gazdasági környezetben viszonylag kevés vállalkozó mer pénzt fektetni a tevékenység bővítésébe. Csupán a pályázati forrásokkal támogatott, így alacsonyabb önerővel és hiteligénnyel megvalósítható – ezért kockázatosságát tekintve is kedvezőbb – beruházásoknál van élénkülés.

Van pénz kkv-hitelezésre
A jelenlegi többszörösére kívánja növelni hitelezési aktivitását az Eximbank, a korábbi tulajdonosi finanszírozás helyett pedig teljes egészében piaci forrásbevonásra térnek át.
Az UniCredit Banknak újabb 100 millió euró összegű kedvezményes refinanszírozási forrást nyújt az Európai Beruházási Bank (EIB) a kis- és középvállalkozások, valamint a Mid Cap cégek hitelezéséhez egy új keretmegállapodás alapján. Ezzel az EIB az UniCredit Bank közvetítésével immár összességében 444 millió euró összeggel támogatja a hazai magán- és önkormányzati szektor beruházásait.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo