Bába Ágnes, a K&H Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese a lakossági, illetve kis- és középvállalati banki szektor idei helyzetét elemezte, és adott áttekintést a jövő évben várható tendenciákról. A lakossági bankok mozgásterének egyik meghatározó tényezője a foglalkoztatottság szintje, ami ellentmondásos, mivel egyszerre nő a gazdasági aktivitás és a munkanélküliségi ráta.
A magas infláció miatt – az egykulcsos személyi jövedelemadó és a bérnövekedés ellenére – a reálbérek csökkenek, ami szintén nem kedvez a megtakarítások növekedésének. A 2012-es ingadozó, kismértékben növekvő lakossági megtakarításoktól változatlan piac környezetben nem várható növekedés a következő évben sem. A lakossági bankok egyik fontos feladata, hogy megtanítsák, segítsék az ügyfeleket a rendszeres, kisösszegű megtakarítások terén, ahol már megfigyelhető némi növekedés.
Élénkülhet a lakáspiac
A lakossági bankok hitelállománya elsősorban a fizetéskönnyítő programoknak köszönhetően jelentősen átalakult ebben az évben. Ha a külső környezet is javulni kezd, vagy legalábbis nem romlik tovább, akkor ez folyamatos minőségjavulást hozhat ebben az állományban.
A lakáspiacon a tartós stagnálás jelei figyelhetők meg, az ingatlanárak csak kismértékű csökkenése jól mutatja, hogy az országban nem alakult ki ingatlanbuborék. A lakáspiaci tendenciát egyelőre az augusztus közepén piacra dobott állami kamattámogatású hitelek sem tudták megfordítani. A K&H Bank mindazonáltal rövid és középtávon a lakossági lakáshitelpiac élénkülését várja ezeknek a termékeknek a megjelenésétől, amelyen többek között a most bevezetett könnyítések is segíthetnek.
A bajba jutott lakáshitelesekkel kapcsolatban dr. Bába Ágnes elmondta, hogy az árfolyamrögzítés rendszere segíthet igazán azoknak a rászorulóknak, akik nem tudtak megmozgatni annyi megtakarítást, családi segítséget, amivel a végtörlesztést választhatták
Fókuszban a kis- és középvállalatok
A hazai kis- és középvállalati szektorról szólva dr. Bába Ágnes elmondta, hogy a kkv-k finanszírozásukhoz egyre nagyobb mértékben támaszkodnak a rövid lejáratú bankhitelekre. A beruházási hitelek iránti kereslet továbbra is csökken, növelésében fontos szerepe lehet a különböző garanciaprogramoknak, de áttörést eddig ezek sem tudtak hozni a piacon. A vállalati, ezen belül kiemelten a kis- és középvállalati szektorban a hitelezési képesség és hajlandóság helyreállítása nemzetgazdasági érdek.