Nemzetközi hírek
USA:
- A negatív tartományban zártak az indexek (Dow -0,7%; S&P -0,8%; Nasdaq -1,1%).
- A júliusi 5,2%-os bővülés után augusztusban a vártnál gyorsabban, havi szinten 4,3%-kal nőtt a függőben levő lakásértékesítések száma az USA-ban. Az elemzői konszenzus +2,5% volt. A kereskedelmi tárca ipari megrendelések statisztikái szerint augusztusban - a várakozásoknál (-0,4%) nagyobb mértékben - 0,5%-kal kevesebb megrendelést kaptak az amerikai ipari vállalatok, mint egy hónappal korábban.
- Utóbbi adat megjelenése után éles lejtmenetbe kezdtek az indexek. Ehhez járult még hozzá a Microsoft (-2%) Goldman Sachs általi és az Alcoa Deutsche Bank általi leminősítése. (Utóbbi csütörtökön publikálja negyedéves gyorsjelentését.) Az elemzők mostanában kezdték lefelé módosítani eredmény-várakozásaikat, mivel a gazdaság talpra állása lassul, ami valószínűleg az vállalatok negyedéves számaiban is látszik majd.
- A Sanofi-Aventis tegnap bejelentette, hogy ellenséges felvásárlás keretében készül megszerezni a Genzyme részvényeit, miután az amerikai biotech vállalat nem hajlott a „baráti szóra".
- A Dow leggyengébb szereplője az American Express lett (-6,5%), miután az igazságügyi minisztérium trösztellenes törvények esetleges megszegése miatt vizsgálatot indított.
- Ma csupán az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index szeptemberi értéke tarthat számot a befektetők érdeklődésére.
Olaj és arany:
- A kedvezőtlen nemzetközi hangulatban csökkenésnek indult az olaj ára. A tegnapi 0,1%-os gyengülést ma reggel további 0,2%-os követte, így 81,35 dollárt kellett adni a fekete arany hordójáért. Az elmúlt napokban több tényező is felfelé hajtotta az árfolyamot (kedvező kínai beszerzési menedzserindex, a Fed pénzpumpája, a dél-franciaországi kikötői sztrájk), azonban úgy tűnik, visszatért a gazdaság bővülése miatti aggodalom. Így az árfolyam hamarosan visszacsúszhat a korábbi 70-80 dolláros sávba.
- Az arany árfolyamában tegnap egy 0,3%-os korrekciót láthattunk az erősödő dollárnak köszönhetően, azonban ma reggel ismét előtérbe kerül a nemesfém menekülő útvonal szerepe, így az árfolyam 0,2%-os emelkedést könyvelhetett el. A reggeli órákban 1.318 dollárba került egy uncia arany.
Távol-Kelet:
- Főként a pozitív oldalon állnak a távol-keleti indexek a hajnali kereskedésben (Nikkei +1,5%; Hang Seng -0,4%; Shanghai +1,7%; Kospi -0,2%)
- A japán fizetőeszköz erősödni kezdett a hajnali órákban, miután a távol-keleti ország jegybankja váratlanul csökkentette az alapkamatot. A korábbi 0,1%-ról 0-0,1% közé csökkent a ráta. Ezenkívül közel 600 milliárd dolláros gazdaságélénkítő programot fogadtak el az országban.
- Az exportorientált vállalatok is a pozitív oldalra kerültek, a Sony 1,7%, a Toyota 0,4%-kal erősödött.
- Az ausztrál jegybank nem változtatott tegnapi ülésén az irányadó rátán, az alapkamat továbbra is 4,5% maradt.
- Gazdasági lassulástól fél India, az ország gazdasága nem gyorsulhat az eddigi ütemben, mert a széndioxid-emisszió nem nőhet a jelenlegi mértékben, közölte a környezetvédelmi miniszter. Kína és USA után India a harmadik legjelentősebb kibocsátó.
Devizák:
- Tegnap fordult a dollár, és erősödni kezdett a tengerentúli deviza. Jelenleg már az 1,368-as támaszon mozog az árfolyam, és a szint sérülése esetén tovább eshet az EUR/USD devizapár.
- A reggeli órákban megfordult az USD/JPY árfolyama, és erősödni kezdett a jen, miután a japán jegybank kamatot vágott. Jelenleg 83,7 környékén mozog az árfolyam.
- Napon belül erősödött a forint, de zárásra 273,8 közelébe emelkedett vissza az árfolyam, így összességében nem történt komolyabb elmozdulás.
Határidős piacok:
- Kis pluszt mutatnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Nemcsak az időjárás vált borússá tegnap. Több olyan hír is napvilágot látott, ami a befektetőket az oldalvonalra állította. Miután a hétvégén Joseph Stiglitz az euró-zóna borús jövőjéről beszélt, az ír jegybank mintha csak igazolni akarta volna a Nobel-díjas közgazdász állítását, bejelentette, hogy várakozásai szerint az ír gazdaság az idén csak stagnálhat. Ráadásul a másik renitens, Spanyolország arról számolt be, hogy az amúgy is rekordszinten levő munkanélküliség tovább nőtt szeptemberben. Sőt, az eminens Svájc háza tájáról is olyan hírek érkeztek, melyek elbizonytalanították a pénzügyi szektorba fektetőket. A két legnagyobb alpesi banknak (UBS, Credit Suisse) a Bázel III által előírtnál jóval szigorúbb követelményeknek kell megfelelniük a kormány tervei szerint, mivel a két bank mérlegfőösszege több mint négyszerese Svájc egy éves GDP-jének, így kockázati megítélésük a szokásosnál jóval magasabb. Vagyis ismét előkerült a „too big to fail" kifejezés, ami a múltban nem sok jóra utalt. A fentiek következtében a hazai index is megcsúszhat a mai napon.
Rövid hírek
- Az OTP ukrán leánya visszafizette a Raiffeisennek és a Bayerische Landesbanknak 37 millió dolláros hiteltartozását. A leány 2008 szeptemberében vett fel 100 millió dollárnyi hitelt, melynek első részletét, 63 millió dollárt tavaly szeptemberben visszafizetett. A második részlet két éves lejáratú volt, kamata Libor+1,65%.
- A Budapesti Értéktőzsde felvette terméklistájára az RFV 2014/A kötvény elnevezésű, 01 részletszámú, 20.000 darab, egyenként 100.000 forint névértékű, 2.000.000.000 forint össznévértékű, dematerializált, névre szóló értékpapírját. A kötvények első kereskedési napja 2010. október 5 (ma).
- Szabó Balázs Ádám, Szabó Balázs Zoltán Pannunion igazgatósági tag, valamint vezérigazgató fia 6.100 darab Pannunion részvényt vásárolt 2010. október 4-én 140 forintos részvényenkénti átlagáron. Szabó Balázs Ádám a tranzakciót követően 6.100 darab Pannunion törzsrészvénnyel rendelkezik.
- A Rába Menedzsment Részvényopciós Ösztönző Program keretében 2010. október 1-én a társaság volt munkavállalója által a társaság saját részvényeiből 4.590 darab Rába törzsrészvény került lehívásra. A Rába saját tulajdonában lévő törzsrészvények állománya 918.306 darabra csökkent.