Nemzetközi hírek
USA:
- A nap eleji negatív hangulatot követően felfele indultak az indexek Amerikában, de így is mínuszban zárták a kereskedést (Dow -0,1%; S&P -0,1%; Nasdaq -0,5%). Így az S&P és a Dow azonban csak minimális mértékben veszítettek értékükből, és továbbra is támaszt jelent a 200 napos mozgóátlag.
- A kiábrándító munkapiaci adat növelte a mai munkanélküliségi jelentéssel kapcsolatos aggodalmakat.
- A friss munkanélkülisegély-kérelmek száma 479 ezerre nőtt a múlt héten, a tegnapi jelentés alapján. Az elemzői konszenzus mindössze 455 ezer friss kérelemre számított. A tartós munkanélküliek száma a vártnál kisebb mértékben, de csökkent.
- A piac így negatívabb várakozással tekint a ma megjelenő júliusi munkanélküliségi rátára. Az elemzői konszenzus szerint 9,6%-ra emelkedhet a ráta a júniusi 9,5%-ról.
- A Kraft Foods a vártnál jobb, 60 centes részvényenkénti eredményről számolt be tegnap piaczárás után. A bevételek az előrejelzéseknek megfelelően 12,25 milliárd dollárra emelkedtek. Az élelmiszeripari vállalat árfolyama 2,9%-ot emelkedett a zárás utáni kereskedésben.
- A Hartford Financial bár pozitív eredményről számolt be a második negyedévben, a menedzsment lefele módosította a 2010-es prognózisait. A pénzügyi papír árfolyama 4,9%-ot esett. Az S&P szektorai közül is pénzügyi szektor teljesített a leggyengébben. Az American Express 2%-ot, a Bank of America 1,2%-ot veszített értékéből a tegnapi kereskedésben.
- A munkapiaci jelentésen kívül ma az AIG publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- A tegnapi elbizonytalanodásban az olaj árfolyama is megbicsaklott kissé. Jelenleg 82,2 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- A BP befejezte a Mexikói Öbölbeli szivárgó Macondo kút cement sapkájának elhelyezését. A társaság így még egy lépéssel közelebb jutott ahhoz, hogy véglegesen elzárja a szivárgást a még áprilisban balesetet szenvedett olajkútnál.
- Az arany árfolyama nem mozdult az 1.196 dolláros szintről.
Távol-Kelet:
- Vegyes a hangulat a távol-keleti piacokon a kínai piac kivételével a negatív oldalon mozognak az indexek (Nikkei -0,3%; Hang Seng +0,6%; Shanghai +0,5%; Kospi -0,1%).
- A főként digitális fényképezőket gyártó Olympus árfolyama 2% veszteségbe került, miután a gyorsjelentésében komoly árbevétel csökkenésről adott számot.
- Az erős jen továbbra is rányomja bélyegét az exportőrök árfolyamára, a Hyundai például 3,4%-ot veszített értékéből.
Devizák:
- Napok óta egy szűk sávban mozog a dollár az 1,328-as ellenállás alatt. A reggeli órákban 1,319-nél állt a kurzus.
- Napok óta a 86-os szintet táncol az USD/JPY devizapár, a ma hajnali kereskedés során sem történt látványos elmozdulás.
- Tegnap tovább erősödött a forint, jelenleg már 280 alatt kereskednek az EUR/HUF devizapárral.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak a határidős indexek az USA-ban.
Erste kommentár
Hazánk piaca erősen megbicsaklott a tegnapi napon. Már a kezdeti órákban is jelentősen alulteljesítettük az európai piacokat, míg azok pluszban voltak, addig a BUX már régen lefele csorgott. Az amerikai gyenge munkanélküliségi adat publikálása után pedig még rátettek egy lapáttal a hazai vállalatok. Az OTP volt a leggyengébb szereplő mind hazánkban, mind a nemzetközi bankpiacon. Az 5.400 forintos szint még mindig tartja a bankpapírt, de ha ma sem sikerül elszakadni a korábbi kitörési szinttől, akkor behaltnak lehet minősíteni az amúgy bíztatóan indult kitörést. Ne felejtsük el, hogy még nem hagyta el az OTP a meredek emelkedő trendcsatornát, de ahhoz, hogy ez így is maradjon, ma pozitív mozgást kell, hogy mutasson a bankpapír. Ha kedvezően alakul a helyzet, akkor viszont az 5.800 forintos ellenállás (támogatva a 200 napos mozgóátlaggal) már gyorsan elérhető lesz.
Vállalati hírek
A második negyedévet jelentősen rontották a devizahiteleken elért veszteségek a PannErgy-nél
Az alaptevékenységnek köszönhetően a Pannergy-nek sikerült újra jó operatív eredményt elérnie, amelyet a geothermiai fejlesztésekhez kapcsolható költségek rontottak le. A jelentős, több mint 400 millió forintos devizahitelátértékelésen és a Synergon részvényeken elért 135 millió forintos veszteséget csak részben tompították a fedezeti ügyletek. Így a pénzügyi eredmény mélyen a negatív tartományban maradt. Habár az alapanyagárak növekedése továbbra is nyomást gyakorolna a Pannunion eredményességére, a volumen-növekedés segíti a céget az eredmények javulásában, amelyek negyedévről negyedévre attraktívabb képet estenek az igen gyenge tavalyi negyedik negyedévet követően. Az értékesítési mennyiséggel a létszám is övekedett, de kisebb mértékben, mint az adminisztratív költségek. A fejlesztéseknek köszönhetően pl. a olipropilén és polisztirol fóliák termelői kapacitása 25%-kal növekszik. Ugyanakkor a geothermia még mindig sak költséggel jár, de remélhetőleg már nem sokáig.
Persze itt a pályázati pénzek segítenek (pl. 442 millió orint KEOP támogatás a második negyedévben a szentlőrinci fejlesztéshez) Ugyanakkor a miskolci fúrásnak is hamarosan várható az első eredménye. Mivel a műanyag üzlet egyre jobb eredményeket (készpénztermelő képességet) mutat fel, s a cég is egyre inkább belejön a fúrások kivitelezésébe, ezért jelentős gyorsulást várunk a geothermális fejlesztésekben. Másrészről a megváltozott finanszírozási struktúra a saját és Synergon részvények esetében (lombard hitel a határidős finanszírozás helyett) a jövőben már nem fog olyan jelentős fluktuációt okozni a pénzügyi soron. Összességében pozitívnak ítéljük meg az eredményt, s megerősítjük vételi és célár ajánlásunkat.
Magyar Telekom: Nem változik az osztalékpolitika
A gyorsjelentés utáni sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a vállalat nem óhajt változtatni osztalékpolitikáján, amíg a nettó eladósodási mutató 30-40% között marad. Véleményünk szerint az előirányzott beruházási kiadások csökkentése mellett tartható a 74 forintos részvényenkénti osztalék. A talpra állás jeleinek volt tekinthető, hogy az árbevétel és az EBITDA csökkenésének üteme szinte az összes üzletágban lassult a második negyedév során. Ezt azonban a kormány tervezett intézkedéseinek negatív hatása beárnyékolta. A gyorsjelentésben jelzett 5-7 milliárd forint a 2010-es bevételek 1%-át, míg az EBITDA 2-3%-át jelenti, ami nem tűnik jelentősnek. Az azonban még nem ismert, hogy 2011-ben is várhatóak-e hasonló megszorítások. Mindenestre modellünk módosításra szorul, amit a közeljövőben meg is valósítunk.
Egis: 2009/2010-es várakozások
Az Egis módosította a 2009/2010-es pénzügyi évre vonatkozó várakozásait.
Profitabilitás: A javuló termékstruktúra kedvezően befolyásolja a bruttó marzsot, mely elérheti az 56,5%-ot (korábban 55-56%-kal számolt az Egis). Valószínű, hogy a k+f költségek, valamint az értékesítési és marketing költségek növekedése meghaladja az értékesítés bővülését az új termékek regisztrációja és piacra történő bevezetése miatt. 2010/11-ben az értékesítési és marketing költségek a teljes költségeken belül kb. 23%-ot tehetnek ki a 2009/2010-es 24% után. A k+f költségek a teljes költségek kb. 9%-át tehetik majd ki. 2009/2010-ben - az új törvénynek köszönhetően - az Egis-nek nem igazán lesz kötelezettsége az OEP felé (12%-os rabatt és az orvoslátogatók után fizetendő hozzájárulás), mivel elszámolhatja a 2009 óktóber-decemberi befizetési kötelezettség 20%-át, valamint a 2010 január-szeptemberi időszak befizetési kötelezettségének 100%-át.
Mindent egybevetve, hosszú távon továbbra is jó befektetésnek tartjuk az Egis-t. A portfólió megújítása akövetkező években felgyorsítja az árbevétel növekedésének dinamikáját. Ezen kívül az új termékek nagyobb aránya a teljes értékesítésen belül a marzsokra is kedvezően hat.
Rövid hírek
- 5,7 millió forintos veszteséget ért el a Synergon a második negyedévben a tavalyi 4,1 millió forintos nyereség után. Bár a bevételek csak 1%-kal csökkentek (4.308 millió forintra), az ELÁBÉ jelentős mértékben megugrott. Az év első két negyedéve historikusan gyenge (2009 ez alól kivétel volt), azonban ezt súlyosbította, hogy a válság miatt az állami és a magánszférában egyaránt eltűntek az IT beruházások. Következésképp az EBIT 44%-kal zuhant 18,8 millió forintra. A pénzügyi eredményben a nyitott és zárt határidős ügyletek eredménye 42 millió forint veszteség, ezen felül a forint árfolyam változása miatti, jelentős összegű nem realizált veszteséget számolt el a vállalat jellemzően az idegen devizában fennálló kötelezettségek átértékelése miatt.
Makrogazdasági hírek
- A KSH adatai szerint az ipari termelés júniusban a nyers adatok szerint 15,2%-kal, a munkanaphatással tisztított adatok alapján 12,6%-os bővülést ért el. A valódi folyamatokat a munkanapokkal kiigazított érték mutatja jobban. Egy hónappal korábban 13,8%-os volt a növekedés üteme. Az adat meghaladja a piac által várt 10%-os értéket, valamint az általunk prognosztizált 9,7%-os bővülést is. A szezonálisan és naptárhatással korrigált, havi változást kifejező index 0,9%-os bővülést mutatott a májusi 5,9%-os, kiugró érték után. Részletes adatok 13-án kerülnek nyilvánosságra. Az adat pozitív meglepetésnek tekinthető, azonban fel kell hívni a figyelmet a kockázatokra is. A KSH jelzése szerint a belső piacra termelő vállalatok értékesítése a májusi fellendülés után júniusban csökkenést mutatott, ami nem pozitív. Az exportra termelő cégek (amelyek felfelé húzták az adatot) termékei iránti külpiaci kereslet azonban bizonytalan lehet az európai és a globális növekedési kilátásokat övező kockázatok miatt.
- A tervezettnek megfelelő mennyiségben, azaz 50 milliárd forintért értékesített a tegnapi 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukción értékpapírt az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A közel kétszeres lefedettség mellett az átlaghozam 5,66%-os lett. Ez 9 bázisponttal alacsonyabb a két héttel ezelőtti hasonló futamidejű kibocsátás átlaghozamánál. Ezen kívül az ÁKK bejelentette, hogy éves forintkötvény kibocsátási tervének 114%-át, míg teljes deviza és forintkötvény kibocsátási terveinek 133%-át teljesítette 2010 első félévében. Ugyanakkor a következő hetekben nem számítunk további jelentős hozamcsökkenésre a kötvénypiacon. Változatlanul 7,3%-ra várjuk a 10 éves hozamok szeptember végére.