Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Mínuszban zártak az amerikai részvényindexek tegnap (Dow -1%; S&P -1,2%; Nasdaq -1,6%). Fontosabb amerikai hírek híján az európai helyzet mozgatta a piacokat. Görögország hétvégi leminősítése után, Olaszország és Belgium besorolásának negatív kilátása újabb figyelmeztetést adott a piacoknak az európai adóssághelyzettel kapcsolatban.
- A legnagyobb mértékben a technológiai szektor esett az USA-ban, de 1,4%-os mínusz alakult ki a pénzügyi szektor és az olajszektor piacán is.
- A Fitch tegnap stabilról negatív kilátásra helyezte Belgium "AA+" hosszú lejáratú adósságát, a strukturális reformok megvalósítási kockázatai nyomán.
- Olaszország "A+" besorolását még szombaton rontotta negatívra az S&P. Berlusconi kormányfő az intézkedés hatására előrébb kívánja hozni a hiánycsökkentő lépések bejelentését, amivel 2014-ig rendbe hoznák az ország költségvetését.
- Görögország 50 milliárd eurós privatizációval harcol az adóssághegyek ellen. A folyamat kikötők részbeni eladásával kezdődik.
- Az Európa-szerte bevezetendő hiánycsökkentések miatt a növekedés megtorpanásától tartanak a befektetők, Görögország esetleges csődje pedig felveti a többi problémás ország (Írország, Portugália) hiteleinek átstrukturálását is.
- Az aggodalmakat tetézte egy izlandi vulkán kitörése, aminek következtében az ország légterét lezárták a hatóságok. Amennyiben Európa felé sodorja a hamut a szél, úgy - a tavalyihoz hasonlóan ismét veszélyeztetheti - az európai légi forgalmat.
Olaj és arany:
- 1,8%-ot esett az olaj ára is tegnap, a ma reggeli visszapattanó után pedig 98,3 dolláron mozog a nyersanyag ára. A Brent olaj hordójával 110 dollár felett kereskednek.
- Az arany ára 0,3%-ot emelkedett tegnap, ma reggel 1.518 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az indexek ma reggel Ázsiában (Nikkei +0,1%, Shanghai -0,6%, Hang Seng +0,0%, Kospi +0,5%, All Ordinaries -0,2%).
- A befektetők azokat a részvényeket csipegették, melyek tegnap nagyot estek, illetve a defenzív papírokat kedvelték (China Mobile +1,3%, China Life Insurance +1,2%, Foxconn +2,0%, Chubu Electric +2,0%).
- A gyenge makroadatokra és a magas kőolajárra hivatkozva a Goldman Sachs csökkentette Kínára vonatkozó GDP előrejelzését (2011:9,4%, 2012:9,2% a korábbi 10,0% és 9,5% helyett) és megemelte inflációs várakozásait (2011:4,7% a korábbi 4,3%-kal szemben), azonban továbbra is felülsúlyozásra javasolja az ország eszközeit.
- A Tepco bejelentette, hogy nem csak az egyes reaktornál tapasztaltak olvadást, hanem a 2-es és 3-es reaktorban is, miután a március 11-i földrengés után meghibásodott a hűtési rendszer. Korábban úgy vélték, csak az 1-es reaktorban történt olvadás.
- Az elemzői várakozásoktól elmaradó előrejelzést tett közzé tegnap a Sony a 2012-ben végződő pénzügyi évére vonatkozóan, amit a márciusi katasztrófával és a nemrégiben történt hackertámadásokkal indokoltak. A befektetők azonban túlságosan konzervatívnak tartják a menedzsment előrejelzését, így a részvény árfolyama 2,7%-ot emelkedett. A Toshiba 2,4%-ot ugrott, miután bejelentette, hogy 500 milliárd jenes üzemi eredményt céloz meg 2013-ra.
Devizák:
- Lendületes erősödésbe kezdett tegnap a dollár, de napközben fordult az árfolyam, és zárásra sikerült az 1,405-ös ellenállás fölé kerülnie. A technikai kép alapján a következő napokban is folytatódhat a dollárgyengülés.
- Továbbra is tart az eső szakasz korrekcija a japán jen piacán. Tegnap is gengült a távol-keleti fizetőeszköz, de 82-ről lepattant az árfolyam, és a reggeli órákban enyhe csökkenést láthattunk (81,8).
- Tegnap kitört a forint felfelé. Az árfolyam áttörte a 269-es ellenállást, és 270 felett zárta a kereskedést. A következő napokban is forintgyengülésre számítunk, ellenállás a 200 napos mozgóátlagnál (274) látható.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Az olaszokat is megtalálták, sőt a belgákat is. Leminősítési fenyegetőzések, problémák az euró zónában. Nem meglepő, hogy mindenki parázik. Sőt, még az a fránya izlandi vulkán is kitört, hogy a légitársaságok árfolyamát mélybe küldje. S mi történik ekkor? A lemaradó, gyenge tőzsde, a magyar furcsa dolgot csinál, amit egyik nagy sem tett meg. A nap végén emelkedni kezdett és fehér gyertyát, s nagy kanócot hagyott a grafikonon. Vagyis ma jöhet az emelkedés. Persze lehet, hogy csak rés töltés lesz belőle 22.625 pontnál, de a magyar piac már tegnap előremutatta a mai fejleményeket (ha jól olvassuk a kottát), míg a többi piac csak a dögrovás jeleit mutatta. Mindenesetre ma emelkedést várunk, s a számunkra oly meglepő tegnapi BUX formáció akár még nagyobb reményekre is feljogosíthat bennünket. Pláne annak fényében, hogy a fontos támaszok (rések) nem estek el tegnap a főbb indexekben.
Vállalati hírek
Jogi lépések a MOL ellen Horvátországban
Tegnap a horvát pénzügyi felügyelet, a HANFA határozatlan időre meghosszabbította az INA felfüggesztését. Egyúttal büntetőeljárást kezdeményezett a horvát államügyészségnél a MOL ellen. A felügyelet a tavaly decemberi vételi ajánlat kapcsán piaci manipuláció és csalás gyanúja miatt kezdeményezte az eljárást. A MOL úgy nyilatkozott, hogy mindenben törvényesen járt el, de az ügyet nem kívánta kommentálni.
Véleményünk szerint a MOL nem tett semmi törvénybe ütközőt. A hír ugyanakkor negatív, de csak enyhe árfolyamhatásra számítunk.
Újabb vállalati kötvények az E-Star-tól
Vállalati kötvényprogramjának újabb részleteit indítja útjára az E-Star. Három különböző vállalati kötvény kerül kibocsátásra: (i) EST2015/A fix 10,24% kamatozással, mely 2015. február 12-i lejáratú, (ii) EST2015/B, mely változó kamatozású és 2015. február 12-i lejáratú, valamint (iii) EST2016/C szintén változó kamatozással, 2016. május 30-i lejárattal, melynek kamatfelára 500 bázispont a hat hónapos BUBOR felett. A változó kamatozású kötvények hathavonta fizetnek kamatot. Intézményi befektetők május 24-26 között, lakosságiak május 24-június 3 között jegyezhetnek a kötvényből (utóbbiak csak EST2015/A-t). A minimálisan forgalomba hozandó mennyiség mindegyik vállalati kötvény esetében 100 millió forint (névértéken).
Az így befolyt összeget a külföldi terjeszkedésre használná a vállalat. Mint azt már korábban írtuk, az EETEK akvizíciójához még kb. 6 milliárd forintra lenne szükség a tavalyi operációból származó készpénzen és az eddigi kötvénykibocsátásokból befolyt forráson kívül. Ugyanakkor még semmiféle információ nem látott napvilágot a lengyel kötvényprogrammal kapcsolatban. Ezért úgy gondoljuk, sok múlik a mostani kibocsátás eredményén. Egyelőre még nem számítunk árfolyamhatásra, csak a jegyzés lezárulta után, annak eredményének függvényében.
Rövid hírek
- OTP, FHB: Egyes sajtóértesülések szerint ma megállapodhat a bankszektor és a kormány a bajba jutott devizahitelesek megsegítéséről és az árverezési moratóriumról. Más források azonban csak annyit mondanak, hogy hamarosan megszülethet a megállapodás. Ami biztosra vehető tehát, hogy még ebben a hónapban megállapodnak, és az intézkedések július 1-ével lépnek hatályba.
- Sajtóértesülések szerint a Deutsche Telekom 1 milliárd euróért megvenné a Slovakian Telekom 49%-át. A Magyar Telekom kissebbségi részesedésének kivásárlása egyelőre nincs napirenden.