Az Európai Központi Bank (EKB) 40 milliárd dollárt oszt szét csütörtökön egynapos lejáratra, és közleménye szerint addig folytatja az aukciókat, amíg szükséges.
A brit központi bank, a Bank of England szintén 40 milliárd dollárt ajánl fel, mármint a csütörtöki első napra, az amerikai szövetségi tartalékbankrendszerrel (Fed) tavaly decemberben kötött és most megújított csereegyezmény keretében. Szintén várható, hogy folytatja az aukciókat a következő napokban is. A Svájci Nemzeti Bank is naponta tart dollárárverést csütörtöktől egynapos lejáratra, naponta legföljebb 10 milliárd dollár ajánlva fel, csütörtöki közleménye szerint.
Az új aukciók alapja, hogy a Fed megújította a világ nagy központi bankjaival kötött csereegyezményeit. Az átmeneti devizacsere-rendezés keretét 180 milliárd dollárral bővítik, és minden kölcsönös megállapodás január végéig érvényes, közölték a Fednél csütörtökön. A bővítés 55 milliárd dolláros az EKB számára, 110 milliárd dollárra - vagyis ennyivel többet oszthat ki az EKB -, és 15 milliárd dolláros a Svájci Nemzeti Bank számára, 27 milliárd dollárra.
Tovább tart a forint gyengülése
Gyengült a forint a budapesti bankközi devizapiacon csütörtökön negyed tízkor az euró árfolyama 244,80 forint volt a szerda délutáni 243,20/40 forint után. A kereskedők ugyanakkor azt is elmondták, hogy az árfolyam ennél gyengébb, 245 forintos szint fölött is volt reggel, a világ vezető jegybankjai által tervbe vett, likviditás-növelő intézkedések hírét követően azonban az euró egy forinttal gyengült a forinthoz képest. Az éjszakai, tengerentúli kereskedésben még 248 forint feletti euró-kötések is előfordultak. A megkérdezett kereskedők úgy vélik, a régiós és így a budapesti piacon egyelőre kivárás érzékelhető, még nincs jele az eddigi irányzatot megfordító hatásnak.
A befektetők felfigyeltek Simor András MNB-elnök szerdai megjegyzésére is az infláció középtávú csökkenésének valószínűségéről: ez, a kamatcsökkentési várakozásokon keresztül, ugyancsak nyomja a forintot, akár 255/euró felé belátható időn belül, írta elemzők véleményét idézve csütörtök reggel a Dow Jones hírügynökség. A többi térségi valuta is gyengült, de ilyen időkben ismét érezhető a kis hozamú cseh korona helyi tartalékvaluta szerepe, a zlotyit pedig a forinttal ellentétben kamatemelési várakozás támogatja, mióta a lengyel kormány a hét elején közeli, 2011-es céldátumot jelölt ki az euróövezeti felkészülésre. A gazdasági válság továbbgyűrűzött már Ázsiába is, ahol az összes tőzsdei mutató lefelé tart.
Nyugat-Európa
Csütörtök reggel a nyugat-európai részvénypiacok igen bizonytalanok: biztató kiigazítással kezdtek, majd visszaestek, de az első óra vége felé megint nyereségben voltak, háromnapi nagy visszaesés után. A mértékadó központi bankok reggel meghirdetett, egymásközt és az amerikai Feddel egyeztetett, rendkívüli dollárárverés-programjai, amelyek napokig tarthatnak, vegyes fogadtatásra találtak, a pénzügyi részvények még gyengék, habár a reggeli veszteségek mérséklődnek. A sorból kiemelkedik a legnagyobb brit jelzálogkölcsönző, az HBOS, amely 30 százalékkal drágult, miután éjszaka hivatalossá vált, hogy megveszi a Lloyds TSB bank.
Egész Ázsia lefelé tart
A tokiói értéktőzsde fő mutatója csütörtökön hároméves mélységbe zuhant, továbbra is a nemzetközi pénzügyi piaci bonyodalmak hatására. Nem tett jót a piacnak, hogy az amerikai kormány megmenti az AIG biztosítót: ez csak az ijedtséget növelte a bajok mérete felől. Az sem használt, hogy a Fehér Ház szóvivője szerdán egyes megrázkódtatások elviselésére képesnek, kellően rugalmasnak minősítette az amerikai gazdaságot, de elhagyta a másik szokásos megjegyzést, amely szerint az amerikai gazdaság alapvetően szilárd és egészséges.
Ezért nem csak a bankok, hanem a nagy exportőrök is vesztettek csütörtökön a tokiói részvénypiacon. A bankok 6-7 százalékkal, a nagy exportőrök, köztük a Sony, 5-9,5 százalékkal olcsóbbodtak a nap folyamán. A hongkongi fő mutató, a Hang Seng a tokiói tőzsdezárás idején 7,4 százalékos veszteséggel kétéves mélyponton, a sanghaji összetett mutató 6 százalék közeli, a dél-koreai Kospi mutató 4 százalék körüli, a szingapúri Straits Times mutató 4,5 százalék körüli veszteségben volt.