Mélyponton a tőzsdék, gyengülnek a valuták

A mértékadó európai központi bankok csütörtökre és a következő napokra újabb rendkívüli refinanszírozási árveréseket hirdettek, ezúttal a dollár likviditását növelendő. A központi bankok e héten már több mint 100 milliárd eurót, fontot és svájci frankot öntöttek a piacra rövid lejáratokra.

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Központi Bank (EKB) 40 milliárd dollárt oszt szét csütörtökön egynapos lejáratra, és közleménye szerint addig folytatja az aukciókat, amíg szükséges.

A brit központi bank, a Bank of England szintén 40 milliárd dollárt ajánl fel, mármint a csütörtöki első napra, az amerikai szövetségi tartalékbankrendszerrel (Fed) tavaly decemberben kötött és most megújított csereegyezmény keretében. Szintén várható, hogy folytatja az aukciókat a következő napokban is. A Svájci Nemzeti Bank is naponta tart dollárárverést csütörtöktől egynapos lejáratra, naponta legföljebb 10 milliárd dollár ajánlva fel, csütörtöki közleménye szerint.

Az új aukciók alapja, hogy a Fed megújította a világ nagy központi bankjaival kötött csereegyezményeit. Az átmeneti devizacsere-rendezés keretét 180 milliárd dollárral bővítik, és minden kölcsönös megállapodás január végéig érvényes, közölték a Fednél csütörtökön. A bővítés 55 milliárd dolláros az EKB számára, 110 milliárd dollárra - vagyis ennyivel többet oszthat ki az EKB -, és 15 milliárd dolláros a Svájci Nemzeti Bank számára, 27 milliárd dollárra.

Tovább tart a forint gyengülése

Gyengült a forint a budapesti bankközi devizapiacon csütörtökön negyed tízkor az euró árfolyama 244,80 forint volt a szerda délutáni 243,20/40 forint után. A kereskedők ugyanakkor azt is elmondták, hogy az árfolyam ennél gyengébb, 245 forintos szint fölött is volt reggel, a világ vezető jegybankjai által tervbe vett, likviditás-növelő intézkedések hírét követően azonban az euró egy forinttal gyengült a forinthoz képest. Az éjszakai, tengerentúli kereskedésben még 248 forint feletti euró-kötések is előfordultak. A megkérdezett kereskedők úgy vélik, a régiós és így a budapesti piacon egyelőre kivárás érzékelhető, még nincs jele az eddigi irányzatot megfordító hatásnak.

A befektetők felfigyeltek Simor András MNB-elnök szerdai megjegyzésére is az infláció középtávú csökkenésének valószínűségéről: ez, a kamatcsökkentési várakozásokon keresztül, ugyancsak nyomja a forintot, akár 255/euró felé belátható időn belül, írta elemzők véleményét idézve csütörtök reggel a Dow Jones hírügynökség. A többi térségi valuta is gyengült, de ilyen időkben ismét érezhető a kis hozamú cseh korona helyi tartalékvaluta szerepe, a zlotyit pedig a forinttal ellentétben kamatemelési várakozás támogatja, mióta a lengyel kormány a hét elején közeli, 2011-es céldátumot jelölt ki az euróövezeti felkészülésre. A gazdasági válság továbbgyűrűzött már Ázsiába is, ahol az összes tőzsdei mutató lefelé tart.

Nyugat-Európa

Csütörtök reggel a nyugat-európai részvénypiacok igen bizonytalanok: biztató kiigazítással kezdtek, majd visszaestek, de az első óra vége felé megint nyereségben voltak, háromnapi nagy visszaesés után. A mértékadó központi bankok reggel meghirdetett, egymásközt és az amerikai Feddel egyeztetett, rendkívüli dollárárverés-programjai, amelyek napokig tarthatnak, vegyes fogadtatásra találtak, a pénzügyi részvények még gyengék, habár a reggeli veszteségek mérséklődnek. A sorból kiemelkedik a legnagyobb brit jelzálogkölcsönző, az HBOS, amely 30 százalékkal drágult, miután éjszaka hivatalossá vált, hogy megveszi a Lloyds TSB bank.

Egész Ázsia lefelé tart

A tokiói értéktőzsde fő mutatója csütörtökön hároméves mélységbe zuhant, továbbra is a nemzetközi pénzügyi piaci bonyodalmak hatására. Nem tett jót a piacnak, hogy az amerikai kormány megmenti az AIG biztosítót: ez csak az ijedtséget növelte a bajok mérete felől. Az sem használt, hogy a Fehér Ház szóvivője szerdán egyes megrázkódtatások elviselésére képesnek, kellően rugalmasnak minősítette az amerikai gazdaságot, de elhagyta a másik szokásos megjegyzést, amely szerint az amerikai gazdaság alapvetően szilárd és egészséges.

Ezért nem csak a bankok, hanem a nagy exportőrök is vesztettek csütörtökön a tokiói részvénypiacon. A bankok 6-7 százalékkal, a nagy exportőrök, köztük a Sony, 5-9,5 százalékkal olcsóbbodtak a nap folyamán. A hongkongi fő mutató, a Hang Seng a tokiói tőzsdezárás idején 7,4 százalékos veszteséggel kétéves mélyponton, a sanghaji összetett mutató 6 százalék közeli, a dél-koreai Kospi mutató 4 százalék körüli, a szingapúri Straits Times mutató 4,5 százalék körüli veszteségben volt.

Véleményvezér

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott 

Orbán Balázs méretes ostobaságot mondott, de nem csak egyet.
1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók

1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók 

Nincs jobb egy finom fagyinál horroráron közpénzből.
Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt

Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt 

A lopás mértéke akkora, hogy abból számos közszolgáltatást rendbe lehetne hozni.
Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát

Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát 

A nagyvárosok túlszabályozottsága gátolja a fejlődést.
Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka

Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka 

Az atomlobbi nem örül a lehetőségnek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo