Úgy látszik, a cégfelvásárlások és a piaci bizonytalanságok megférnek egymással. Az Ernst & Young legfrissebb Globális Tőkebizalmi Barométere, amely több mint 1000 nemzetközi nagyvállalat vezetőjének megkérdezése alapján készült, azt mutatja, hogy jelenleg a világ vezető vállalatai felülemelkednek a piaci zűrzavaron, és a növekedésre, illetve a felvásárlás és összeolvadás (M&A) tevékenységre összpontosítanak. Számukra nem a 2008-as év tért vissza, amiben része van annak is, hogy a bizonytalan időszak átvészeléséhez az elmúlt három évben csökkentették mérlegükben a pénzügyi kockázatokat, és kemény hatékonysági intézkedéseket foganatosítottak, így képesek voltak pozícióikat megerősíteni.
A hét szűk esztendő hozama
A vezető nemzetközi vállalatok 41 százaléka arra számít, hogy az elkövetkező 12 hónap során fog akvizíciót végrehajtani, olvasható az elemzésben. Az erősebb mérlegeredmények és a működési hatékonyságra fektetett hangsúly tehát meghozták a gyümölcsüket. A multinacionális cégek javították tőkestruktúrájukat is, főként a kamatkiadások csökkentésével és a futamidők kitolásával. A vállalatok összesített adósságállománya fogyott, így több mint felüknél az adósság-tőke arány kevesebb, mint 25 százalék és 78 százalékuk tervezi, hogy fenntartja, vagy tovább csökkenti adósság-tőke arányát a következő évben.
A vállalatok nyereségre vonatkozó kilátásai is viszonylag kedvezőek: a megkérdezettek csaknem fele – 47 százaléka – biztos abban, hogy a profit legalább a jelenlegi szinten marad, további egyharmaduk szerint a kilátások pozitívak és a finanszírozási feltételek is javulnak. Ezzel szemben a Deloitte legfrissebb, a közép-európai kockázatitőke-befektetők között uralkodó hangulatot vizsgáló felmérése szerint a válaszadók a rendelkezésre álló finanszírozási források csökkenésére számítanak a pénzintézetekkel és az eurózóna államainak pénzügyi helyzetével kapcsolatos aggályok miatt.
Az Ernst & Young felmérésben résztvevők viszont 68 százaléka úgy véli, hogy még a legrosszabb forgatókönyv teljesülése sem jár együtt a tőkepiaci körülmények további romlásával. A nagy tőkével rendelkező vállalatok továbbra is terveznek tehát M&A – felvásárlási – tranzakciókat. A megkérdezettek csaknem kétharmada, 57 százalék látja úgy, hogy az értékelések a jelenlegi szinten maradnak az elkövetkező 12 hónapban, aminek eredményeként a potenciális eladók köre 30 százalékkal növekedik a hat hónappal ezelőtti várakozásokkal összevetve. Így a megkérdezett vállalatok 26 százaléka most azt tervezi, hogy a következő évben értékesít bizonyos egységeket. Az évente két alkalommal elkészített Globális Tőkebizalmi Barométer ötödik kiadása szerint a válaszadók csaknem fele az elkövetkező 12 hónapban a növekedésre koncentrál, és már csak 7 százalékuk fókuszál a túlélésre – ez a legalacsonyabb érték, amióta a barométert először publikálták 2009-ben.
Meglepő vállalati bizalom egy bizonytalan piacon
A gyengülő globális növekedési várakozások ellenére, a vezető vállalatok közül sokan optimisták saját nemzetgazdasági és a hosszú távú gazdasági kilátásaikkal kapcsolatban. Az Egyesült Államokban a lassuló növekedés, az ország hitelminősítésének leértékelése, valamint az eurózónában egyre fokozódó államadóssági válság drámai tőzsdei tevékenységet indukált a felmérés készítésének idején. Mindezek ellenére a válaszadók 63 százaléka szerint a globális gazdaság legalábbis stabilnak mondható. A bizalom különösen magas az olyan ágazatokban, mint az energiaipar és a közművek, olaj- és gázipar, illetve a fém- és bányászati szektor.
– A felmérés alapján úgy látjuk, hogy meglepően kedvező a globális M&A környezet, hiszen a megkérdezettek többsége pozitívan nyilatkozott az üzletkötési lehetőségek számával és minőségével kapcsolatban – nyilatkozta Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatásainak vezetője.
Növekedési kilátások
A Globális Tőkebizalmi Barométer szerint a befektetések legvonzóbb célpontjainak Kína, India, Brazília, az USA és Ausztrália számítanak. Az elismert BRIC országok körén kívül Malajzia, Mexikó és Argentína a három legnépszerűbb feltörekvő piaci célpont az új befektetések számára. A válaszadók csaknem egyharmada szerint M&A tevékenységük fő motívuma, az új piacokon megszerezhető részesedés. A válaszadók 87 százaléka viszont azért aggódik, hogy a szabályozási kockázatok meghiúsíthatják a növekedési terveket – különösen a banki szektor és a pénzügyi piacok reformja az, amelynek széles körű hatása lehet ágazati- és földrajzi értelemben is.
– A szabályozási változások mellett a bizonytalansági tényezők között folytonosan jelen van a gazdasági stabilitás alapvető kérdése is. Egy újabb recessziós hullám felülírna minden várakozást annak ellenére, hogy úgy tűnik, a vállalatok megtanulták kezelni a bizonytalanságokat, és rendelkeznek azzal a képességgel, hogy stratégiai üzleteket kössenek a jelenlegi gazdasági környezetben – tette hozzá a szakember.