Lélegzetet vesznek a piacok a nagy ugrás előtt

A pénteki izgalmak után tegnap meglehetősen lapos kereskedés zajlott a nemzetközi börzéken. Ettől azonban nem kell megijedni, mert hetek óta szépen kapaszkodnak felfelé az indexek, néha azonban nem árt egy kisebb erőgyűjtés a további emelkedés előtt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pénteken az S&P500 indexet új történelmi csúcsra lökték a befektetők, és bőven 1.600 pont felett zárt az index, de a DAX is új lokális maximumra emelkedett, és tegnap már hajszálnyira volt a mindenkori csúcsától. Kétség tehát nem fér hozzá, hogy nagy az optimizmus a világban, de a BUX teljesítménye továbbra sem meggyőző.

Bár múlt héten már a hazai börzén is emelkedést láthattunk, de egy fontos szinthez érkezett a kurzus. A 18.400 pontnál húzódó ellenállás és a 18.370 pontnál található 200 napos mozgóátlagra érdemes figyelni, mert ezek áttörésével a BUX is lehetőséget kap a további emelkedésre. Ma azonban inkább oldalazásra számítunk az ellenállás alatt.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA

Mérsékelt emelkedéssel indították a kereskedést a tengerentúli indexek, de a Dow Jones a nap végére mínuszba csúszott. Makroadatokban és vállalati hírekben szegény volt a tegnapi kereskedés (Dow -0,03%, Nasdaq 0,43%, S&P500 0,22%).

A Dow Jones index kiemelkedően teljesítő tagja a Bank of America volt, amely 5,5%-ot emelkedett. Annak örültek a befektetők, hogy a pénzintézet megszabadul az MBIA biztosítóval folytatott pertől, mert a megállapodás szerint 1,7 milliárd dollárt fizet a BofA az elértéktelenedett jelzálog-fedezetű papírok miatti veszteségért, ez az összeg pedig kedvezőbb az eredeti várakozásoknál

Az Intel részvényeit felülsúlyozásra minősítette fel az RBC Capital, a célárfolyamot pedig 24 dollárról 29 dollárra emelte.

Európa

Oldalaztak tegnap a nyugat-európai börzék, végül enyhe mínuszban zárták a kereskedést (DAX 0,13%, CAC40 -0,15%). A német szolgáltatói beszerzési menedzser index a várt 49,2 pont helyett 49,6 pontra emelkedett áprilisban. Az eurózóna szolgáltatói beszerzési menedzser indexe pedig a várt 46,6 pont helyett 47 pontra növekedett áprilisban.

Olaj, arany

Az amerikai WTI kőolaj 95,4 dolláron állt ma reggel, ami közel 1 dolláros csökkenést jelent a tegnapi záróárhoz képest. A csökkenés elsősorban a mai készletadat várakozásoknak köszönhető, mivel előreláthatólag ismét nő a készlet nagysága az Egyesült Államokban. Az arany 1.462 dolláron volt, ami szintén némi esést jelent a tegnapi szintekhez képest.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák

Tegnap Mario Draghi kijelentette, hogy az EKB halandó újabb lépéseket tenni, ha az szükségessé válik, ami véleményünk szerint a jegybanki alapkamat vagy az egynapos jegybanki betét kamatának csökkentésében nyilvánulhatna meg. Mindkettő lépés a kamatkülönbözet megváltoztatásán keresztül gyengíti az eurót a dollárral szemben. Az EUR/USD 1,3117-ről 1,3076-ig csökkent tegnap. A 295-ös szintről pattant felfelé a forint árfolyama. A mérsékelt forintgyengülés a pénteki sikertelen szinttörési kísérlet után tegnap is kitartott, az EUR/HUF árfolyam 295,83-ról 296,79-re emelkedett.

Távol-Kelet

A Nikkei 3,44%-ot emelkedett, miután kétnapos szünet után ismét kinyitott a piac, így a japán részvényeknek ma volt az első lehetősége, hogy reagáljanak a pénteki amerikai adatokra, az EKB csütörtöki kamatvágására és összességében arra, hogy bepótolják kétnapos lemaradásukat. A Nikkei 14 ezer pont fölé emelkedett, amire 2008 júniusa óta nem volt példa. A Hang Seng 0,12%-ot emelkedett, míg a Shanghai index értéke 0,14%-ot mérséklődött.

A jen árfolyama tegnap ismételten megközelítette a 100-as szintet a dollárral szemben, de az áttörés egyelőre továbbra is várat magára. Az ausztrál jegybank meglepetésre 2,75%-ra csökkentette az alapkamatot.

Határidős piacok

Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo