Lejtőn a vállalati hitelezés

Közel öt éves mélypontra esett a vállalati hitelállomány a Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint. Érdekes fejlemény, hogy már nem csak a bankok, hanem a szövetkezeti hitelintézetek aktivitása is erejét vesztette. A korábbi hitelezési felmérések alapján érdemi változás a közeljövőben nem várható.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya június végén 7132,8 milliárd forint volt. Ennél alacsonyabb értéket utoljára 2007. szeptember végén mutatott a jegybanki statisztika, amikor 6909 milliárd volt az összesített adat. (2007-2008 egy több mint 10 éves állománynövekedés utolsó két éve volt: 1995-ben a nem pénzügyi vállalatok teljes hitelállománya még épphogy elérte az ezermilliárd forintot.)


Az adatok forrása: MNB

Az adatokat böngészve figyelemreméltó, hogy 2010 közepétől - a teljes hitelállományon belül egyébként viszonylag mérsékelt súlyt képviselő - szövetkezeti hitelintézetek aktivitása is erejét vesztette: 320-340 milliárd forint között mozot a 6 milliárd forint mérlegfőösszeg fölötti szövetkezeti hitelintézetek összes vállalati hitelállománya.


Az adatok forrása: MNB

A bankok, szakosított hitelintézetek, és a külföldi hitelintézetek 100 milliárd forint mérlegfőösszeg fölötti fióktelepeiek összesített hitelállománya - amely egyébként a teljes volumen mintegy 95 százalékát adja - a 2008 végéig tartó meredek felívelés után egy évig zuhant, majd 2010. második negyedévtől nagyobb kilengésekkel, de trendjében folyamatosan csökken.


Az adatok forrása: MNB

Az idén nem lesz javulás

A vállalati hitelpiacon az idén nem várható javulás. A feltételek tovább romlottak tavaly az utolsó negyedévben. A bankrendszer jelentős része további szigorítást tervezett szinte minden területen az MNB márciusban publikált - a piac mintegy 80 százalékát képviselő hét bank részvételével végzett - felmérésének megállapítása szerint. A szigorítás oka viszont már nem a bankok korábban tapasztalt csekély hitelezési hajlandósága, hanem hitelezési képességük romlása volt ekkor. A bankok ekkora hányada ilyenről utoljára a 2008-as válság kitörésekor számolt be.

Kétszámjegyű kamatok a vállalati hitelpiacon
A vállalati forint- és az euróhitelek kamata közti különbség a 2009. novemberi szintre, azaz 650 bázispont fölé nőtt a Magyar Fejlesztési Bank MFB Periszkóp kiadványa szerint 2012 áprilisára. A nemzeti valutában nyújtott vállalati kölcsönök kamata 10 százalék fölé emelkedett, a kondíciók pedig egyre jobban elszakadnak a többi visegrádi országétól, közelítve a romániai szintet.

Hasonló megállapításokat fogalmazott meg a KPMG 2012. tavaszi felmérése: bár a bankszektor szereplői továbbra is nyitottnak tekintették magukat a cégek finanszírozására, a vállalati hitelportfóliók nagyságának idei alakulásával kapcsolatban a várakozások negatívak voltak.

Nem hozott változást az esztendő első negyede sem: az MNB ebben az időszakban végzett felmérése szerint tovább szigorodtak a vállalati hitelezés feltételei, bár erre a vártnál szűkebb körben került sor. A helyzet jövőbeni enyhülésére a bankok többsége ekkor sem számított, s a jegybank rendszeres elemzésében felhívta a figyelmet arra is, hogy a drasztikus hitelszűke kockázata fennmaradt.

Nehéz helyzetben a kisvállalatok

A kialakult helyzet a mikro- és kisvállalatokat különösen érzékenyen érinti. A jegybank a 2012 első negyedévi felmérésben külön kérdőívvel fordult a bankokhoz e gazdálkodói kör finanszírozásával kapcsolatosan, amely eredményei egyértelműen rámutattak, hogy az e szegmenshez tartozó cégek jelentős felárral juthatnak csak hitelhez.


Forrás: MNB

Nem kell a hitel a cégeknek?

Az adott feltételek között persze a vállalkozások is mérséklődő érdeklődést mutatnak: a GfK Hungária Corporate Banking Monitor felmérésének tanúsága szerint, bár a cégek finanszírozásában továbbra is előkelő helyet foglal el a bankhitel, ám a gazdasági válság kitörése óta eltelt három év során jelentősen zsugorodott azon társaságok köre, melyek e finanszírozási formát terveznék igénybe venni. A banki és pályázati finanszírozással szemben a tulajdonosi kölcsön és tőkeemelés szerepe ugyanakkor erősödött.

Kitörni az ördögi körből
Nehezen és drágán finanszíroznak ma a bankok, de a vállalkozások sem szívesen adósodnak el tíz-tizenöt évre több mint tízszázalékos kamatteher mellett. Mivel a talpon lévők többsége már minden tartalékát felélte, nincs miből beruházzon. Az ördögi kör ott zárul, amikor bár ötlete lenne, a forráshiány miatt a vissza nem térítendő uniós fejlesztési forrásokkal sem tud élni. Az államilag támogatott kedvezményes hitelek még megoldást jelenthetnek a finanszírozható cégeknek. A Piac&Profit innen elérhető korábbi összeállítása a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) ezen hiteleiről nyújt áttekintést.

A vizsgálat a legalább 20 millió forint éves nettó árbevételű cégek pénzügyi szokásait, stratégiáit vizsgálva azt állapította meg a GFK összefoglalója, hogy míg 2007 utolsó negyedévében 7,5 százalékot tett ki azon vállalatvezetők aránya, akik úgy vélték, hogy cégük hitelkérelmét elutasítanák egy esetleges banki hitelbírálat során, hányaduk 2010-ben 17,1 százalékra, 2012-ben pedig 19 százalékra emelkedett.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo