A jelentős növekedés oka, hogy a közbeszerzések felét kitevő beruházási pályázatok száma és értéke kiugró mértékben emelkedett. E tekintetben kiemelkedett a 4-es metró fúrási tendere, a metrókocsi beszerzési, az autópálya építési, és az unió kohéziós és strukturális támogatása által megvalósuló szennyvíz-, és ivóvíz-beruházások pályázatai. Az eljárások darabszámát tekintve 61 százalékuk volt nyílt, szemben a bázisidőszaki 65,5 százalékkal. A tárgyalásos procedúrák 27 százalékot tettek ki, ami 5 százalékponttal volt több, mint a 2005 első hét havi. A meghívásos eljárások 1,8 százalékot képviseltek, ami 0,5 százalékpontos csökkenést mutatott az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva.
Az egyszerűsített eljárások az összes eljárás 8 százalékát tették ki, ami 2 százalékpontos mérséklődés a bázisidőszakhoz viszonyítva. A közbeszerzések értékét tekintve 47 százalékot értek el a nyílt eljárások, szemben a 2005. I-VII. havi 51 százalékkal. A tárgyalásos procedúrák aránya 33 százalékra emelkedtek a bázis időszaki 24 százalékról. A meghívásos eljárások értéke az összes 2,2 százalékát adta, míg az egyszerűsítettek 2,7 százalékot. Ez utóbbi két eljárás típusnál 0,4 illetve 0,5 százalékpontos emelkedés volt kimutatható.
Budapest és BKV
Az eljárások területi megoszlását tekintve Budapest az eljárások darabszámának 47 százalékát, az ellenszolgáltatások értékének 68 százalékát koncentrálja.
Az eljárás darabszáma szerint második 6 százalékkal Pest megye, harmadik 5 százalékkal Borsod-Abaúj-Zemplén. Az ellenszolgáltatás értéke alapján első 68 százalékkal Budapest, majd 3 százalékkal Pest megye, míg 3 százalékkal Bács-Kiskun megye következik.
A közbeszerzések tevékenységi körök szerinti rangsorát mind darabszámban (1.234), mind értékben (489 milliárd forint) az építőipar vezeti. A darabszámok alapján 2006. év első hét hónapjában a sorrendben második a gazdasági tevékenységet segítő szolgáltatás, harmadik a gyógyszer, gyógyászati kellék. Az ellenszolgáltatás értéke alapján az építőipart a gazdasági tevékenységet segítő szolgáltatás (129 milliárd forint), és a járműalkatrész, üzemanyag (103 milliárd forint) alágazat követi.
A tíz legnagyobb egyedi ajánlat listáját a BKV Zrt. által kiírt 4-es metró szerelvényeinek 74 milliárd forintos beszerzése vezeti, amelyet a franciák vezette Budapest Metropolis Konzorcium nyert el. (Itt szavazhat, milyen legyen a szerelvény!) A második a Fővárosi Önkormányzat tendere, amelyet a Központi Szennyvíztisztító Telep 62,3 milliárd forintos beruházására írtak ki, és a Degrément S.A., OTV France, Hídépítő, Alterra Bau konzorcium nyert el. A harmadik helyen szintén a BKV Zrt. végzett 52 milliárdos tenderrel amelyet a 4-es metró alagútjának fúrására írt ki, és a francia Vinci, a Strabag és a Hídépítő konzorciuma nyerte.