Ma hazánkban a 4,1 millió háztartásból alig 20 százalék, mindössze 800 ezer rendelkezik lakástakarék szerződéssel. Ez az arány Ausztriában közel két és félszer nagyobb. Érdemes összehasonlítani, hogy egy 70-80 éves lakástakarék múlttal és Európában is élenjáró szerződésszámmal rendelkező országban hogyan néz ki a lakástakarékok pénzügyi ajánlata. Több hozamot kínálnak? Magasabb az állami támogatás? Mi az, ami miatt a lakosság lényegesen szélesebb körben dönt a konstrukció mellett? A Bankmonitor ennek járt utána.
Kezdjük a legvégén. Ha megtakarítunk 20 ezer Ft-ot havonta és azt lakástakarék-pénztárba helyezzük mekkora összeget kapunk a lejáratkor Magyarországon és Ausztriában? A különbség látványos: a 6 éves megtakarítási időszak végén Ausztriában 1,6 millió Ft-ot, Magyarországon közel 2 millió Ft-ot kapunk, ami 21%-os differencia javunkra. (Bár a lakástakarék hazánkban elérhető már 4 éves futamidőre is, Ausztriában fix 6 év a futamidő.)
Megtakarítóként a motivációt a legtöbb esetben a bankbetéti kamathoz viszonyítva elérhető többlet hozam adja. Felettébb kíváncsiak voltunk tehát, hogy mekkora hozamtöbblet érhető el a két országban. Mint az alábbi ábrán látható Ausztriában már a bankbetét felett 2,2%-os éves többlet is elegendő, hogy tömegeket mozgasson meg, míg Magyarországon 6,8 százalékos - azaz az osztrák szint háromszorosánál több - éves hozamtöbblet is csak mérsékelt lelkesedést vált ki. A hazánkban elérhető legrövidebb futamidő, a 4 éves szerződés bankbetéthez viszonyított hozamtöbblete akár meghaladhatja éves szinten a 10 százalékot is, mely az osztrák mérték közel ötszöröse!
Forrás: Bankmonitor