Közeledhet egy komolyabb korrekció

Öt hónapos csúcsra emelkedtek a részvényindexek Amerikában. Gyengülő dollár nyomán emelkedett az arany és az olaj. Ázsia: A bankpapírok segítettek az indexnek a pozitív tartományba kapaszkodni. Erősödött a dollár, gyengült a forint, a jen pedig stagnált tegnap. MOL, Magyar Telekom: A parlament tegnap este megszavazta a válságadókat. Hernádi Zsolt MOL elnök-vezérigazgató rádióinterjúja. A 2010-es mértékűvel megegyezik a jövő évi bankadó. RFV menedzsmentje publikálta a 2010-es és 2011-es évekre vonatkozó várakozásait. Ma csökkenésre számítunk a hazai piacon.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA:

- Pozitív irányban korrigáltak a bankrészvények a múlt hét pénteki zuhanás után, az indexek mind pluszban zártak, és ezzel 5 hónapos csúcsra erősödtek az USA-ban (Dow +0,7%; S&P +0,7%; Nasdaq +0,5%). A Dow 11.144, az S&P 1.185 ponton zárta a kereskedést.
- A piacokat csak egy ideig ingatta meg, hogy a várt emelkedéssel szemben 0,2%-kal csökkent az USA ipari termelése szeptemberben. A kezdeti gyengélkedés után gyorsan pluszba lendültek az indexek.
- A bankrészvényeket a Citigroup vártnál jobb gyorsjelentése húzta magával. A bank árfolyama 5,6%-ot erősödött, míg a pénzügyi szektor összességében 2,3%-ot emelkedett. A Bank of America árfolyama 3%-os, a JPMorgan pedig 2,9%-os pluszban zárt.
- A Citigroup a harmadik negyedévben részvényenként 7 centes profitot ért el, ami meghaladja az elemzők által várt 5,5 centes szintet, és jóval jobb teljesítményt jelent, mint a tavalyi harmadik negyedéves 27 centes veszteség. A kamat és jutalékbevételek 1,7%-kal emelkedtek év/év alapon, de némileg elmaradtak az elemzői konszenzustól.
- Az Apple bár a várakozásokat bőven meghaladó számokat tett közzé, a menedzsment idei évi prognózisa és az iPad eladások ütemének csökkenése kiábrándította a befektetőket. Az Apple árfolyama így a zárás után közzétett gyorsjelentést követően 6,1%-ot esett az OTC kereskedésben.
- A harmadik negyedévben részvényenként 4,64 dollár profitot ért el a technológiai cég, mely bőven meghaladja az optimista 4,1 dolláros elemzői konszenzust is. A negyedéves bevételek a társaság történetében először meghaladták a 20 milliárd dollárt, míg az elemzők többségében 19 milliárd dollár alatti bevételre számítottak. A menedzsment szerint az idei negyedik negyedéves részvényenkénti profit mindössze 4,8 dollár lehet, az elemzők pedig korábban 5,03 dolláros részvényenkénti eredményre számítottak az év utolsó negyedévére.
- Az IBM számai is felülmúlták a várakozásokat mind nettó profit, mind bevétel oldalon. A zárás után közzétett gyorsjelentést követően azonban esésnek indult az IBM árfolyama is, a vártnál jobb számok ellenére.
- A ma reggelt is alapvetően a negatív hangulat uralja Amerikában, a határidős indexek mínuszban tartózkodnak. Ma számos vállalati gyorsjelentés (Bank of America, Goldman Sachs,

Johnson&Johnson, Yahoo!, Coca-Cola stb.) lát napvilágot, melyek piacmozgató hatással bírhatnak. Fontosak lehetnek a nyitás előtt nyilvánosságra kerülő lakásépítési adatok is.

Olaj és arany:

- A gyengébb ipari termelési adat nyomán ismét erősödtek a Fed monetáris könnyítésére vonatkozó várakozások, ami a dollár árfolyamát tovább gyengítette. Alapvetően tehát a zöldhasú gyengülése nyomán erősödött tegnap az olaj árfolyama is, mely ismét nekiment a 83 dolláros ellenállásnak, ahova napok óta torlódik. Ma reggel 82,6 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az arany árfolyama 1.353 dollárról emelkedett vissza napon belül a gyengülő dollár nyomán. Ma reggel 1.367dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az indexek ma reggel (Nikkei +0,4%, Hang Seng +0,5%, Shaghai Composite +0,3%, Kospi -0,8%, All Ordinaries +0,1%).
- A Citi eredményének köszönhetően népszerűek voltak a bankpapírok Tokióban és Sydney-ben (ANZ +0,5%, Westpac +0,6%, Mizuho Financial +1,3%).
- A japán exportőrök ma nem találták az irányt (Sony +1,3%, Canon -0,4%, Toyota -0,1%, Honda -0,3%). A Nikkei napilapja szerint a vállalatok azt tervezik, hogy lefelé módosítják üzleti terveikben az USD/JPY-várakozásukat (90-ről inkább 80-hoz közelebb).
- Az Apple gyorsjelenésének megjelenése után nyomás alá kerültek a technológiai papírok (Samsung -0,4%, LG -1,0%).

Devizák:

- Tegnap volatilis napja volt a dollárnak, kezdetben 1,38-ig erősödött a tengerentúli fizetőeszköz, majd zárásra 1,393-ig gyengült vissza. Az egyértelmű emelkedő trend megtörni látszik, nagyobb korrekció is kialakulhat a közeljövőben.
- A jen napok óta egy szűk sávban oldalaz 81,5 környékén.
- A forint lendületes gyengüléssel kezdte a tegnapi kereskedést, majd a 277,2-ről fordult az árfolyam, és 275,6 közelében zárta a kereskedést. Egyre nagyobb a volatilitás a forint piacán, ellenállást 276-nál látható.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Lassan, de biztosan menetelnek felfelé a nemzetközi indexek. Az S&P és a Dow is újabb csúcsra tudott lendülni, az amerikai bankok is gyorsan kikorrigálták a pénteki zuhanást. A DAX megállíthatatlanul tör a Lehman csődje előtti szintek felé, a tegnapi 6.516 pontos záró szintet utoljára 2008. szeptember 4-én látta az árfolyam. A piac szinte tényként kezeli a Fed pénzpumpa újbóli beindítását, holott semmi konkrétumot nem lehet még tudni róla. Bár Bernanke múlt héten nagyjából világossá tette, hogy szükség van további lépésekre, egy esetleges Fed államkötvény (vagy akár vállalati kötvény) vásárlás mértékéről még semmit sem tudunk. Az indexek ráadásul a túlvettség jeleit mutatják, így közeledhet egy komolyabb korrekció, az alapvetően emelkedő trendben.

Vállalati hírek

MOL, Magyar Telekom: A parlament tegnap este megszavazta a válságadókat

Tegnap este a parlament megszavazta a válságadókat, melyek 2010-2012-ben lesznek érvényben, és 2013. január elsejétől érvényüket vesztik. A telekom és az energia szektorok adójának számítása a következő:

Minden esetben a nettó árbevétel a számítás alapja. A telekom szektorban: (i) 0-500 millió forint közötti árbevétel esetén 2% az adó, (ii) 500-5000 millió forint árbevétel között 4% az adó és (iii) 5 milliárd forint árbevétel felett az adókulcs 6,5%. Az energiacégek esetében az adókulcs 1,05% a nettó árbevételen.

Ezen számok alapján a Magyar Telekom 30 milliárd adót fizethet, míg a MOL 19 milliárd forintot. A MOL esetében ez kevesebb, mint amivel korábban számolt a piac (kb. 35 milliárd forint) és a Magyar Telekomra is kevesebb adóteher jut (a korábbi várakozások 30-45 milliárd forintról szóltak).

A független Költségvetési Tanács szerint a válságadók negatívan befolyásolják Magyarország gazdasági növekedését. A GDP várhatóan 0,1%-kal kisebb lesz 2011-ben és az infláció 0,1%-kal nőhet 2010-ben és 2012-ben, míg 2011-ben a hatás 0,3% pont az inflációt tekintve.

Hernádi Zsolt MOL elnök-vezérigazgató rádióinterjúja

A főbb pontok:
- A válságadó hatása 15-20 milliárd forint lehet.
- A MOL nem tudja és nem is akarja az adó hatását ügyfeleire hárítani.
- A MOL idén 10%-os csökkenéssel számol az üzemanyag-keresletben, mivel több, mint egy évvel ezelőtt magasabb jövedéki adók kerültek bevezetésre.
- Jó döntés lehet a belső fogyasztás fellendítése, azonban ezt nem a vállalatoktól beszedett pénzen kellene megtenni. A válságadók csak néhány évig tarthatók meg.
- A költségvetési hiány csökkenthető ezekkel az adókkal, azonban nem kerülhetőek el a strukturális reformok sem. A kormány a válságadókkal csak időt nyert.

A Népszabadság értesülései szerint 2011 elején jöhet ki a MOL következő öt évre vonatkozó új stratégiája. A miniszterelnöki kabinet cáfolta, hogy Orbán Viktor találkozott volna Jadranka Kosor horvát miniszterelnökkel nyár óta. Nem történt tehát egyeztetés az INA akvizícióval kapcsolatban, melyet most a horvát hatóságok vizsgálnak.

A 2010-es mértékűvel megegyezik a jövő évi bankadó

A tegnap a parlament által elfogadott adójogszabályok értelmében a bankoknak jövőre ugyanakkora mértékű adót kell fizetniük, mint 2010-ben. (Az adó alapja a 2009-es mérlegfőösszeg). A különbség csak annyi, hogy négy részletben kell megfizetni a bankadót. Az OTP 36 milliárdot fizet, mely nettó 29 milliárd forintos negatív hatást gyakorol az eredményre. Árfolyamhatásra nem számítunk, mivel a piac is nagyjából ezzel számolt.

Az RFV menedzsmentje publikálta a 2010-es és 2011-es évekre vonatkozó várakozásait

Miután az RFV megnyerte Zilah és Marosvásárhely önkormányzata által kiírt koncessziós tendereket, Románia lett a vállalat működésének motorja. A múlt héten az önkormányzatok rábólintottak a koncessziós szerződés végleges szövegére, így az utolsó akadály is elhárult a szerződések aláírása elől. A szerződések aláírására a következő napokban kerülhet sor. A vállalat menedzsmentje publikálta várakozásait a 2010-es és 2011-es évekre vonatkozóan:

A 2010-re várt számok 46%-os növekedést sugallnak EBITDA és 74%-osat nettó profit szintjén, azonban a 2010-es EBITDA várakozás kb. 150 millió forinttal elmarad a korábban előre jelzettől a zilahi projekt csúszása miatt. A bejelentés arra is utal, hogy az RFV újabb önkormányzatokkal is tárgyalásokat folytat, ami szintén kedvező fogadtatásra találhat a befektetők körében. Mindent egybevetve a számok az új projektek hatását tükrözik, amit a piac már beárazott.

Rövid hírek

- Magyar Telekom: Szeptemberben 25.000-rel 11,8 millióra nőtt a mobilelőfizetők száma Magyarországon - derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jelentéséből. Az aktív előfizetők száma 22.000-rel 10,8 millióra nőtt. A mobil penetráció szeptemberben 118,3% volt az augusztusi 118%-kal, és a tavaly augusztusi 117,6%-kal szemben. A T-Mobile piaci részesedése 43,5%-ról 43,46%-ra csökkent augusztusban. A hír kedvező, de nem lesz hatással a Magyar Telekom árfolyamára.
- Magyar Telekom: Az Európai Bizottság tájékoztatást kér a magyar kormánytól az Orbán Viktor által bejelentett távközlési adóról annak megállapítására, az nem ütközik-e az EU távközlési szabályaiba - közölte Jonathan Todd, a digitális politikáért felelős uniós biztos szóvivője. Todd emlékeztetett rá, hogy az uniós távközlési előírások értelmében kizárólag bizonyos adminisztratív és szabályozói költségek (főleg engedélyezések és szabályozói funkciók) fedezésére lehet adót kivetni a távközlési cégekre, és azoknak objektívnek, átláthatónak és arányosnak kell lenniük. Az uniós szabályok azt is előírják, hogy az adóterhek és illetékek bármiféle módosításáról megfelelő módon konzultálni kell az érintett cégekkel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo