A háztartások vagyoni helyzete
A háztartások vagyoni helyzetét vizsgálva számottevő változás nem következett be a legutóbbi - 2006. őszi - felméréskor tapasztaltakhoz képest: továbbra is az Egyesült Államokban nagyobb (37 százalék) az aránya azon háztartásoknak, melyek vagyona meghaladja az 50.000 eurót (12 millió forintot). Európában a megkérdezett háztartásoknak összességében 7 százaléka nyilatkozott 50 ezer eurót meghaladó magánvagyonról. Míg Közép-Európában azon háztartások aránya, akik 25.000 eurónál (nagyjából hatmillió forint) nagyobb magánvagyonról nyilatkoztak 2 százalék, Magyarországon mindösszesen 1 százalék. (Korábban volt, hogy négy százalék is nyilatkozott ekkora vagyonról...)
Igénybevett befektetési formák
A 2006 őszén készített felméréssel összevetve a kutatók nem tapasztaltak számottevő változásokat a magánbefektetők viselkedésében. A többség továbbra is az alacsony kockázattal járó befektetési lehetőségekben bízik. Azoknak az aránya azonban, akik megtakarításaikat rövidlejáratú betétekben kamatoztatják Nyugat-Európában 47 százalékról 39 százalékra - az évek óta mért legalacsonyabb szintre - csökkent. Ellenben jelentősen- 7 százalékról 13 százalékra - nőtt azoknak az aránya, akik megtakarításaikat kötvényben tartják.
A megtakarításaikat nem a vizsgált konstrukciókba fektetők aránya Nyugat-Európában (44 százalék) most első alkalommal közelítette meg az Egyesült Államokban jellemző arányt. A megkérdezett amerikaiak 43 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem invesztál egyik, a kutatásban vizsgált befektetési eszközbe sem. A megtakarított összegeket befektetők aránya Svédországban és Belgiumban a legmagasabb: itt a válaszadók 10, illetőleg 16 százaléka jelezte, hogy jelenleg egyik eszközt sem veszi igénybe pénze kamatoztatására. Közép- és Kelet-Európában a többség - 66 százalék - továbbra is vonakodik attól, hogy pénzügyi befektetést eszközöljön.#page#
Megtakarítási várakozások
A jövőbeli megtakarításokat firtató kérdésre kapott válaszok jelentős regionális eltéréseket mutatnak. Nyugat-Európában az egy évvel ezelőtt mért 37 százalékhoz képest most minden harmadik válaszadó véli úgy, hogy a jövőben kevesebbet fog megtakarítani. Mindössze 18 százalék nyilatkozott pozitívan.
Az elmúlt évekhez hasonlóan most is az Egyesült Államok a legoptimistább. Míg 2005 tavaszán háromból két amerikai gondolta úgy, hogy megtakarításai növekedhetnek, addig ma minden második tengerentúli megkérdezett így vélekedik.A felmérést a GfK Csoport készítette, a magyarországi adatokat a GfK Hungária Piackutató Intézet szolgáltatta.