„Az eurózóna bankszektorának kilátásai annak ellenére is pozitívak, hogy a korábbi előrejelzésekhez képest például lassabb ütemben bővül majd a hitelezés az idei évben. A pénzintézeteknek egyelőre továbbra is a kockázatmenedzsmentre, a hatékonyságnövelésre és a szabályozási környezet változásaihoz való alkalmazkodásra kell a legnagyobb hangsúlyt fektetniük. A gazdasági növekedés, az üzleti bizalom erősödése, valamint a javuló banki mérlegek azonban egyre inkább lehetőséget adnak majd a pénzintézeteknek arra, hogy újra a növekedésre koncentráljanak” – mondta Seregdy Tamás, az EY Üzleti Tanácsadási Szolgáltatások üzletágának igazgatója. Az EY előrejelzése szerint 1,6 százalékkal nőhet a vállalati hitelek aránya idén az eurózónában. A fogyasztói hitelek aránya még ennél is visszafogottabb mértékben, 1,2 százalékkal bővülhet.
A tavalyi 8 százalékos csúcs után, idén minimálisan, 7,6 százalékra csökkenhet a nem-teljesítő hitelek aránya a valutaunióban. A következő években további visszafogott csökkenésre lehet készülni, 2017-re 5,3 százalékra mérséklődik majd arányuk.
Hogy javul a helyzet a vállalati hitelpiacon, azt a cégvezetők is érzik. Magyarországon 53-ról 30 százalékra csökkent egy év alatt azoknak a pénzügyi vezetőknek az aránya, akik szerint nehéz vállalati hitelhez jutni - derült ki a Deloitte Magyarország nemrég megjelent felméréséből. A bankkölcsön megítélése is javult: az egy évvel korábbi 4 helyett 16 százalék tartja azt vonzó finanszírozási megoldásnak. A javuló vélekedés részben a csökkenő kamatkörnyezetnek és ezzel együtt olcsóbbá váló bankhiteleknek köszönhető. A tőkeemelést, mint a finanszírozási formát ugyanakkor még kevésbé tartják vonzónak, mint egy évvel ezelőtt, amit részben a finanszírozás egyéb eszközeinek kedvezőbb megítélése, valamint a folyamatosan változó szabályozói környezet magyaráz. A jegybank növekedési hitelprogramja is javít a helyzeten. (A hitelprogram forrásaihoz most új feltételekkel, egyszerűbben juthatnak hozzá a vállalkozások!)
A K&H szakértői is úgy látják, minden eddiginél bőségesebb hitelforrás áll idén a cégek rendelkezésére. A vállalati hitelpiacot így lényegében az fogja meghatározni, hogy a belső és a külső piacok élénkülése milyen mértékű kapacitásbővítést igényel, és ez mekkora hiteligényt fog generálni a vállalatok részéről.