A Magyar Faktoring Szövetség 20 aktív tagja 2012-ben 862 milliárd forint értékű követelést vásárolt meg, ezzel az éven belüli forgóeszköz-hitelezés 13-15 százalékát adták. A követelések vásárlásával évi mintegy 110 milliárd forint tartós forgóeszközforrás kerül a vállalkozásokhoz.
Átrendeződő ágazati súlyok
Számottevő átrendeződés volt megfigyelhető az elmúlt időszakban a szektor ügyfélkörének összetételében (erről lásd keretes anyagunkat) s iparági megoszlásában egyaránt.
Míg az évtized közepén a kereskedelemben tevékenykedő cégek alkották a faktoring ügyfélkör derékhadát (mintegy 40 százalékos részesedéssel), addig napjainkban az ipar vette át ezt a szerepet. Tavaly az ipari ügyfelek részesedése már elérte a 41 százalékot, a kereskedelemé pedig 31 százalék volt. A szolgáltatók részesedése 13 százalék körül stagnál.
Az építőipar, mint a válság által leginkább sújtott tevékenység, folyamatosan zsugorodik a faktoringszolgáltatás igénybevételében, és tavalyi részesedése 3 százalékra süllyedt.
Átrendeződés a piacon
Az markáns trendek közül a Magyar Faktoring Szövetség anyagában kiemelte azt is, hogy az állammal, önkormányzatokkal, ezek vállalataival szembeni követelések kockázata korábban vitán felül állt, de mára a legmagasabb kockázatokat képviselik. A fizetési határidők is ezen a területen hosszabbodtak, míg a versenypiacon a vállalatok közötti fizetési határidő csökkenő tendenciájú.
Nem jó az új szabályozás
A szövetség évértékelő tájékoztatóján a terület jogi szabályozása is szóba került: a jövőre életbe lépő új polgári törvényköny (Ptk.) – egyebek mellett – a faktoring fogalmát is meghatározta. Csáki Ferenc, a Magyar Faktoring Szövetség elnöke szerint az új szabályozás egyelőre nem működőképes. Olyan kölcsönszerződésnek fogja fel a faktoringot, amely mögött a követelés engedményezése áll. A másik elem pedig az, hogy a „meghitelezett” követeléseket regisztrálni kell a hitelbiztosítéki nyilvántartásban.
A faktoring lényege a követelés engedményezése a faktoringcégre. Az esetek többségében a faktor átveszi annak a kockázatát, hogy be tudja-e hajtani a követelést a kötelezettől. Ritkán, de visszkeresettel párosul a szerződés, amely azzal jár, hogy a be nem hajtható követelést annak eladójától követelheti a faktoringtársaság. Ez így és a felek megelégedésére működik a mai gyakorlatban, míg a Ptk. kötelezővé teszi a visszkeresetet. Csáki Ferenc az MTI tudósítása szerint reményét fejezte ki, hogy a törvény hatályba lépéséig ez a probléma megoldódik.