Ki kaphat 2,5%-os hitelt?

Elindult a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramja a megemelt 750 milliárd forintos kerettel. A kereskedelmi bankok 2,5 százalékos kamaton folyósítják a refinanszírozott forrást. Az árazás elvileg lehetővé teszi az eddig elhalasztott beruházások, fejlesztések megvalósítását. Tények a hitelről.

Kép:Pixabay/PP

A Magyar Nemzeti Bank programja a ma elérhető lehető legolcsóbb kkv forrás, így érthető módon számtalan cég szeretne hozzájutni. Ugyanakkor még a megemelt keretösszeg is csupán töredéke a fennálló kkv hitelállománynak, így várhatóan komoly verseny indul az olcsó forrásért. A programhoz csatlakozott 36 hitelintézet maga dönt arról, hogy melyik vállalkozás mekkora összeget és milyen feltételek mellett kaphat. Az a cég, amely nem hitelezhető, ezúttal sem számíthat pénzre. Ráadásul a hitelbírálatra, szerződéskötésre és folyósításra rendelkezésre álló három hónap nagyon rövid, amiből az is következik, hogy a forrás jelentős részét a bankok a már meglévő hitelek kiváltására fogják felhasználni a jó ügyfél-minősítésű cégek körében. Azok a cégek, amelyek gondolkoznak a kedvezményes lehetőség kihasználásában, jó, ha mielőbb felkeresik bankjukat, illetve bármely hitelintézetet, amely résztvesz a programban. Az MNB kártyaleosztásos forráselosztásának köszönhetően esetleg érdemes a kisebb bankokat, takarékszövetkezeteket megcélozni. Egyelőre nem vált publikussá, hogy egy-egy pénzintézet mekkora összeg kihelyezésére szerződött a jegybankkal, mindössze az MKB tette közzé, hogy a bank 116 milliárd forint kihelyezését vállalná (ekkora összegre adott be pályázatot) és végül 81,78 milliárd forintot osztott számára a jegybank.

Két pillér
1. pillér Finanszírozhatunk beruházást – tárgyi eszközök beszerzését, létesítését, már meglévő eszközök korszerűsítését, kapacitásbővítést –, valamint készletvásárlást és meghatározott vevői követeléseket. Ezen túlmenően a forrás EU-s támogatás önrészére és előfinanszírozásra is igénybe vehető. Ugyanebből a forrásból a hasonló célokra felvett korábbi hiteleinket – folyószámlahitelt is, ha igazoltan készletvásárlásra vagy vevői követelések finanszírozására fordítottuk – vagy pénzügyi lízinget is kiválthatunk. Több részletben is folyósítható a hitel.
2. pillér Kizárólag a kkv-k fennálló devizahiteleinek és pénzügyi lízingjeinek forinthitellé alakítására szolgál. A 2013. március 31. után átstrukturált, vagy 90 napon túl nem teljesítő hitel kiváltására egyik pillér esetében sincs lehetőség. A hitel csak egyösszegben folyósítható.
Tények

Jelenleg a kkv-k fennálló hitelállománya közel 3500 milliárd forint.

A bankok az első pillér esetében 750 milliárd forintotaz eredeti keret 3-szorosa –, a másodiknál 500 milliárdot – az eredeti keret 2-szerese – igényeltek.

Összesen 750 milliárd forintot osztott szét az MNB: 425 milliárd forintot az 1. pillérben, 325 milliárdot a 2. pillérben.

A programhoz csatlakozott 36 pénzintézet 90%-a (1. pillér) illetve 96%-a (2. pillér) megkapta a kért összeget. A kártyaelosztásos technikából következik, hogy a nagybankok (legnagyobb hitelállománnyal rendelkezők) kaptak a kértnél kevesebbet.

A hiteleket 2013. június 4. és augusztus 30. között folyósíthatják a bankok. Az új beruházási hiteleknél az utolsó részletet legkésőbb 2014. február 28-ig kell folyósítani. (Szerződéskötésre augusztus 29-ig van mód és a szerződéses összeg 30%-át folyósítani kell az időpontig)

A maximális kamat 2,5% beleértve a garanciadíjat is. Ezen felül a bankok felszámolhatnak harmadik félnek fizetendő díjat: értékbecslés, közjegyzői díj, stb…

A futamidő legfeljebb 10 év. A bankok döntenek az egyes ügyletek tényleges hosszáról.

Véleményvezér

Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről

Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről 

Németország bekeményíthet Putyinnal szemben.
Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt

Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt 

Volna mit tanulnunk a lengyelektől.
Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója

Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója 

Egy szomorú pillanata a magyar gazdaságtörténelemnek.
Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire

Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire 

A magyarok több mint háromnegyede nem bízik az egészségügyben.
Dupla annyi különadót fizetett a Lidl az államnak, mint amennyi nyeresége lett

Dupla annyi különadót fizetett a Lidl az államnak, mint amennyi nyeresége lett 

Mohó volt az állam, ami elég gyakori probléma manapság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo