Vagy kitört rajtunk az egészség, vagy országhatárokon túl töltöttük a szabadságunkat, mindenesetre a patikákat a korábbiakhoz képest augusztusban alig látogattuk. A gyógyszertámogatási kiadások nagysága 25,6 milliárd forint volt, ami az előző havi összegnél jelentősen, hozzávetőlegesen 15 százalékkal kevesebb. Az augusztus az államháztartás és annak társadalombiztosítási alrendszere - a gyógyszertámogatási kiadással egyetemben - a Pénzügyminisztérium számára elégedettségre ad okot. Ugyanis egyre biztosabb jelét látja a tárca az éves államháztartási deficit tervezett mértéke betarthatóságának. Pontosabban - Katona Tamás államtitkár értékelése szerint - sikerül a számított 1022 milliárd forint hiányon belül maradni. A harmadik negyedév végén 1088 milliárd deficitet kalkulálhat a fiskális minisztérium, a negyedik negyedév pedig, mint rendesen, most is szufficites lesz. Mindemellett nem tartanak attól, hogy az októberre előre hozott üzemanyag áfa-csökkentés komolyan éreztetné hatását, a havi kiesés 2 milliárd forint lesz, ráadásul lassan megnyugodni látszik a benzin piac. Az Alkotmánybíróság minapi döntése a13. havi fizetésből kirekesztettek kárpótlásáról szintén nem komoly tétel, vélhetően 2 milliárd forint kiadást jelent majd.
Katona Tamás, miután nyilvánosságra hozta a PM az augusztus havi államháztartási adatokat, szeptember 15-én sajtótájékoztatót tartva közölte, pár hónappal korábbi előrejelzését igazoltnak látja. A vártnál pozitívabb inflációs adatok alátámasztják a minisztérium korábbi prognózisát, azaz a maginfláció tartósan alacsonyabb a 2 százaléknál. A GDP dinamikáját és a gazdaság fejlődése szerkezetét is kedvezőnek minősíti a PM államtitkára, s már azt is biztosan állítani lehet, hogy messze nem csak az autópálya-építés játszik szerepet a magas beruházási adatok elérésében.
#page#
A feldolgozóipari beruházások első félévi növekménye szintén kedvezőek. Az ipari termelés 5,8 százalékos növekedést mutat most júliusban az előző év azonos honapjához képest, ezt a most nyilvánosságra került KSH-adatot az első hét havival, az 5,9 százalékkal kiegészítve ugyancsak pozitív folyamatként értékelte az államtitkár. A külkereskedelem számai szintén dinamikus növekedést igazolnak, s már az is látszik, hogy nem csupán az uniós csatlakozás miatti készletezések következtében bővült jelentősen az exportunk.
Az államháztartás augusztusi - helyi önkormányzatok nélküli - hiánya 60 milliárd forint lett a tervezett 99,8 milliárd forinttal szemben. Az egyik fő ok a feltételezettnél nagyobb áfa-befizetés. A központi költségvetés 27,7 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 0,6 milliárd forintos deficittel zártak. A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak egyenlege 31,7 milliárdos hiányt mutatnak.
Az első félévben a pénzforgalmi deficit a GDP 4,4 százaléka volt. Július végén a hat havi pénzforgalmi hiány az államháztartásban elérte a 988,1 milliárd forintot. Ez a júliusi vártnál nagyobb többlet hatására 936,4 milliárdra csökkent. A első nyolc havi államháztartási deficit 996,4 milliárd forint lett, amely a GDP 4,47 százaléka. A prognózis 1036,2 milliárd forint, a GDP 4,65 százaléka volt.