Nemzetközi hírek
USA:
- 2008. szeptember óta nem látott szintre emelkedtek az amerikai részvényindexek nap közben, legyőzve a 2010. november eleji lokális csúcsot. Az S&P 1.235 ponton is járt. Nap végére azonban megjelentek az eladók, a Dow mínuszban zárt, az S&P és a Nasdaq napi emelkedése pedig töredékére olvadt (Dow 0%; S&P +0,1%; Nasdaq +0,1%).
- Kezdetben optimista hangulat uralta a tőzsdéket, a demokrata Obama elnöknek ugyanis sikerült megegyeznie a republikánusokkal a Bush-kormány idejében bevezetett adókedvezmények két éves meghosszabbításáról. Cserébe a republikánusok engedték a munkanélküli-segélyek meghosszabbítását.
- A Citigroup árfolyama 3,8%-ot emelkedett, miután az USA kormánya 10,5 milliárd dollárért értékesítette a még fennálló 7%-os részesedését az óriásbankban. A Citigroup így kikerült az állami irányítás alól, és a piacnak sem kell félnie többet, hogy a hatalmas pakettet hirtelen a piacra önti a kormány.
- A Goldman Sach stratégái optimisták a jövőt illetően, és szerintük középtávon 20%-ot emelkedhet az S&P. E mögött az erős vállalati profitok, a laza monetáris politika, valamint az amerikai gazdasági növekedés állhat a bankház elemzése szerint.
- Fontos makroadatok még ma sem érkeznek az USA-ból, először csütörtökön publikálnak piacbefolyásoló adatot.
Olaj és arany:
- Az olaj ára 0,8%-ot esett tegnap, amit ma reggel további 1%-os leértékelődéssel toldott meg, a dollárerősödés hatására. Jelenleg 87,8 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A továbbra is magas olajár miatt valószínűsíthetően nem változtat az OPEC a kitermelési kvótákon az eheti ecuadori ülésen.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma délután teszi közzé az olajkészletek alakulását. Az elemzők 1,4 millió hordós csökkenésre számítanak a kőolaj terén, míg a benzinkészletek 300 ezer hordóval szűkülhetnek.
- Az arany ára az 1.431 dolláros történelmi csúcsáról fordult le tegnap, és zárásra 1,5%-os mínuszba ért az árfolyam. Ma további 0,8%-os esést követően 1.391 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával. Az arany értékvesztése mögött is a dollár tegnap megindult erősödése áll.
Távol-Kelet:
- Csak a Nikkei volt a pozitív tartományban az ázsiai indexek közül ma reggel (Nikkei +0,9%, Hang Seng -1,5%, Shanghai Composite -1,0%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -0,5%).
- A befektetők elbizonytalanodtak, miután Amerikában az utolsó órákban jókorát estek a részvények és a nyersanyagárak egyaránt. Ezen kívül továbbra sem múlt el a kínai kamatemeléstől való félelem.
- A géprendelések száma Japánban 1,4%-kal csökkent októberben az előző havihoz képest (szezonálisan igazított érték). A piaci várakozás csak 0,1%-os csökkenés volt. Az adat arra utal, hogy a hazai kereslet nem tud támaszt biztosítani a gyengélkedő gazdaság számára.
- A rossz adatot ellensúlyozta a gyenge jen, melynek köszönhetően az exportőrök részvényei drágultak (Sony +1,0%, Canon +0,5%, TDK +1,6%).
- Kína 262,5 milliárd jennel 769,2 milliárd jenre növelte japán pénzügyi eszközeinek állományát októberben, miután a jen felülteljesítő volt a dollárral és az euróval szemben.
Devizák:
- A 20 napos mozgóátlag megállította a dollárgyengülést, az árfolyam megfordult és ismét süllyedni kezdett. A reggeli órákban már 1,32 környékén mozog a kurzus. - Erőteljes mozgások voltak tegnap a jen piacán, a japán fizetőeszköz újra gyengülésnek indult, és jelenleg már 84 felett jár a kurzus, hajszálnyira a korábbi 4,4-es csúcsától.
- A forint érdemben nem mozdult el tegnap, 278-279 környékén araszol az árfolyam.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Tegnap az amerikai kormány sikeres Citigroup részvény tranzakciójának illetve az adókönnyítések meghosszabbításának köszönhetően, lokális csúcsdöntéssel próbálkoztak az indexek, az olaj és más instrumentumok. Habár nagy volt az elszántság, ez most nem sikerült. Természetesen ezen behalásokat még meg kell erősíteni, de ez úgy tűnik, hogy be is következik, hiszen ma már negatívabb a hangulat. Egyelőre az olaj árfolyama mutatja leginkább ezt a fals kitörést, hiszen kis időre 90 dollár fölé is emelkedett tegnap az árfolyama, ma reggel pedig már 88 dollár alatt kereskednek a fekete arannyal.
Vállalati hírek
RFV: Az Erste új 12 hónapos célára 9.920 forint, az ajánlás vétel
Legfrissebb vállalatelemzésünkben 9.920 forintra emeltük az RFV 12 hónapos célárát, ami a piaci árhoz képest mintegy 25%-os növekedési potenciált jelent, így az ajánlásunk vétel. Összesen három diszkontált cash flow modellt készítettünk. Az alap modellben figyelembe vettük az új romániai projekteket (Gyergyószentmiklós II, Zilah, Marosvásárhely) illetve a Fejér megyei projektet. Ezen kívül számoltunk a kötvénykibocsátással is. Egy második, negatív szcenárióban feltételeztük, hogy az RFV végrehajtja az összes beruházást, azonban a tervezett ügyfélszámnak csak 60%-a csatlakozik a távhő-rendszerhez. A harmadik szcenárió az alapmodell kibővített verziója, melyben további projektekkel számoltunk, mivel a menedzsment többször utalt arra, hogy újabb szerződések vannak kialakulóban. Az új projektek esetében összesen 19 milliárd forintnyi beruházásigénnyel számoltunk. Ebben az esetben azonban már elkerülhetetlennek tűnik, hogy a vállalat tőkét emeljen annak érdekében, hogy tartani tudja a kívánt 70%-os eladósodási rátát. A fenti modellekből következő célárak 50%-20%-30%-os lineáris kombinációja adta a 9.920 forintos célárunkat.