Az intézményi befektetők közül az elmúlt néhány évben leginkább az állami hátterű kockázattőke-befektető szervezetek mutatkoztak aktívnak az induló kisvállalkozások tőkefinanszírozásában. A legtöbb tranzakció az MFB csoporthoz tartozó Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt., a Beszállítói Befektető Zrt., és a Corvinus Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. nevéhez köthető. A továbbiakban valószínűsíthető, hogy az MFB Csoport átszervezése során nemrégiben létrejött, a csoport tőkebefektetéseit egy szervezetbe tömörítő MFB Invest Zrt. lesz a legaktívabb állami résztvevő ebben a szegmensben.
Az állami kockázati tőkebefektető szervezetek által kihelyezhető néhány milliárd forint azonban nagyságrendekkel alulmúlja az induló vállalkozások tőkeigényét, az alapítók így legtöbb esetben kénytelenek saját zsebükbe nyúlni, vagy családtagok, barátok segítségét kérni az indítandó cég teljes tőkeszükségletének biztosításához. Az állami vállalkozásfejlesztési programok és a kockázati tőkealapokban befektetésre váró óriási összegek ellenére legtöbb induló kisvállalkozás finanszírozása alapvetően az alapító magánszemélyek hozzájárulásaiból történik, úgy Magyarországon, mint a világ bármely más országában.
Jöhet egy angyal
Megoldást jelenthet, ha az alapítók egy üzleti angyalra bukkannak, azaz olyan magánszemélyre, aki magánvagyona egy részét pénzügyi befektetésként induló, vagy növekedés előtt álló vállalkozásokba fekteti, esetleg ezen túl pénzügyi vagy egyéb szaktudásával a cég fejlődésében is további segítséget nyújt. A fejlett tőkepiacokkal rendelkező országokban az üzleti angyalok az innováció és a kisvállalkozások fejlődésének jelentős előmozdítói. Szerepük Magyarországon is egyre nő: becslések szerint mintegy 200 olyan vagyonos magánszemély van, aki kockázati tőke jellegű befektetéseket hajt végre kisvállalkozásokban. Észak-Amerikában és Nyugat-Európában az üzleti angyalok hálózatokba tömörülnek, ami nagymértékben elősegíti az információáramlást a lehetséges projektek és a befektetők között, ezáltal növelve vállalkozás és befektető egymásra találásának esélyeit. #page#
Magyarországon az INNOSTART Nemzeti Üzleti és Innovációs Központ évente több alkalommal rendez Üzleti Angyal Klubot, amelyen az üzleti angyalok számára mutatnak be tőkefinanszírozásra váró érdekes és értékes projekteket. Az ilyen jellegű kezdeményezések ellenére az induló vállalkozások alapítói viszonylag nehezen találhatnak megfelelő üzleti angyalt; mivel nem hirdetik magukat, legtöbbjük gyakorlatilag csak személyes kapcsolatrendszeren keresztül érhető el. Az Üzleti Angyal Klub rendezvényein kívül a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület jelenthet hozzájuk elérési útvonalat, melynek tagjai között - az eurómilliókban gondolkodó intézményi befektetők mellett - néhány üzleti angyal is található.
Kockázatok
Az üzleti angyalok térhódításának határt szabhat az induló vállalkozások által megtestesített jelentős kockázat. A befektető sok esetben nem ismeri a vállalkozás alapító-tulajdonosait, a cég nem rendelkezik múlttal, így az üzleti angyalnak leggyakrabban egy olyan üzleti tervbe kell helyeznie bizalmát és pénzét, melynek megvalósulása legkevésbé sem biztosított, és amelynek bukása esetén a teljes befektetett összeg elúszhat.
Többek között a magánszemélyek, üzleti angyalok által végrehajtott befektetések számának növelését tűzte ki célul a Start Zrt., amely tőkegarancia nyújtásával a befektető kockázatát jelentős mértékben csökkenti. Amennyiben a vállalkozás a tőkegarancia futamideje alatt felszámolás alá kerül, a Start Zrt. a befektetett összeg jó részét, akár 80 százalékát megtéríti a befektető számára. A tőkegarancia lehetősége remélhetőleg élénkítőleg hat az üzleti angyalok befektetési hajlandóságára, és szerepvállalásuk az induló vállalkozások finanszírozásában néhány éven belül megközelíti a nyugat-európai mértéket.