Május 15. után kevesebb a támogatás

A termelők idén is az egységes kérelem megújításával egy időben jelezhetik igényüket ez évi mezőgazdasági biztosításaik díjtámogatására. A benyújtást május 15-ig célszerű megtenni, de a későn ébredőknek egészen június 10-ig nyitott a lehetőség erre – igaz, a csütörtöki határidőt követően munkanaponként egy százalékkal csökken az elfogadott támogatási összeg.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén már négy biztosító szolgáltatásai közül választhatnak a gazdálkodók. Az igények erőteljes növekedését jelzi, hogy tavaly több mint háromszor akkora támogatást használtak fel, mint 2012-ben. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) idén az érdeklődés további növekedésére számít, mivel az eddigi tapasztalatok szerint mind a hektikusan változó időjárás, valamint a bővülő szolgáltatási kínálat egyre több gazdálkodó figyelmét irányítja erre a lehetőségre. (Hogy mire használható ez a konstrukció, arról itt olvashat.)

Az immár harmadik éve működő, egyre bejáratottabb rendszer a támogatott biztosítások díjának akár kétharmadát is megtéríti a csatlakozó gazdák számára, akik a kárenyhítő alapból is kétszer akkora juttatásra számíthatnak, mint a biztosítással nem rendelkező társaik. Idén az eddigi három szereplő (Allianz, Generali, Groupama) kínálata mellett negyedikként az Első Magyar Agrárbiztosítási Ügynökség szolgáltatásai is elérhetők, ez a társaság az osztrák Hagelversicherung biztosításait közvetíti.

„Az idei felhasználható keret 3,3 milliárd forint, ami több mint 6 százalékkal nagyobb a tavalyinál – hangsúlyozza Póczik András, a FBAMSZ elnökségi tagja. – Ez kellő biztosítéknak tűnik arra, hogy a gazdálkodók biztosításaira eső támogatás mértéke ebben az évben sem csökken túligénylés miatt.”

Kép:Syngenta

A FBAMSZ tapasztalatai szerint továbbra is termékek bonyolultsága, illetve a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) nehezen átlátható adatszolgáltatási rendszere okozza a legtöbb nehézséget. (Akár a százmilliós nagyságrendet is elérheti azoknak a ki nem fizetett díjvisszatérítéseknek az összege, amelytől azok a termelők estek el, akik az egységes támogatási kérelem űrlapján nem jelölték be a támogatott növénybiztosítás igényének rubrikáját.) Ezért is igen pozitív újdonság, hogy a megkötött biztosítást a gazdálkodó helyett idén már a biztosító is bejelentheti az MVH felé, ha erről a felek a szerződésben rendelkeznek.

Főként a szőlő és gyümölcskultúrák és más, nagy értékű ültetvények termelőit sújtja a folyósítás kedvezőtlen ütemezése. Miközben a gazdálkodónak október 31-ig be kell fizetnie a biztosítás teljes összegét, a visszatérítés csak 4-6 hónap múlva jelenik meg a számláján. Így sokszor akár több tízmilliós összeget kell a termelőknek előfinanszírozniuk, amire igen kevesen képesek. Az ütemezés változtatása, vagy áthidaló lehetőségek megteremtése további jelentős gazdálkodói rétegeket tudna bevonni a konstrukcióba.

Szintén ösztönözné a részvételt, ha a díjtámogatásban olyan all risk típusú növénybiztosítások is bekerülnének, amelyek a speciális mezőgazdasági termelés gyakran igen változatos körülményeire is fedezetet nyújtanak.

„A jelenlegi, immár négy biztosító szolgáltatásait kínáló rendszerben egyre nagyobb szerep jut az ajánlatok összehasonlítását, a speciális kockázatok és kárrendezési sajátosságok mérlegelését, illetve az ár-érték arányú kiválasztást segítő, a biztosítóktól független alkuszoknak – teszi hozzá a FBAMSZ szakembere. – A termelők számára ugyanis a legfontosabb, hogy az adott termelési feltételekhez legjobban igazodó konstrukció védelmét élvezzék.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo