„A legnagyobb horderejű változás, hogy a szuperbruttózás tényleges kivezetésre kerül” – mondta Radnai Károly az Orientax Tanácsadó Kft. partnere a GazdaságTV-nek adott interjújában. „Ezzel megvalósul az, amire a kormányzat az elmúlt években konzekvensen törekedett, azaz hogy véglegesen egykulcsossá változik a személyi jövedelemadózás rendszere. Jövedelemszinttől függetlenül tényleg megvalósul az, hogy 16 százalékos szja-kulcs vonatkozik a jövedelmekre” – mondta az adószakértő. Szintén bejelentett intézkedés, hogy megszűnik a járulékplafon: jelen pillanatban csak évi nyolc millió forintos jövedelem-szintig kell csak fizetni a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, afeletti jövedelem felett már nem kellene, ez 2013-tól elvileg megszűnik.
Egységesítették az öröklési és ajándékozási illeték mértékét, korábban ez sávos volt, lényegében a korábbi szja-törvénynek a sávjaihoz igazodott, a legfelső kulcs 40 százalékos volt. Valamilyen oknál fogva ez így maradt. Viszont az egykulcsos adóhoz mérten akkor zár jól a rendszer, ha az ajándékozási illetékek is csökkennek, és ennek megfelelően közelítették a kulcsokat: 16 százalék lesz az ingóság és 9 százalék a lakástulajdon ingyenes elajándékozására kivetett illeték. Az egyenes ági rokonok között már eddig is illetékmentes volt az öröklés, de ez csak akkor volt érvényesíthető, ha egy formális bejelentés megtörtént. „Ebből nagyon sok probléma fakadt, mivel sokan elfelejtettek eleget tenni ennek a kötelezettségüknek, így a jogszabály módosításban nagyon helyesen eltörölték ezt a kitételt, már nem kell bejelenteni az illetékmentes örökléshez.” – emelte ki Radnai Károly. A takarékbetétek ajándékozása – illetve a készpénz ajándékozása eddig illetékmentes volt, január elsejétől azonban a készpénz utalással történő ajándékozása illetékköteles lesz.IPA és cafeteria: Máris visszakozna a kormány?
Máris visszakozna a kormány a legutóbbi Matolcsy-csomag egyes elemeitől, mert rádöbbent, hogy többet ártana velük, mint használna – írja az origo. A gyors visszavonuló az iparűzési adót és a cafeteria szigorítását érintené, így közel 80 milliárdos bevételkieséssel járna.
A kormány 2013-ra újabb, összesen 367 milliárd forint értékű kiigazításról döntött október közepén. Minderre azért került sor, mert az Európai Bizottságtól (EB) hétfőn érkezett levél szerint a két hete elhatározott 397 milliárdos intézkedéscsomagot nem tartják elégségesnek a kormány által kitűzött – a korábban tervezett 2,2 százalékról egyébként 2,7 százalékra megemelt – hiánycél eléréséhez, mivel az intézkedéseknek csak a kétharmadát tudják figyelembe venni, s így 2013-ban a magyar költségvetési hiány a GDP 3,7–3,9 százaléka lenne.
Ennek a csomagnak a részeként 2013 január elsejétől az iparűzési adó tekintetében történt javaslat, amely azt mondja ki, hogy az ipa alapjából csak az eladott áruk beszerzési értékének 80 százaléka lenne levonható. Szakértők már korábban is jelezték fenntartásaikat az intézkedés hatásaival kapcsolatban – erről itt olvashat bővebben. Ugyanezen csomag részeként ( melyről itt olvashat bővebben) döntöttek a béren kívüli juttatások Eho mértékének 10-ről 27 százalékra növeléséről. Így szakértők szerint a juttatások adóelőnye olyan mértékben szűkül, hogy a munkáltatók nyilván elgondolkodnak rajta, hogy így megéri-e. A felmérések is azt mutatják, hogy a jelen gazdasági helyzetben könnyen feladják.