Michael Glos gazdasági miniszter pénteki nyilatkozatában bírálta az Egyesült Államokat, utalva arra: bár a válságot nem Európa, s nem Németország, hanem Amerika okozta, az negatív irányban befolyásolja majd a német konjunktúrát. A konzervatív miniszter szerint a német gazdaság rendkívül erőteljesen fonódik össze a világgazdasággal.
Míg az elmúlt három évben többnyire profitált ebből az összefonódásból, most minden bizonnyal a negatív világpiaci hatásokkal kell szembenézni. A még mindig amerikai túlsúllyal rendelkező világgazdaságnak jelentős tisztulási, illetve alkalmazkodási folyamaton kell keresztülmennie - vélekedett Glos, aki szerint a jelenlegi válsága hűen tükrözi az elmúlt időszak túlkapásait, mind az amerikai ingatlanpiacon, mind pedig a bizonytalan pénzpiaci ügyletek tekintetében.
Nagyobb arányban, 9,27 százalékkal ugrott fel a CAC-40 párizsi tőzsdeindex. Húsz év óta, amióta az indexet számolják, ilyen nagy mérvű emelkedésére nem volt példa. A mutató 4324,87 ponton zárt. A londoni FTSE 100 index 5311,30 ponton végzett, csütörtökhöz képest 8,84 százalékos emelkedéssel.
Frankfurtban, ha nem is történelmi, de jelentős mértékű emelkedést ért el a DAX-30 részvényindex: zárásra 5,56 százalékkal 6189,53 pontra erősödött. A Commerzbank részvénye 20 százalékkal drágult, de a tőzsdék megnyugvására jellemző, hogy ipari blue chipek is szinte páratlan drágulást értek el. A ThyssenKrupp részvény ára 18,4 százalékkal, a MAN-é 15 százalékkal, a BMW-é 12,9 százalékkal ment fel, közel hasonló arányban drágult az Allianz. A héten nagyot erősödött VW részvény viszont most 13,8 százalékkal olcsóbbodott.
Állami mankók
Az amerikai pénzügyminiszter pénteken sürgette a kongresszust, hogy támogassa azt a kormányzati tervet, amely a kockázatos hitelek felvásárlásával enyhítené a pénzügyi piacok gyengülését. Henry Paulson szerint - aki már a jövő hétre kéri a kongresszusi döntést a hitelmentési csomaggal kapcsolatban - hosszú távon ez a lépés lenne a leginkább reménykeltő az adófizetők pénzének megóvására.
A pénzügyminiszter jelezte, hogy a hét végén a törvényhozással közösen kíván dolgozni a pénzintézeteknél lévő és a "pénzügyi rendszerünket fojtogató" eszközökre nehezedő nyomás enyhítése érdekében, a szabad hiteláramlás megteremtésére.
A kincstár is kiterjeszti a jelzálog-támogatású értékpapírok felvásárlásának programját. Az amerikai államkincstár pénteken már be is jelentett intézkedéseket: ezek értelmében a kormány 50 milliárd dolláros összegig garanciát vállal az amerikai pénzpiaci alapokra, egy éves időtartamra.
A Fed is folytatja mentőakcióit: pénteken újabb 20 milliárd dollárt bocsátott az amerikai bankok rendelkezésére likviditásuk javítására, 3 napos repohitel-akció formájában. A Fed kilátásba helyezett további összegeket is.
A részvénypiac forgalma 46,2 milliárd forint volt, a vezető részvények erősödtek az előző napi záráshoz képest. Illés László, a QUAESTOR Zrt. elemzője elmondta, hogy a budapesti tőzsde történetében soha nem tapasztalt napon belüli erősödést hoztak az Egyesült Államokból csütörtökön érkező hírek.
Az amerikai tőzsde- és értékpapír-felügyelet csütörtökön rendkívüli intézkedésként betiltotta a tőzsdén jegyzett 799 pénzügyi cég részvényeinek úgynevezett short (rövid) kereskedését a befektetők és a piacok védelmében.