„Azt látjuk, hogy a hazai kártyahasználati szokásokat nem változtatta meg negatív irányba az ingyenes készpénzfelvétel bevezetése. Sőt, kismértékben az idei első negyedévben is tovább tudott nőni a bankkártyát napi rendszerességgel használók aránya, a tavaly mért 32-ről 34 százalékra, ami az öt évvel ezelőttihez mérten 10 százalékos növekedésnek felel meg. Nemzetközi viszonylatban azonban továbbra is van még hova fejlődni, hiszen számos országban jóval magasabb az elektronikus fizetések aránya, mint Magyarországon. A továbbvezető utat az innovatív fizetési megoldások jelenthetik, hiszen ezekre a magyar kártyabirtokosok nagyon fogékonyak. Az egyérintéses bankkártyák darabszámát és használatát tekintve például Magyarország világviszonylatban dobogós helyen van” – mondta Eölyüs Endre, a MasterCard üzleti igazgatója.
A MasterCard megbízásából májusban készült felmérés célja az volt, hogy három hónappal az ingyenes készpénzfelvétel 2014. februári bevezetése után felmérje az új szabályozás hatását a hazai fizetési szokásokra. A kutatás többek között vizsgálta a készpénzes és bankkártyás fizetések, valamint az automatákból történő készpénzfelvétel gyakoriságát, értékét, valamint az egyes fizetési módokkal kapcsolatos tájékozottság mértékét a különböző korú, nemű, iskolai végzettségű résztvevők körében.
A kapott adatok alapján elmondható, hogy az ingyenes készpénzfelvétel lehetősége nem befolyásolta jelentősen a hazai fizetési szokásokat. A trendek kiegyenlítődtek: tízből hatan ugyanannyi készpénzt használnak, és ugyanannyiszor fizetnek kártyával, mint korábban, a maradék négy emberből pedig kettő kevesebb, nagyjából kettő pedig több készpénzt vesz fel, mint az ingyenesség bevezetése előtti időkben. Összességében az emberek nem használnak több készpénzt, csupán a korábbinál kevesebb alkalommal veszik fel a megszokott mennyiséget, miközben évek óta meredeken esik, és mára tíz százalék alá csökkent a kizárólag csak készpénzt használók száma Magyarországon.
A 900 résztvevős kutatás eredményei szerint nincs szükség a havi 150 ezer forintos értékhatárra az ingyenes készpénzfelvétel esetében, hiszen tízből kilenc ember (a hazai, nagyvárosi felnőtt lakosság 86 százaléka) nem akar vagy nem tud havonta 150 ezer forintot felvenni. A megkérdezettek egyharmada havonta kevesebb mint 50 ezer forintot, másik egyharmada kevesebb mint 100 ezer forintot vesz fel készpénzben. Mindössze a megkérdezettek 3 százaléka nyilatkozott úgy, hogy minden hónapban kimeríti az ingyenesen felvehető készpénz maximumösszegét. A válaszadók 7 százaléka vesz fel 150 ezer forintnál többet havonta, és 20 százalék körüli azok aránya, akik kettőnél több alkalommal vesznek fel készpénzt a számlájukról.
A felmérést Budapesten, valamint Békéscsabán, Debrecenben, Győrött, Miskolcon, Pécsett és Zalaegerszegen végeztette a MasterCard. A kérdések egy része a különböző fizetési módokkal és ezek költségeivel kapcsolatos tájékozottságot igyekezett felmérni. A válaszokból kiderült: a kártyabirtokosok elenyésző hányada, mindössze 3 százaléka tud arról, hogy a saját számlavezető bankja pénzkiadó automatáin kívül más bank automatáiból is ingyenesen vehet fel készpénzt a törvényben meghatározott értékhatárig és gyakorisággal. A leggyakoribb félreértés ezzel a témával kapcsolatos: a megkérdezettek 70 százaléka vélte úgy, tévesen, hogy kizárólag a saját bankja ATM automatáiból vehet fel készpénzt ingyenesen.
A MasterCard szerint a kutatás eredményei azt mutatják, hogy közelebb kerültünk a korábbinál készpénzkímélőbb Magyarországhoz.