Ha nehéz időkben biztosra akarsz menni, fektess aranyba - tartja a régi mondás, melynek igazát az utóbbi évek szépen igazolták. A 2008-ban kezdődött és hatásaiban máig tartó gazdasági és pénzügyi válság kemény megpróbáltatások elé állította a befektetőket, legtöbbjük, intézmények és magánszemélyek egyaránt, komoly veszteségeket voltak kénytelenek elszenvedni: a tőzsdei árfolyamok zuhantak, az állampapírok hozamai visszaestek, és a recessziós miatt a nyersanyagárak is lefelé mozdultak. A bizonytalan légkörben átalakultak a befektetési portfóliók, és egyre többen fordultak a mindig is menedéknek tekintett aranyvásárlás felé.
Akik így tettek, nem jártak rosszul, mert hatalmas nyereséget érhettek el: a tömbarany világpiaci ára három év alatt többszörösére emelkedett, és a 600 dollár körüli szintről indulva a múlt évben megközelítette az unciánkénti /31 gramm/ 2000 dollárt. Bár azóta némileg csökkent és jelenleg 1750 dollár körül mozog, a jegyzése a válság előtti évekhez képest még mindig rendkívül magasan áll. Az elhúzódó világgazdasági problémák miatti bizonytalanság határozza meg továbbra is a tömbarany árát, amely január eleje óta ismét jelentősen, mintegy 15-16 százalékkal emelkedett. (Az arany mellett idén év elején a búza is jó befektetésnek tűnt.)
Újra tömbarany
Az arany iránti érdeklődés az elmúlt években nálunk is ugrásszerűen növekedett. Erre az is lehetőséget teremtett, hogy több évtizedes kihagyás után a legnagyobb ilyen hagyományokkal rendelkező cég, a BÁV Zrt.2004-ben hazánkban is újrakezdte a tömbarany forgalmazását. Azóta számos más vállalkozás is belefogott ebbe, így ma már bárki könnyen élhet ezzel a befektetési formával. Engedélyt a kereskedésre csak az kaphat, aki megfelel a szigorú előírásoknak és biztonsági szabályoknak, tevékenységüket az állami hatóságok folyamatosan ellenőrzik.
A magánbefektetők számára fontos szempontok a biztonság, a hozam és a likviditás. Az arany esetében a biztonság és a likviditás aligha kérdéses, hiszen hosszútávon értékálló és a világon bárhol könnyen értékesíthető. A hozam a világpiaci árfolyam alakulásának függvénye, amit az arany esetében a forint-dollár egymáshoz viszonyított mozgása is nagyban befolyásol. Különösen sokat nyerhetett például az, aki 2008 nyarán vásárolt tömbaranyat, amikor az ára unciánként 600 dollár körül mozgott, egy dollárért pedig 160-170 forintot adtak: ha tavaly ősszel 1900 dolláros áron és 230 forintos árfolyam alapján adta el, bő három év alatt akár 4,5-szörös profitnak örülhetett. A valóságban persze kevés az esély ekkora nyereségre, a konkrét feltételek és árak pedig a forgalmazóktól is nagyban függnek.
Mit veszünk?
A cégek döntő többsége online kereskedik, azaz a megfelelő honlapokra bejelentkezve az ügyfél tájékozódik és rögtön üzletet is tud kötni. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a tömbaranyhoz azonnal hozzájut, hanem a napi árfolyam ismeretében megrendeli a kívánt mennyiséget, amelyet vagy azonnal átutalással, vagy a későbbi átvételkor készpénzben fizet. A tömbök közvetlen, személyes megtekintésére és azonnali, készletről történő megvásárlására csak a nagy forgalmú, széles üzlethálózattal rendelkező forgalmazóknál van lehetőség, mint például a BÁV. Az online vásárlásnál érdemes figyelni a külön feltételekre és esetleges költségekre, valamint a szállítási határidőkre és díjakra is, mert ezek a tényezők a tényleges árat lényegesen befolyásolhatják. Csak „négykilences", azaz 99,99 százalékos tisztaságú aranytömböt érdemes venni, a megbízható kereskedők eleve ezt ajánlják. Általában többféle kiszerelésben kaphatók, a nagy forgalmazóknál legalább ötféle méretben, a néhány grammostól kezdve a kilós tömegig. Magyarországon szinte mindenki külföldön, többnyire Svájcban és Ausztriában gyártott tömböket árul. Kivétel például a BÁV, amely az Állami Pénzverő jogutódjával, a Metal Art Zrt.-vel készítteti a külföldiekkel azonos minőségű és tisztaságú aranytömbjeit, amelyeket nemzeti jelképeink mellett hazánk szimbolikus építészeti alkotásai díszítenek. A Metal Art saját tömböket is gyárt, egyebek mellett az 56-os forradalom emlékére is készített sorozatot.
A vásárlásnál nagyon fontos szempont a későbbi értékesítés lehetősége is, érdemes tehát azonnal tájékozódni az eladási és visszavásárlási árak viszonyáról, valamint a garanciákról, főleg online vétel esetén. A kereskedők egy része használtnak minősített, például karcos tömbökkel nem, vagy előnytelen feltételek mellett foglalkozik, ezért érdemes erről is tájékozódni. A nagy forgalmazók kérésre megőrzik és biztonságosan tárolják is az ügyfelek aranytömbjeit. (A befektetési arany könnyebben értékesíthető, de még az aranylapok tárolása is felvet nehézségeket.) Az aranynak évezredek óta sajátos, egyedi varázsa van, értéke minden korszakban irányadó volt. A gyönyörű ékszerek látványa elkápráztat, de bizsergető érzés kézbe venni, megcsodálni és megvenni egy aranytömböt is. Ma már pénztárcájuktól függően sokan megtehetik ezt, és mint az utóbbi évek tapasztalata bizonyítja, érdemes élni ezzel a lehetőséggel.
Habár 2012 februárjában valamelyest csökkent az aranytömbök és érmék iránti kereslet, az előrejelzések szerint a fizikaiarany-piac 2012-ben is növekedés előtt áll. „Egyáltalán nem késő beszállni; az egyes félelmekkel szemben a piac egyáltalán nem túlértékelt" - hangsúlyozza Juhász. „Arra azonban érdemes odafigyelni - és a tavalyi év nemzetközi és hazai tapasztalata is ez volt -, hogy érdemesebb fizikai aranyba fektetni a megtakarításokat az aranyalapok helyett. Ez ugyanis egy kézzelfogható érték, míg az itthon forgalmazott aranyalapok nem könnyen válthatóak át fizikai aranyra. A fizikaiarany-kínálat ugyanis pánikszituációk idején kiszárad, a kereskedők nem tudják utántölteni a készleteiket és a fizikai arany ára jóval az értékpapír alapú aranyalapok ára fölé emelkedik" - emeli ki a vezérigazgató.