Továbbra is nagyfokú díjérzékenység jellemzi a vállalkozásokat, amelyek a költségtakarékosság jegyében sokszor fontos, érzékeny veszteségeket is fedező biztosítási elemeket hagynak ki a biztosítási csomagjaik összeállítása során. Különösen a kkv-szektort jellemzi az alulbiztosítottság, noha éppen ez a kör a legsérülékenyebb egy nem megfelelően biztosított, váratlan káresemény során. Pedig a valamennyi kritikus területre kiterjedő biztosítási fedezet elérése ma lényegesen könnyebb, mint akár néhány évvel ezelőtt.
„A spórolási kényszer ellenére ma minden korábbinál nagyobb a lehetőség arra, hogy a vállalkozások ne a fedezetük kárára csökkentsék biztosítási költségeiket - hangsúlyozza Papp Lajos, a FBAMSZ elnöke. - A piacon elérhető, azonos szolgáltatást nyújtó biztosítási ajánlatok között átlagosan még mindig több mint kétszeres díjkülönbség, ami a piaci ajánlatok körültekintő versenyeztetését végző független alkusz segítségével évente milliós nagyságrendű megtakarítást is eredményezhet. Ráadásul az átlagos díjszint is rohamosan csökken: ma ugyanaz a fedezet harmadával alacsonyabb díjösszeg mellett is elérhető, mint néhány évvel ezelőtt. Ez bőven teremt lehetőséget az eddigi biztosítási csomagok felülvizsgálatára, új fedezetek beemelésével való optimalizálására is."
A példaszámítás
Az alábbi táblázat egy átlagosnak mondható kisvállalkozás példáját bemutató számítást tartalmaz. Azt mutatja be, hogy 2008 óta hogyan változtak a kisvállalkozás működéséhez kapcsolódó legfontosabb biztosítási módozatok elérhető legalacsonyabb és legmagasabb díjai.
A megyeszékhelyi telephellyel rendelkező kisvállalkozás éves forgalma 100 millió forint, vagyona 50 millió forintra tehető. Az adott évben bővülés miatt 50 millió forintnyi beruházást tervez, melynek során építéshez kötődő biztosítást is érdemes kötnie. 5 alkalmazottja összesen évi nettó 4,8 millió forintot keres. A vállalkozás tulajdonában két személygépkocsi, valamint 2 könnyű, és 2 nehéz-tehergépjármű található, utóbbiak külföldre is járnak.