"Fontos a hitelezettet talpon tartani"

A Magyar Követeléskezelő Zrt., az MFB-bankcégcsoport tagja kifejezetten sikeres évet tudhat maga mögött. 2005-ben a társaság több mint négyszázmillió forintos adózás előtti eredményt ért el az elmúlt időszak határozott és jó irányú fejlődésének köszönhetően. A látványos javulás okairól Rosenthal Zoltánt, az MKK vezérigazgatóját kérdeztük.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az MFB-bankcégcsoport leányvállalata a 2004-es évet még mintegy kétmilliárd forintos veszteséggel zárta, de 2005-ben már nyereséget tudott felmutatni. A korábbi veszteség hátterében külső, a Magyar Követeléskezelő (MKK) Zrt.-től független hatások álltak, de a kilábaláshoz szükség volt a szervezet belső átalakítására is.

- A vállalatot 2004-ben különféle jogi és egyéb események önhibáján kívül nehéz helyzetbe sodorták. Egy APEH-ről szóló törvénymódosítás 2002-ben hatályon kívül helyezte azt az 1998-tól érvényben lévő kormányrendeletet, amely kimondta, hogy a felszámolási eljárás alá került társaságok adó- és társadalombiztosítási követeléseinek kezelését a Magyar Követeléskezelő végzi az adóhatósággal kötött megállapodás alapján. 2002 és 2005 között az APEH meghívásos pályázaton értékesítette a követeléseket. Ez a megoldás szemlátomást nem érte el a célját, így mára ismét az MKK hatáskörébe került ez a tevékenység. 2005 júniusában született meg a 2005. évi LVI. törvény, amely újfent törvényi szinten szabályozza a felszámolási eljárás alá került társaságok adó- és társadalombiztosítási követeléseinek kezelését. A jogszabály előírja, hogy az APEH és az MKK között létrejött szerződés alapján az MKK minden esetben átveszi ezeket a követeléseket.

- A törvényi változás önmagában elegendő volt ahhoz, hogy az MKK újból nyereségesen tudjon működni?

- Úgy vélem, a szóban forgó jogszabály megnyugtató módon rendezte a követelések sorsát és az MKK szerepét, hiszen a kinnlevőségek kezelése ismételten a társaság stratégiai feladata. Ám a veszteséges állapotból csak komoly áldozatokkal járó átszervezések révén sikerült kilábalni. Míg korábban ötvenöt fő dolgozott az MKK Zrt.-nél, ma harminchét munkatársunk végzi ezt a munkát. Az elmúlt néhány évben - miután csökkentek a feladataink - számos többdiplomás, a feladatát jól végző kollégánktól kellett megválnunk. A létszámleépítéssel egyidejűleg a működési folyamatokat is átszerveztük, és rendkívül szigorúan racionalizáltuk a társaság költségvetését, hogy minél alacsonyabb szintre szorítsuk a működési kiadásokat. Mindezek a folyamatok együttesen járultak hozzá, hogy a 2005-ös évet már pozitív eredménnyel tudtuk zárni. A sikerek pedig folytatódnak: 2006 első félévének végén az eredményünk várhatóan már meghaladja az ötszázmillió forintot. Ma már egyértelműen kimondható, hogy a kedvezőtlen folyamatokon túl vagyunk, a társaság jó úton halad, és rendezett körülmények között végzi a munkáját.

- Körülbelül erre az időszakra esik az MFB bankcsoporttá válása is. Mi az MKK szerepe a családban?

- 2004-ben a Magyar Fejlesztési Bank - mint az MKK Zrt. százszázalékos tulajdonosa - a stratégiájában meghatározta, hogy a Magyar Követeléskezelő végzi az egész bankcsoport úgynevezett work out tevékenységét. A társaságunk 2005-ös pozitív teljesítményében már a csoporttá válásból származó újabb feladatok eredményei is megmutatkoznak.

- Melyek voltak ezek a feladatok?

- A Magyar Fejlesztési Bank nevében és megbízásából az MKK jár el az adóssal szemben abban az esetben, ha nem a szerződésben rögzített feltételek alapján történik a hitelek visszafizetése, vagy más módon következik be szerződésszegés. Az elmúlt két évben elsősorban az MFB, illetve a 2002 és 2004 közötti időszakban az államilag támogatott agrárhiteleket folyósító - korábban szintén a bankcsoporthoz tartozott, de azóta eladott - Konzumbank különböző problémás ügyeinek kezelésével foglalkoztunk.

- Az eltelt másfél év tapasztalatai alapján hogyan alakult a nem fizető adósok aránya, illetve a fizetési hajlandóság?

- Azzal mindig számolni kell, hogy a kihelyezések egy részénél valamilyen probléma adódik. Elmondhatjuk azonban, hogy a hazai problémás ügyfelek aránya lényegében megegyezik az európai követeléskezelői gyakorlatban átlagosnak tartottal. Nagyobb gondot egy területen látunk: ez pedig a Konzumbank által folyósított, államilag támogatott agrárhitelek ügye. #page#A 2005 végén, illetve 2006 elején tapasztalható gazdálkodási nehézségek veszélyeztethetik a hitelek visszafizetését. Jelenleg az MKK százhúsz üggyel foglalkozik; ezek tőkeértéke körülbelül négymilliárd forint. Mivel a szerződésben meghatározott türelmi idő sok esetben a közeljövőben lejár, valószínűleg ez az év lesz a vízválasztó. Számos gazda most szembesül először azokkal a terhekkel, amelyek a javarészt még 2002-ben felvett hitel visszafizetése kapcsán jelentkeznek. Az a célunk, hogy minél hatékonyabban lássuk el feladatainkat.

- Mekkora a követeléskezelő társaság mozgástere?

- Amikor egy ügy hozzánk kerül, először készítünk egy állapotfelmérést, azaz tételesen megvizsgáljuk a követelést. Ennek alapján - a jogszabályi feltételeknek megfelelően - javaslatot teszünk az MFB-nek a követendő eljárásra. Az élet sok mindent tud produkálni. Ha például megszűnt a hitelezett társaság, vagy elhunyt a hitelt felvevő egyéni vállalkozó, és ha van jogfolytonos szereplő, vagy létezik az adós, aki csak valamilyen váratlan nehézség miatt nem tud fizetni, megpróbáljuk közösen megtalálni a megoldást, amely mindkét félnek megfelel. A követeléskezelésnek éppen az a legfontosabb része, hogy a hitelezett vállalkozást vagy vállalkozót talpon tudjuk tartani. Elképzelhető akár fizetési moratórium, akár új részletfizetési struktúra kialakítása is annak érdekében, hogy a felvett hitelt képes legyen maradéktalanul visszafizetni anélkül, hogy csődbe menne. Ha láthatóan csupán pillanatnyi nehézség áll a nemfizetés hátterében, azt fogjuk tanácsolni a banknak, hogy ne mondja fel a hitelszerződést, hanem fogadja el a módosításra vonatkozó javaslatainkat. Ha viszont nem tudunk megállapodni az adóssal, de találunk vagyontárgyakat mint hitelfedezetet, azt fogjuk javasolni a banknak, hogy ezek értékesítésével csökkentse a nemfizetésből származó veszteségét. A százhúsz ügyből levonható tanulságok alapján azt mondhatom, hogy az MKK eredményesen működik: a munkánk révén az MFB részére befolyó összegnek, azaz a megtérüléseknek alig tíz százalékát tette ki a részünkre kifizetett díjazás. Ma már szép számmal akad olyan, pillanatnyi gondokkal küzdő cég, amely hálás a bank rugalmas hozzáállásáért, és velünk közösen keresi a megoldást az adóssága visszafizetésére.

- A bankcégcsoport működéséből eredően várható-e, hogy a jövőben újabb feladatok kerülnek a Magyar Követeléskezelőhöz?

- A bank-cégcsoportban való működés lényege a hatékony munkamegosztás, a pozitív szinergiák kihasználása. Ennek megfelelően tevékenységünk kibővül a csoporthoz tartozó többi tag - az Eximbank, a Magyar Exporthitel Biztosító, illetve a Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt. - problémás kinnlevőségeinek kezelésével. Szintén a feladataink bővülését várjuk annak a kormányzati elképzelésnek a megvalósulásától, amely szerint a jövőben a Magyar Fejlesztési Bank - a magyar vállalkozók bankjaként - koordinálja és irányítja majd a hazai és az európai uniós források közvetítését ellátó intézményrendszer tevékenységét. Egyelőre a stratégiakészítés időszakában vagyunk, de az elképzelésekben már megfogalmazódott, hogy a vállalkozások támogatásához kapcsolódó egyéb work out tevékenység is a Magyar Követeléskezelő feladata lesz. A kilátásaink tehát biztatóak; s jóllehet a jövőről beszélünk, a várhatóan jelentős munkára már most fel kell készülnünk.

- Ez azt jelenti, hogy a korábbi leépítéssel szemben most a munkatársak számának növelése várható?

- Valóban szükség lehet új munkatársak bevonására, azonban egyelőre megpróbáljuk a jelenlegi kapacitással megoldani feladatainkat.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo