„Megérkezett a Növekedési Hitelprogram első fecskéje, aláírtuk az első hitelszerződést. A program érezhetően fokozza a vállalatok beruházási kedvét” – tájékoztatott Huszár Róbert, a K&H Vállalati és intézményi banki szolgáltatások üzletág vezetője. A hitelprogram részleteiről innen tájékozódhat!
„Eddigi tapasztalataink szerint a vállalatok nagy érdeklődést mutatnak a Növekedési Hitelprogram mindkét pillére iránt, a program érezhetően fokozza a hazai vállalatok beruházási kedvét. Ezt bizonyítja, hogy a K&H máris aláírta első hitelszerződését a program keretén belül egy több mint 50 főt foglalkoztató, nagykereskedelemben érdekelt szegedi középvállalattal”– nyilatkozta Huszár Róbert. „A hazai beruházások növekedéséhez elengedhetetlennek gondoljuk a vállalati szféra fejlesztéseinek ösztönzését, ezért a K&H számára fontos, hogy aktív szereplője legyen a programnak. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy az MNB az NHP teljes hitelösszegének mintegy nyolcadát, 95 milliárd forintot a Bank számára allokált” – hangsúlyozta a szakember.
„A programban rendelkezésre álló három hónap azonban kevés teljesen új beruházási tervek kidolgozására, ezért várhatóan a már tervezett, de eddig meg nem valósult fejlesztések kaphatnak most zöld utat, illetve felgyorsítja a tervezett beruházások megvalósítását. Ezt erősítik meg azok a kollégáktól érkezett visszajelzések, miszerint a jogosult ügyfelek már konkrét tervekkel keresik meg a Bankot” – tájékoztatott Huszár Róbert. „Úgy látjuk, hogy a cégek többsége a sajtóból jól felkészült a hitelkonstrukció részleteiről” – tette hozzá a szakember.
Mit vár el az MNB a Növekedési Hitelről?
A jegybank tudatában vannak annak, hogy ez a 750 milliárd forint – bár elsőre soknak tűnhet -, valójában a vállalati hitelpiacon nem elegendő a hitelezés beindításához, de a gazdasági növekedés beindításához sem. Ezért azt tervezik, hogy a Növekedési Hitel 3. pillérével fogják a bankokat további hitelezésre ösztönözni, az első két pillér a hitelpiac felébresztéséhez lesz csak elegendő. Az első három hónapot esetleg újabb hitelkeret kibocsátása követheti – amennyiben az MNB úgy látja, hogy nem csak hitelkiváltásra, hanem beruházásokra is jut a pénzéből.
Szakértőnk véleménye szerint már az is siker, hogy ilyen alacsony kamatrés mellett hajlandóak a bankok hitelezni, továbbá a gazdaságot élénkíti minden forint, amely a vállalati szféránál marad – hiszen számszerűsíthetően kevesebbet fizetnek a banknak a programba bekerülő vállalkozások a lecsökkenő hitelterhek miatt.