Erste kommentár
Tegnap vegyes adatok az USA-ban, s ráadásul vegyes vállalti eredmények is láttak napvilágot, miközben az indexek éppen a tavalyi lokális csúcs közelében tartózkodnak. Mi következik ebből? Igen, csökkenés. Nincs ezzel semmi baj, azért néha szükség van a korrekcióra. Pláne egy ekkora emelkedés után. Nézzük a magyar piaci tényeket. A BUX közelíti a 200 napos mozgót na meg a rés, amit még augusztusban hagyott. Az erős papírok (akár csak az USA indexek) nem nagyon mentnek ebben a rallyban. Az az érzésünk, hogy a saját dolgukat csinálják. Félreértés ne essék. Ez jó! Ez a bika piacok sajátossága. Ugyanakkor a szétshortolt, korábban jelentős gyengeséget mutató részvények, szektorok pedig száguldottak. A magyar piac egyértelmű sztárja az OTP, amely a mélypont óta cirka 40%-ot emelkedett - s így sem érte el még a 200 napos mozgóátlagot, miközben a többi vezető részvény már rég fölötte van. A válasz egyszerű. Az év elején 1,6 millió eladási pozíció keletkezett a negatív magyar hírek hatására, s így 7,2 millió részvényre növekedett az eladási állomány. Vagyis most veszik vissza az eladási pozíciókat. Jön a korrekció. A kezdődő bikapiac első rohama végretérőben van. Ez nem kell, hogy elkeserítsen bennünket, hiszen - ha igazunk van - egy hosszú bikapiacnak nézünk elébe.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kezdeti pluszok után mínuszba fordultak az amerikai részvényindexek (Dow -0,2%; S&P -0,6%; Nasdaq -0,5%). Európa még jó hangulatban zárta a kereskedést, az indexek 1-3%-os pluszban zártak. Nagy jelentőségű hír nem érkezett tegnap, a makroadatok és a gyorsjelentések is vegyes képet festettek.
- Az AT&T árfolyama 2,5%-kal esett tegnap, ezzel a Dow Jones index leggyengébb tagja lett. A távközlési vállalat 6,7 milliárd dolláros veszteségről számolt be, amit több egyszeri tételnek tudható be, többek között a meghiúsult T-Mobile USA akvizíció 4 milliárd dolláros költségének. Az egyszeri tételektől tisztított profit 42 cent részvényenként, ami szintén elmarad az elemzői várakozásoktól.
- A 3M és a Caterpillar is pozitív meglepetést hozott negyedéves számaiban, így 1,3 illetve 2%-os emelkedésével a Dow két legjobban teljesítő tagja lett a két részvény.
- Makrofronton is vegyesek a hírek. Az újlakásépítések 2,2%-kal csökkentek decemberben, míg az elemzők 1,9%-os emelkedést vártak. A heti statisztika alapján az előrejelzéseknél több, 377 ezer új munkanélküli regisztrált első ízben. A Leading Indicators kompozit mutató pedig a várt 0,7%-kal szemben csak 0,4%-kal bővült múlt hónapban.
- Egyedül a tartós cikkek megrendelései mutattak pozitív meglepetést, a vártnál nagyobb,3%-os decemberi növekedéssel.
Olaj, arany:
- Napon belül korrigált, de nem esett vissza nagyon a WTI olaj ára, jelenleg 99,8 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A Bloomberg által megkérdezett globális befektetők, elemzők és kereskedők 70%-a úgy gondolja, hogy Irán megtámadása csak rövid zavart okozna az olaj kínálatában, és így az árfolyamban is. 24% gondolja úgy, hogy e lépés olajár-sokkhoz és globális recesszióhoz vezetne.
- Az arany ára 0,6%-kal emelkedett tegnap, jelenleg 1.718 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A japán piac továbbra is gyengélkedik, bár a veszteség nagy részét ledolgozta zárásra. A kínai piacok ismét jól teljesítenek. (Nikkei -0,1%, Hang Seng 0,2%, Shanghai 1,01%)
- A japán fogyasztói árindex 0,3% éves szintű csökkenést mutat januárban, amely kedvezőbb az elemzők által várt 0,4%-os visszaeséshez képest.
- A kiskereskedelmi forgalom jól alakult a szigetországban, az előzetes 2,1%-os adat helyett 2,5%-kal nőttek decemberben az eladások.
Devizák:
- Erősödéssel indult a kereskedés a forint piacán, az árfolyam újabb mélypontra esett (293,7), ahonnan 295,9-ig korrigált a nap végére. A mai kereskedés ismét forinterősödéssel indult, és 295 alá esett a kurzus. A forint már két hete erősödik az euróval szemben, hamarosan korrekció indulhat.
- Az EUR/USD devizakereszt az 1,31-es szint áttörését követően elindult az 1,32-es szint irányába, 1,318-nál azonban megfordult az árfolyam, és 1,31-ig esett vissza zárásra.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai és európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Vállalati hírek
- A Nokia tegnap publikálta negyedik negyedéves gyorsjelentését. A finn mobilgyártó egy részvényre jutó eredménye 0,06 euró lett az egyszeri tételek hatását kiszűrve, mely ugyan 70%-os visszaesést jelent, de mégy így is meghaladta az elemzői konszenzust. A bevételi soron a cég teljesítette a várakozásokat, üzemi eredmény szintjén pedig 954 millió euró lett a veszteség, de egyszeri tételek nélkül 478 millió euró profitról adott számot a vállalat, ami meghaladja a 311 millió eurós előrejelzést. A gyorsjelentést követően a részvények 6%-ot emelkedtek, zárásra azonban 2% alá szelídült a papírok nyeresége.
- A Financial Times tudni véli, hogy a Thyssenkrupp igazgatósága jóvá fogja hagyni az Inoxum (rozsdamentes acélgyártó) eladását a finn Outokumpu részére. Az árról egyelőre nincs információ. Mindenesetre a hír már régebb óta kering a piacon.
- A Total átmenetileg leállította a texasi Port Arthur finomítójának egy egységét, a szabályozókkal való együttműködés keretében.
- A Banco Santander nem tervezi csökkenteni részesedését az egyesült államokbeli gépjárműfinanszírozási egységében, a bank egy magát megnevezni nem kívánó szóvivője szerint. A cáfolat a tegnapi, Expansion újságban megjelent spekulációra érkezett, miszerint - az új tőkemegfelelési szabályok teljesítése érdekében - a spanyol bankcsoport tőzsdére bocsátaná ezen üzletágát.
- A Magyar Telekom bővíti az energiaszolgáltatásba bevont területeket. A cég maximum 8% kedvezményt ad fogyasztóinak, ha a korábbi szolgáltató helyett tőle veszik a gázt és a villamos energiát. A fogyasztók szempontjából csak az adminisztráció változik. Az energiaszolgáltatás segít csökkenteni a Magyar Telekomnál tapasztalható lemorzsolódást, és stabilizálja a távközlési üzletágat. Hangsúlyozni kell ugyanakkor, hogy az új üzletág kis haszonkulccsal üzemeltethető csak. Tavaly ősszel 30.000 fogyasztó vette igénybe a Magyar Telekom energiaszolgáltatását.
- Orosz sajtóértesülések szerint vezérigazgató váltás volt az OTP orosz leánybankjánál január 1-vel. Az új igazgató Illés Zoltán, aki emellett a bankcsoport Lakossági Igazgatóságának vezetője is. Az újság úgy véli, hogy az új igazgató egyben irányváltást is jelenthet az orosz operációnál.
Gazdasági hírek
- Chirstoph Rosenberg, az IMF magyar misszióvezetője interjút adott az IMF Survey online-nak. A főbb pontok a következők:
- Az IMF-EU tárgyalások csak akkor indulhatnak meg, ha Magyarország kézzel fogható jelét adja elkötelezettségének annak érdekében, hogy meghozzák a gazdaság stabilitását biztosító intézkedéseket.
- Nagyon ambíciózus a költségvetési terv (ez a mi olvasatunkban azt jelenti, hogy nehezen tartható).
- Progresszívvá kellene tenni a jelenlegi egykulcsos adórendszert.
- Rosenberg kritizálta a 27%-os áfát, a végtörlesztést és a különadókat.
- Magyarországnak biztosítania kell a jegybank függetlenségét, és vissza kell állítani költségvetési bizottságot.
- Lépéseket kell tenni az üzleti környezet javítására, segíteni kell a hitelezést.
Az interjút semmilyen új információt nem tartalmazott.