A közlemény szerint a bevonás előző évi bejelentése óta 171 millió darab, mintegy 360 tonna súlyú egyforintos és 203 millió darab, közel 640 tonna súlyú kétforintos érkezett vissza az érmék kibocsátójához. A visszaérkezett érméket az MNB fémhulladékként értékesíti, az így befolyt összeget pedig az államadósság csökkentésére kívánja fordítani.
A jegybank tájékoztatása szerint az egy- és kétforintosok nélkül könnyebb lett az emberek élete, mivel azokat az elmúlt évek során egyre kevésbé használták. Az érmék bevonását a fémek világpiaci árának utóbbi években tapasztalható emelkedése is indokolta, amely az érmék gyártatásának jelentős drágulását eredményezte a közpénzből gazdálkodó MNB-nek.
Az MNB tájékoztatása szerint az egyforintos érmék gyártási költsége nettó 4-5 forintba, míg a kétforintosoké 7-12 forintba került az utóbbi években. A bevont egy- és kétforintosok 75 százalékos réz-, valamint 4 százalékos, illetve 25 százalékos nikkeltartalommal rendelkeznek - tájékoztattak a jegybank illetékesei.
A jegybank 2007. szeptember 21-én jelentette be, hogy 2008. március 1-jei hatállyal bevonja a készpénzforgalomból a két legkisebb címletű érmét. Az MNB a bevonást követően 2013. március 1-jéig névértéken beváltja ezeket az aprópénzeket.