A magyar gazdaság készpénzigénye nagyon magas, az összes fizetési tranzakció több mint 80 százaléka készpénzben történik - mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki konferenciáján Simor András, majd kiemelte: ha Magyarország elérné a fizetések lebonyolítása terén a fejlett európai országok hatékonyságának szintjét, az évi 100 milliárd forint körüli költségmegtakarítást eredményezne.
„A sárga csekk visszaszorítására a kereskedelmi bankok, és a nagyobb közüzemi szolgáltatók is keresik a lehetséges megoldásokat. Ehhez a leghatékonyabb eszköz jelenleg az elektronikus számlázás bevezetése, amely nem csak jelentős költségmegtakarítást jelent, de a fizetési fegyelem javításához is hozzájárul. A megoldással a csekk, vagy a számla nyomtatása, postázása feleslegessé válik, amivel több milliárd euro megtakarítás érhető el évente EU szinten. A számla befogadójának mindössze egy e-mail címmel kell rendelkeznie, ahol a számláját átveheti.
A rendszer alkalmazásával azonban a kibocsátó mellett a befogadó is nyer, hiszen ezzel megtakarítja a számla tárolásával kapcsolatos költségeket, teendőket, és a postán való sorban állást. Ráadásul ez a fajta korszerű bizonylatolási mód az EU által is támogatott; elterjedése különösen azokban az országokban tapasztalható, ahol az EU támogatás mellett az állami szerepvállalás is megjelenik: Dániában, Svédországban, Finnországban, Észtországban és Spanyolországban például az állami szektor vállalatai számára egyszerűen kötelezővé tették az elektronikus számlázást, ami helyenként mára 37 százalékos penetrációt eredményezett" - mondja Szőnyi György, a Számlaközpont Kft. ügyvezetője.