Egy napjuk maradt az evásoknak

Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) szerinti adózást december 20-ig választhatják az újonnan bejelentkező adózók, illetve eddig az időpontig lehet kijelentkezni is az eva alól.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Nyomtatványok

Az evakörből ugyancsak 2011. december 20-áig, és szintén a 11T103, illetve a 11T203 számú adatbejelentő lapon lehet kijelentkezni. Az adózó köteles az eva hatálya alól kijelentkezni, ha 2011. december 20-án nem felel meg az eva választására jogosító feltételeknek, például ha ebben az időpontban adótartozása van.

Az egyéni vállalkozók szintén december 20-áig - a 12JNY számú nyomtatványon - nyilatkozhatnak arról is, hogy a magasabb összegű ellátás érdekében a járulékokat az általánosnál magasabb alap után fizetik meg.

Az adóhatóság az evakörbe történő bejelentkezés elfogadásáról vagy elutasításáról, illetve a kijelentkezésről értesíti az adózókat. Az Eva tv. hatálya alá való be- és kijelentkezéssel kapcsolatos részletes információk itt elérhetők.

Az eva szerinti adózást - többek között - a törvényi feltételeknek megfelelő egyéni vállalkozók, egyéni cégek, korlátolt felelősségű társaságok, ügyvédi irodák és betéti társaságok választhatják, legkésőbb december 20-ig. Az adatalapok 2011. november 30-ától letölthetőek a NAV honlapjáról, illetőleg papír alapon a NAV ügyfélszolgálatain igényelhetőek. Az eva hatálya alá történő bejelentkezés ugyanezen időpontig írásban visszavonható. 2012-től az eva-körbe jelentkezés bevételi értékhatára 25 millióról 30 millió forintra emelkedett. További változás, hogy az eva kulcsa 30 százalékról 37 százalékra nőtt.

Azoknak, akik 2011-ben az eva szerint teljesítették adókötelezettségüket, és 2012-ben is fenn akarják tartani ezt az adózási módot, nem kell újabb bejelentkezést tenniük. Ugyancsak december 20-án jár le az adófeltöltés határideje, azaz az evás adózóknak a december végéig a számlájukra érkező (vagy készpénzben felvett) összeg után is be kell fizetniük december 20-ig a bruttó bevétel 30 százalékos kulcsa után kiszámított adót.

Amennyiben a feltöltésnél az adózók rosszul becsülik meg a várható adó összegét, és ezért az adóhatóság az adóelőlegként megfizetett és a későbbiekben megállapított tényleges adó összegéhez képest 10 százalékot meghaladó eltérést tapasztal, úgy a különbözet 20 százalékával megegyező mértékű mulasztási bírságot róhat ki. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 90 százalékos adófeltöltés még nem von bírságot maga után.

Nem fog teljesülni a kívánt cél

Egyszerűsített vállalkozói adóból az idén október végéig 120 milliárd forint folyt be a költségvetésbe, az összeg 7 százalékkal kisebb az előző év megfelelő időszakának adatánál. Az első tíz havi adatok ismeretében kicsi a valószínűsége annak, hogy teljesül a Nemzetgazdasági Minisztérium lefelé módosított, 180,1 milliárd forintos idei eva-bevételi előirányzata, mivel a múlt év decemberében, az adófeltöltési kötelezettség nyomán, 53 milliárdot fizettek be az evás vállalkozások. Ezzel az összeggel számolva - ami az év eddigi folyamatainak ismeretében igen optimista verzió - 173 milliárd forintra jönne ki az evások által befizetett összeg az idén. Ez az előirányzathoz képest közel 10 százalékos elmaradás.

Nagyobb a valószínűsége annak, hogy decemberben is csak az előző év utolsó hónapjában megfizetett adó mintegy 93 százalékát utalják át az evások, így a költségvetés idei eva bevétele 170 milliárd forint körül alakulna, szemben a 180,1 milliárdos előirányzattal. (2009-ben még 182 milliárd forint eva bevétel folyt be az államkasszába.)

Viharos adónem
Az adóhatóság korábban nyilvánosságra hozott adatai szerint 2010 végén közel 96 ezer evázó volt, közülük 39700 egyéni vállalkozó, 56200 pedig társas vállalkozás. Az evát alkalmazó egyéni vállalkozók és társas vállalkozások körében egyaránt a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység a legnépszerűbb. Az eva alanyok mintegy 42,5 százaléka ezeken a területeken működik, s itt realizálódik a bevételi teljesítmények még ennél is nagyobb hányada. Az ágazati reprezentáltság egyértelműen mutatja, hogy elsősorban azok a vállalkozások választották ezt az adónemet, amelyek tevékenységéhez valójában alig kapcsolódik kiadás a könyvelés és a bankszámlavezetés díján túl, vagyis amely cégek számára az egyszerűsített vállalkozói adót 2003-tól valójában bevezették.
Az evából származó bevételek folyamatosan emelkedtek: 2003-ban 31 milliárd, 2004-ben 67 milliárd, 2005-ben 91,4 milliárd, 2006-ban 143,1 milliárd, 2007-ben 152,8 milliárd, 2008-ban 166,5 milliárd, 2009-ben 169,7 milliárd, 2010-ben 181,9 milliárd forint jutott a büdzsébe. Az idei év első kilenc hónapjában 86,5 milliárd forint eva folyt be a költségvetésbe. A költségvetési törvényben az idei évre eredetileg 196,1 milliárd forintos eva előirányzat szerepelt, de ezt a parlament 180,1 milliárd forintra csökkentette Az evázó adóalanyok összesített árbevétele tavaly 594 milliárd forint volt, ami 11,6 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Az eva adóalanyok mintegy 39 százaléka 2,5 millió forint alatti, csaknem 57 százaléka 5 millió forint alatti éves bevételt ért el 2010-ben.
Mint a NAV megállapította: a recesszió késleltetett hatással ugyan, de ezt az adózói réteget is elérte. Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvényt 2002. november 12-én fogadta el a parlament, az adónemet az évi 15 millió forintnál alacsonyabb bevétellel rendelkezők választhatták. Bevezetését az adminisztráció egyszerűsítésével, a gazdaság fehérítésével, az „össznépi számlajáték" megszüntetésével indokolták.
Az egyszerűsített adó szabályai az elmúlt évek alatt több ízben szigorodtak. Az árbevételi limitet 2004-ben 25 millió forintra emelték, az adókulcsot pedig 2006. október 1-jétől 25 százalékra, továbbá kiterjesztették az év végi adófeltöltési kötelezettséget az evásokra is. 2009 februárjától a számlatartási kötelezettségek szigorodtak: súlyos bírság terhe mellett meg kell őrizni a beszerzésekhez kapcsolódó számlákat is, aminek célja a gazdaság fehérítése volt. Az adókulcs 2010-ben nőtt 30 százalékra, miután az áfa kulcsa 2009 nyarán 25 százalék lett.
Az eva megszüntetése az elmúlt években többször szóba került, de végül mindig lekerült a napirendről. A kivezetését pártolók azzal érveltek, hogy működtetése sérti az adósemlegességet, indokolatlan kedvezményt jelent azoknak, akiknek nincs igazi költségük, s megszüntetése átláthatóbbá tenné az adórendszert. A pártolók viszont a fekete és szürkegazdaság újbóli előretörésével érvelnek leginkább, amikor az eva mellett voksolnak. Sokan úgy vélik, az adónem életben tartásával több pénz áramlik a költségvetésbe, mint ha kivezetik azt.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo