Egy nagy butaság, ami történt

Utópisztikus lett volna azt várni, hogy az európai jegybank helyett majd a Fed lazít a kondíciókon. Ez nem a Fed, hanem az EKB házi feladata. Valahogy a befektetők, vagy azok egy része az USA-ban mégis a Fed-ben látták a jótékony Mikulást.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Nap végére estek le az amerikai részvényindexek (Dow -0,6%; S&P -0,9%; Nasdaq -1,3%). A Fed döntés csalódást okozott a monetáris könnyítésre váróknak, a gyenge kiskereskedelmi adat pedig a növekedési kilátásokat tépázza.

- A Federal Reserve a vártnak megfelelően nem módosította az irányadó kamatrátát a jelenlegi 0-0,25%-os sávból. A növekedési tervek és inflációs célok érdekében az állampapír vásárlási program változatlan feltételekkel működik tovább, folytatódik az „Operation Twist" névre keresztelt futamidő hosszabbítás, illetve a lejáró jelzálog fedezetű eszközökből továbbra is kötvényeket vásárolnak. Nem került szóba azonban újabb monetáris könnyítés (QE3).

- Bár egyértelműek a világgazdaság lassulásának jelei, a Fed arra számít, hogy a gazdaság - ha lassan is, de - továbbra is növekszik. A közlemény szerint javult a munkaerőpiaci helyzet, de a munkanélküliség magas, nőtt a fogyasztási hajlandóság, de a beruházási kedv apadt.

- Negatívan meglepetést okozott a piacon a tegnapi fogyasztási adat. A kiskereskedelmi forgalom ugyanis mindössze 0,2%-kal nőtt novemberben, míg az elemzők 0,6%-os növekedésre számítottak.

- Európából is inkább negatív hírek érkeztek. Angela Merkel német kancellár visszautasította, hogy emeljék a jövő év közepén induló ESM (Európai Stabilitási Mechanizmus) keretét.

Távol-Kelet:

- Mélyrepülésben az ázsiai piacok (Nikkei -0,39%, Hang Seng -0,17%, Shanghai -0,91%).

- A Samsung 1,5%-ot csökkent annak ellenére, hogy ismét forgalomba hozhatja táblagépeit az ausztrál piacon. A bíróság feloldotta a Galaxy árusításának tilalmát.

- A dél-koreai munkanélküliségi ráta (3,1%) a várakozásoknál (3,2%) kisebb lett.

Devizák:

- Két napja erősödik lendületesen a dollár az euró ellenében. A 20 napos mozgóátlagról (1,34) pattant le az árfolyam a hét elején, majd az 1,315-ös támasz törése után 1,30 környékén állt meg a kurzus. A letörési szint visszatesztelése után további dollárerősödés várható.

- Emelkedő és csökkenő napok váltják egymást az EUR/HUF devizapárban, tegnap enyhe forinterősödést láthattunk, az árfolyam 305 környékén mozog. Támasz 299-nél, ellenállás pedig 309 forintnál látható.

Határidős piacok:

- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

A Fed is csalódást okozott. Pedig csak a várakozások voltak felfokozottak. Több kormányzó is a további monetáris könnyítés mellett tette le a voksot. Mindenesetre javuló, de törékeny gazdasági növekedési kilátásokról, továbbra is laza monetáris politikáról és az európai pénzügyi rendszerből jövő stabilitási kockázatokról beszélt a Fed. Szerintünk „tök jó" üzenetet küldött. Utópisztikus lett volna azt várni, hogy az európai jegybank helyett, majd a Fed lazít a kondíciókon. Ez nem a Fed hanem az EKB házi feladata. Valahogy a befektetők, vagyok azok egy része az USA-ban mégis a Fed-ben látták a jótékony Mikulást. Vagyis egy nagy butaság, ami történt. Eközben pl. a DAX szinthez ért, igaz napon belül a DAX szinte kétszer is érintette a sáv aljat. Vagyis fordulatnak kéne jönnie (emelkedés), de ez mintha most nyögvenyelőseb lenne, mint múlt héten volt. Egy esetleges áttörése a szintnek igazán rossz jelzés lenne, így decemberben az ünnepekhez közeledve, amikor inkább a vidámságé szokott lenni a terep a piacokon. Különben tegnap Merkel is rátett egy lapáttal, mikor azt mondta, hogy nem kell tovább növelni a megmentésekre szánt pénzeket. Ugyanakkor ne feledjük, a két héttel ezelőtti lejtmenethez képest, annyi előrelépés történt, hogy az EU közelebb került egy fiskális unióhoz (elvi egyezség) és az IMF is kap 200 Mrd eurót támogatni a bajban levőket. Vagyis most nem kellene hasonló lejtmenetet produkálni, mint akkor. Ez azt is jelenti, hogy a jelenlegi szintnek tartania kellene a DAX indexet.

Vállalati hírek

- A német pénzügyminisztérium cáfolta, hogy tárgyalások folynának a Commerzbankkal egy estleges tőkejuttatásról. Tegnap fejeződött be egy 600 millió eurós hibrid tőke visszavásárlás a banknál, s egyes piaci források szerint az elkövetkező hetekben-hónapokban 600 millió euró tőkeemelést határozhat el a cég. Ez mintegy 10%-os részvényhígulást jelentene, ami elhanyagolható ahhoz képest, hogy az EBA szerint 5,3 Mrd friss tőkére lenne szüksége a banknak a 9%-os Tier 1 mutató biztonságos tartásához. Ez már viszont 100%-os hígulást jelentene.

- Az E.ON éves vesztesége az 1 Mrd eurót is meghaladhatja (nem kiigazított) idén a tegnapelőtt zárás után bejelentett leírások miatt (3 Mrd euró) egy vállalati forrás szerint.

- A Banco Santander ma 1,1 Mrd dollárnyi (15, 2 Mrd pezó) kötvényt szándékozik eladni Mexikóban. Az S&P „mxAAA"-ra minősítette a kibocsátást.

- A BASF, az EdF, a Gazprom és az Eni által alkotott konzorcium a német hatóságokhoz fordult engedélyért, hogy a Déli-Áramlaton gázt szállíthassak Oroszországból Németországba. Ennek egyelőre nincs hatása a BASF árára.

- A Deutsche Bank megszünteti az amerikai állampolgárok európai betéti számláit a reguláció által okozott magas költségek miatt. Az intézkedésnek nincs hatása az árfolyamra.

- Nyolc volt Siemens alkalmazottat tartóztattak le az USA-ban azzal vádolva őket, hogy megvesztegették (100 millió dollár tíz éven keresztül) az argentin hatóságokat, hogy az 1 Mrd dolláros személyigazolvány tendert a Siemens nyerje. Ugyan a hír negatív, de nem várunk árfolyamhatást.

- A Standard and Poor's hitelminősítő módosította bankokra vonatkozó módszertanát. Az OTP minősítése továbbra is BBB- negatív kilátással. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- A PannErgy 2011. december 13-án 7.000 darab saját részvényt vásárolt 625 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.900.668 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,78%-a.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo