A hitelsértések és csalások száma 2003 óta megötszöröződött Magyarországon, míg ezen bűncselekményeknek kevesebb, mint fele vált ismertté. A finanszírozási csalások visszaszorítása érdekében a rendőrség és a Lízingszövetség együttműködési megállapodást írt alá és összehangolt intézkedés sorozat elindításáról döntött. "Az együttműködés azért nagyon lényeges a Lízingszövetség számára, mert a szövetség szakértői által az elmúlt másfél évben azonosított finanszírozási csalások rendszerint túlmutatnak a szövetség hatáskörén." - fejtette ki Lévai Gábor, a Lízingszövetség főtitkára.
5 milliárdért feljelentés
A lízingcégek csaknem 3.000 feljelentést tettek az elmúlt két évben finanszírozási csalásokkal kapcsolatban. A lejárt kintlévőség ezeknél a szerződéseknél meghaladta az 5 milliárd forintot. Az elindított nyomozásoknak több mint 20 százaléka minden eredmény nélkül szűnt meg 2007 végéig. Eredményesen a feljelentések kevesebb, mint 20 százaléka zárult 2007 végéig, és a követeléseknek mindössze kevesebb, mint 10 százaléka térült meg.
Amíg az egyes kapitányságok önállóan nyomoznak a finanszírozási csalásokkal kapcsolatban, sokszor nem ismerhető fel a szervezett bűnözés, éppen ezért a Lízingszövetség javasolta egy országos hatókörű finanszírozási csalás munkacsoport létrehozását, valamint a finanszírozó cégekkel való aktív együttműködés kereteinek megteremtését.
A ma aláírt megállapodás kiterjed arra, hogy a Lízingszövetség adatokat szolgáltat a rendőrség részére a tagszervezetei által kötött finanszírozási szerződésekkel kapcsolatosan, és vállalja, hogy a tudomására jutott kölcsön-, bérlet- illetve lízingszerződésekből eredő finanszírozási csalásra utaló esetekről tájékoztatja a rendőrséget.
Ismeretek hiányzoknak, strómanok viszont vannak
Mivel a finanszírozók feljelentéseinek jelentős része meghiúsul a hatósági munkatársak nem kellő mélységű finanszírozási ismeretei miatt, ezért a Lízingszövetség szakmai és anyagi támogatásával az elmúlt fél évben elkészült egy, a finanszírozási csalásokról szóló tankönyv, amelyből a mai nap során a Lízingszövetség 2000 példányt adott át a Rendőrtiszti Főiskola számára. Az ORFK és a Lízingszövetség közti megállapodásnak az is részét képezi, hogy a Lízingszövetség a rendőrség munkatársai részére oktatásokat, konferenciákat szervez, valamint rendszeres egyeztetéseket tartanak az újabb elkövetői módszerek feltárására és megelőzésére.
A strómanok, vagy tönkrement cégek, illetve a fiktív gépkocsik felhasználásával elkövetett lízingcsalások, illetve a gépjármű értékével - például önerővel - kapcsolatos csalások esetében a csalók azzal a céllal keresik meg a finanszírozó cégeket, hogy a lízingelt, vagy kölcsönre vett eszközt eladják, vagy a folyósított összeget egyszerűen ellopják. "E bűncselekmények ellen a Lízingszövetség szerint - a rendőrség és a finanszírozók közötti együttműködésen túl - több területen, és összehangoltan kell felvenni a harcot: a finanszírozás tényének a forgalmi engedélyben való megjelenítésével, a gépjárművek és alkatrészeik jelölésével, a teljeskörű adósnyilvántartás létrehozásával, a munkáltatói igazolás valódiságának APEH és OEP adatlekérdezésen keresztüli ellenőrizhetővé tételével" - tette hozzá Lévai Gábor.