Csak rövidtávra terveznek a magyarok

Bár az egy háztartásra jutó 3,3 millió forintos nettó pénzügyi vagyonnal Közép-Kelet-Európa középmezőnyébe tartozik hazánk, a hosszabb távú befektetések terén már a szomszédainkhoz képest is érzékelhető a lemaradásunk. A tervezettség hiánya és a rövid távú szemlélet miatt nemcsak a magasabb hozamlehetőségtől, de az állami kedvezményektől is sokan esnek el.

Kép: Pixabay

Az elmúlt években folyamatosan gyarapodtak a magyar háztartások megtakarításai – csak az elmúlt 1 év alatt több mint 2200 milliárd forinttal.  Az egy háztartásra jutó nettó pénzügyi vagyon ugyanakkor – a vásárlóerő-paritást figyelembe véve – az OECD-tagországok átlagának alig egyharmada, a brit vagy az olasz átlag egynegyede. A régióban már a középmezőnyben szerepel hazánk: az egy háztartásra jutó közel 3,3 millió forintos összeggel megelőzzük például Szlovákiát (2,3 millió Ft) vagy Lengyelországot (2,5 millió Ft), de lemaradunk Csehország (4,3 millió Ft) és Szlovénia (4,5 millió Ft) mögött – derül ki a CIG Pannónia Takarékossági Világnap alkalmából készített elemzéséből.

A megtakarítások szerkezete első ránézésre megfelel az európai átlagnak: magas (közel egyharmad) a készpénz és a betét aránya, de az egyre népszerűbb kötvények (8,6%) és befektetési jegyek (10,6%) is jelentős súlyt képviselnek a lakosság megtakarítási állományában. Az időtávot vizsgálva azonban már jelentősebb a lemaradás. Nem csak a magas készpénz- és betéti állomány szolgál rövid távú célokat, de a kötvényeken belül legelterjedtebb állampapírok közel kétharmada is rövid lejáratú, sőt, a befektetési jegyek esetén is a rövidtáv dominál.

A biztonságosabb, ugyanakkor alacsonyabb hozamú pénzpiaci alapokban elhelyezett vagyon aránya az összes befektetési alapon belül kimagasló, 54 százalékos, míg az európai átlag csupán 12 százalék (Lengyelországban 25%, Szlovákiában 3%). A hosszabb távon nagyobb hozampotenciált biztosító részvénypiaci befektetési jegyek népszerűsége 5 százalékos részaránnyal viszont messze elmarad a 37 százalékos európai átlagtól (Lengyelországban 27%, Szlovákiában 10% ez az arány).

A rövid távú szemléletet mutatja az is, hogy a pénzügyi eszközök között az életbiztosítási díjtartalékok aránya (5%) is alacsonyabb az európai (több mint 10%-os) átlagánál. Nagy-Britanniában vagy Franciaországban például jóval nagyobb súllyal  kezelik a megtakarítások során a kockázatokat (az életbiztosítási díjtartalékok aránya 52%-os illetve 30,9%), figyelembe véve, hogy egy baleset vagy komolyabb betegség esetén jelentkező kiadások gyorsan kiapaszthatják a tartalékokat .

Hat tipp ötveneseknek, hogy jó nyugdíjuk legyen
Ahogy az európai országok, úgy Magyarország is az elöregedő társadalmak közé tartozik. Ma már egyértelmű, hogy a jövő nyugdíjasai képtelenek lesznek fenntartani korábbi életszínvonalukat, ha aktív éveik során nem tesznek félre annyit, amennyivel kiegészíthetik állami nyugdíjukat.
A rövid távú pénzügyi konstrukciók miatt sokan annak ellenére is jelentős vagyongyarapodásról mondanak le, hogy valójában hosszabb időtávra halmoznak fel megtakarításokat. Sokan esnek el a hosszabb távú, konkrét (pl.  nyugdíj) célhoz kötött megtakarítások után járó állami kedvezményektől vagy a tőkepiacokon hosszabb távon elérhető jelentősebb hozamlehetőségektől. Korlátozza az anyagi mozgásteret az is, hogy későn kezdenek el a legfontosabb megtakarítási célokkal foglalkozni. Ha valaki például 10 évvel a nyugdíjba vonulás előtt köt nyugdíjbiztosítást, és havi 12 500 forintos díjat fizet 2,5 millió forint tartalékra tehet szert a nyugdíjig. Ha 25 évvel a nyugdíj előtt vág bele, ugyanekkora díjfizetéssel a felhalmozott összeg ennek több mint négyszerese, 11,3 millió forint lehet .

„A megtakarítások szerkezete még azt tükrözi, hogy sokan a válság miatt kezdtek tartalékképzésbe, és a bizonytalan helyzet miatt inkább biztonságos és likvid megoldásokat választott a lakosság. A növekvő bizalomnak köszönhetően azonban a hosszú távú megtakarítások kereslete is lassan növekedésnek indulhat. Ennek első jeleit már ebben az évben érzékeltük, de ebben a nyugdíjbiztosítások idén bevezetett adókedvezményének hatása is szerepet játszott ” – mondta el Kádár Gabriella, a CIG Pannónia vezérigazgatója.

 

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo