"Bírná tőkével" az OTP Bank azt a nem túl nagy eséllyel bekövetkező változást, hogy az összes tervezett nagy méretű akvizíciójára egyszerre mond igent a piac. A romániai, az ukrajnai és a horvátországi bankvásárlási ajánlatai valóban párhuzamosan futnak, ám a kínálat csak egy esetben olyan, hogy eléri a megvenni szánt hitelintézet mérleg-főösszege a 3 milliárd eurót. Azt a mérethatárt, amelyet kívánatosnak, üzleti értelemben előnyösnek tart az OTP Bank vezetése.
Az akvizíciók természetesen befolyásolják a hitelintézet részvényeinek piaci pozícióira, de a november 14-én nyilvánosságra hozott tőzsdei gyorsjelentés nem a várható fejleményekkel foglalkozik, hanem az elmúlt időszak jellemző adataival. Az ezeket kommentáló alelnök-vezérigazgató-helyettes Spéder Zoltán is hangsúlyosan a harmadik negyedévben elért 41 milliárd forintos adózás utáni eredményről érvelt, nem minden ok nélkül, ez az adat ugyanis a hitelintézet legjobb negyedéves konszolidált eredményéről tanúskodik. Így pedig jó eséllyel teljesítheti az OTP Bank az egész esztendőre tervezett eredményét. A nettó profitterv - a 150 milliárd forint - tehát reálisnak minősíthető most is.
Az OTP Csoport hazai mérleg-főösszege 4 499 milliárd forintra nőtt, s ezzel a hazai hitelintézeti rendszerben a piaci részaránya 24,3 emelkedett. A hitelintézet számára változatlanul fontos, számokban mért információ, hogy a betét- és a hitelállomány révén milyen helyet foglal el a bankok közötti versenyben. A most nyilvánosságra hozott adatok szerint a betétállomány 2 429 milliárd forintot ért el, a piaci részarány 26,9 százalék, a hitelállomány 2 342 milliárd forint, s 21,4 százalék a részarány. Mindkét esetben növekedtek az abszolút számok, de a részesedés 0,3, illetve 0,5 százalékkal kisebb lett. A bank tevékenységére, számai alakulására természetesen komoly hatással volt az elmúlt negyedévben tapasztalt jegybanki alapkamat csökkenése. A nettó kamatbevételek konszolidált szinten 2,7 százalékkal csökkentek, a nettó kamatmarzs pedig közel 30 bázisponttal szűkült.
A külföldi leánybankok teljesítménye között ezúttal is kiemelkedőnek minősítette az OTP Bankcsoport menedzsmentje a bolgár DSK produktumát, mely 7 százalék fölötti nettó kamatmarzs szintet könyvelhetett el. A Hrvatska piaci és a Banka Slovensko évközi eredménye ugyancsak növekedésről tesz tanúbizonyságot. A romániai leánybanknál a közelmúltban menedzsment cserére, illetve tőkeemelésre került sor.
Az itthoni leányvállalatok teljesítményével változatlanul elégedett az OTP Bank Rt., kivált, mert a biztosító és az alapkezelő az erős verseny közepette is növelte piaci részarányát. A jelzáloghitelezés számára az elmúlt időszakban valamelyest romlott a makro és a piaci klíma. Az OTP Bank amúgy hosszabb időszakra 5,75 százalékos jegybanki alapkamattal számol. Azt is vélelmezi, hogy növekedhet az árfolyamkockázat, melynek a devizában lévő hitelek miatt van jelentősége. Amúgy még ma is igaz, hogy a GDP-arányos jelzáloghitel aránya csak a negyede a nyugat-európai átlagnak, elvben tehát növekedésre számíthat ez a terület. De komolyabb elmozdulásra az OTP Bank az eurózónához való csatlakozást követően számít, mostanában viszont számolni kénytelen a hazai piac azzal, hogy a hiteltörlesztési terhekkel a magyar lakosság már elérte a nyugat-európai átlagot. Pozitív tendencia azonban, hogy a kamatszint, a futamidő kedvezőbben alakul a lakosság szempontjából, azaz időnek utána mégis bekövetkezik a piaci növekedés.