Pártok - mégpedig - ellenzékiek adják egymásnak a kilincset a Budapesti Értéktőzsdén: azt követően, hogy az MDF elnöke, Dávid Ibolya látogatást tett a BÉT-en és hitet tett a tőkepiac ezen eszközével segített privatizáció mellett, most a Fidesz vezérkara fedezte fel magának a börzét. A kiadott közlemény szerint a versenyképességről és a magyar tőkepiac helyzetéről egyeztetett Varga Mihály és Pelczné Dr. Gáll Ildikó alelnökök vezetésével a Budapesti Értéktőzsdén a Fidesz Jövőnk Műhelyének gazdasági szakértői csoportja. A május 8-i egyeztetésen Szalay-Berzeviczy Attila BÉT-elnök ismertette a börzének és a szakmai szervezeteknek a tőkepiac fejlesztésére vonatkozó és korábban Veres János pénzügyminiszterhez is eljuttatott öt pontját.
A közlemény e passzusokat is felsorolja:
A középiskolai pénzügyi oktatás legyen a Nemzeti Alaptanterv része, hogy minél szélesebb körben és minél korábban elkezdődhessen az öngondoskodás, a befektetési, valamint a pénzügyi kultúra tudatos oktatása biztosítva ezzel a fiatal generációk versenyképességét az iskolapadból a munkaerőpiacra kikerülve.
Kerüljön 2008. január 1-vel bevezetésre a már korábban kidolgozott hosszú távú befektetési számla, hogy a tavaly szeptemberben a kamatadó bevezetésekor a hosszú távú befektetési instrumentumokba vándorolt lakossági megtakarítások továbbra is ebben a csatornában maradjanak, biztosítva ezzel egy versenyképesebb megtakarítási szerkezetet.
Legyenek a tőzsdére bevezetett befektetési jegyek a részvényekhez hasonlóan adóztatva, növelve ezzel a legnépszerűbb hazai tőkepiaci instrumentumok, a befektetési jegyek versenyképességét.
Az ingatlanadó bevezetésével egy időben legyen biztosítva az ingatlanpiac és a tőkepiac közötti átjárhatóság a lakossági megtakarításokat illetően adózási és illetékfizetési szempontból. Ne kelljen 25 százalékos forrásadót fizetni az ingatlaneladás után azoknak, akik ezt a pénzt a nyugdíjpénztárukba, a nyugdíj-előtakarékossági számlájukra vagy a hosszú távú befektetési számlájukra fizetik be, biztosítva ezzel a magyar tőkepiac versenyképességét és az ingatlanpark állapotának és minőségének javulását.
A hazai vállalatok tőzsdére lépését a társasági adón keresztül is lehetséges motiválni, ugyanis a tőzsde nagyobb átláthatóságot, komolyabb versenyhelyzetet és így nagyobb társasági adóalapot jelentene a költségvetésnek.
A tőzsde elnöke hangsúlyozta, hogy egy nemzetgazdaság versenyképességének egyik fontos pillére egy virágzó hazai tőkepiac, ahol a vállalatok a mihamarabbi tőzsdére lépésben érdekeltek, míg a lakosság a megtakarításainak egyre jelentősebb hányadát tőkepiaci befektetési instrumentumokban, részvényekben és befektetési jegyekben tartja. Az a gazdaságpolitika - főleg itt Közép-Kelet-Európában, amely nem biztosít stratégiai szerepet a hazai tőkepiac virágzásának, az saját magát, az ország pénzügyi rendszerét és a lakosságának a befektetői kultúráját értékeli le. Ez pedig kizárólag a mindenkori kormány felelőssége.