Az új áfatörvényből a kkv-k is profitálhatnának

Jövőre a tervek szerint nem kell áfát fizetni az üzletágak értékesítése után. Az áfatörvény tervezett módosítása nem csak pénzt spórolna a vállalkozásoknak, de az eddig alkalmazott időigényes megoldásokat is kiválthatja, mutat rá egy könyvvizsgáló cég tanulmányában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elhúzódó gazdasági válság sok céget késztet arra, hogy átvizsgálja és ésszerűsítse működését. Finanszírozási nehézségek esetén – a jövedelmező tevékenységek megtartása érdekében – a kevésbé profitábilis, de valós piaci potenciállal rendelkező üzletágak eladása az egyik legkézenfekvőbb alternatíva lehet.

Miért kedvező a vállalkozásoknak?

„Egy üzletág jól előkészített és a megfelelő időben végrehajtott értékesítése segíthet az eladó pénzügyi helyzetének stabilizálásában, a vevő piaci pozíciójának megerősítésében és az érintett munkahelyek megőrzésében, azaz megéri a fáradságot – foglalta össze Dr. Fekete Zsuzsa a Mazars Tranzakciós Tanácsadási igazgatója. Egy üzletág értékesítése eszközök adásvételét, követelések engedményezését, kötelezettségek átvállalását, és szerződések engedményezését jelenti, ami egy nagy értékű eszközállománnyal rendelkező üzletág esetén jelentős áfafinanszírozási terhet ró a vevőre. Ezért rendkívül kedvező az a tervezet, amely mentesítené az üzletágeladást az áfa megfizetése alól.

Ezek az adók változnak jövőre
Az Országgyűlés hétfőn a jövő évi adótörvényekről szóló javaslatba emelték Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter októberben bejelentett két (az első 397, a második 367 milliárd forint értékű) kiigazító programját. A legfontosabb változásokról innen tájékozódhat.
A tanácsadó szerint számos okból dönthet úgy egy vállalkozás, hogy valamelyik üzletágát értékesíti: horizontális vagy vertikális portfoliótisztítás, befektetői szándék, kiszervezési szándék, vagy akár egy nagyszabású szervezet-átalakítás egyaránt állhatnak egy önálló működési egység eladásának hátterében. Emiatt a törvénymódosítás nem csak a hazai nagyvállalatok számára hozna pozitív változást, hanem a kis- és középvállalatok is profitálhatnának az új szabályozásból.

Az áfafizetésből adódó pluszköltségek elkerülésének érdekében a vállalkozások eddig időigényes és bonyolult megoldások használatára kényszerültek – kezdeményezhették például az adott üzletág cégjogi kiválasztását. Válságos időkben azonban az idő nem csak pénz, hanem az üzletág életben maradását is veszélyeztető tényező, hiszen egy üzletág tényleges értékét rövidtávon is jelentősen csökkentheti, ha megfelelő likviditás hiányában már nem tudja a fizetőképes keresletet kiszolgálni – állítja a Mazars. A befektetők kockázatkerülő hozzáállásához is jobban illik, ha nem egy cégjogi átalakulás általános jogutódját vásárolják meg, hanem csak az áfa és az átvett munkavállalókra vonatkozó munkajogi jogutódlás kockázatát kell vállalniuk – ahogy az egy üzletág vásárlása esetén történik.

Kizárólag adóköteles tevékenységre vonatkozik

A jelentéséből kiderül, hogy a tervezett módosítás szerint az üzletág átruházás csak abban az esetben lesz áfa körön kívüli ügylet, ha az üzletág kizárólag adóköteles tevékenységet végez, így a javaslat önmagában nem jelent majd megoldást az adómentes tevékenységet is folytató vállalkozások számára.

A vállalkozásoknak azt is meg kell vizsgálniuk, hogy az üzletág részeként adnak-e át ingatlant, és ha igen, a felek megelőzőleg választottak-e az ingatlan értékesítésre áfakötelezettséget, mert ez utóbbi is feltétele az áfa körön kívüli kezelésnek. A könyvvizsgáló cég szerint a tervezetből egyelőre az nem derül ki, hogy ez a választás – az átruházó oldaláról – a tranzakció előtt megtehető-e abban az esetben, ha ingatlanértékesítési tevékenységet korábban nem folytatott.

Érdemesebb eladni, semmint kiválni

Az áfafinanszírozási problémán kívül az üzletág átruházás vagy átalakulás kérdéskörének megítélésében további adójogi vetületeket, például a meglévő veszteségek továbbvitelének, és azok felhasználási lehetőségének szabályait is ismerni és mérlegelni kell. Az üzletág-átruházás ugyan áfa körön kívüli lehet jövőre, de a veszteség átvitelére ilyen módon továbbra sem nyílik lehetőség. Ugyanakkor az értékesítőnek a szigorodó veszteségelhatárolási szabályokkal sem kell szembenézni, azaz – a kiválással szemben – egy üzletág eladáskor nem kell a veszteségek későbbi felhasználásakor a tevékenység kétéves folytatására vonatkozó feltételeknek megfelelni.

„Fontos tehát adózási szempontból is mérlegelni, hogy melyik tevékenységet, és milyen módon szervezzük ki” – mutat rá Fekete Zsuzsa.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo