Amit félretesz, megtalálja!

A nyugdíjrendszerrel kapcsolatban még a szakemberek sem igen tudják, milyen változás várható. A társadalom nagy része nem gondolkodik előre, csekély a hosszú távú megtakarítási hajlandóság. Pedig sokak számára problematikus lesz a nyugdíjkor elérése utáni megélhetés. A jelenlegi nyugdíjrendszer finanszírozása ráadásul óriási terhet ró az adófizető állampolgárokra. Reformokra vár a piac és a társadalom is.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelenleg másfélmillió magánnyugdíj-pénztári tag van Magyarországon, de - mivel egy állampolgár többes tag is lehet - ennél jóval kevesebb, szakértői becslések szerint 900 ezer-1 millió ember választotta a hosszú távú megtakarítás e formáját. Ez a hazai munkavállalók kevesebb, mint negyedét jelenti. A nyugat-európai országokhoz képest ez elenyésző arány. Éppen ezért sürgetik a szakemberek az időskori öngondoskodás társadalmi elfogadottságának és széles körű igénybevételének erősítését, ám hasztalan.

Amit félretesz, megtalálja!

Sajnos, hazánkban éppen fordított a tendencia, mint Nyugaton. A fogyasztói szemlélet térnyerése visszaszorította a megtakarításokat, sőt egyre nő a fogyasztás és a hitelek felvétele is. A 45 év feletti munkavállalók esetében már óriási jelentősége van az önkéntes magánnyugdíjpénztáraknak, ám jóval fiatalabb korban is érdemes az időskorra gondolni.

A magánnyugdíj-pénztári megtakarítás számos előnnyel jár, igénybevétele esetén több adókedvezményt is érvényesíteni lehet. Átlagosan évi 100 ezer forint visszaigényelhető, de jóval magasabb összegek is elérhetők. Azok a tagok, akik 2020. január 1-je előtt mennek nyugdíjba, jóval többet, maximum 430 ezer forintot is visszaigényelhetnek.

Ez a fajta hosszú távú befektetés pénzügyileg kifizetődőbb, mint számos más megtakarítási forma. A pénztárak hozama 30 százalék körül mozog, és kamatadómentes. Az ehhez párosuló adókedvezményekkel együtt a megtakarítás a többszörösére nőhet.

Ráadásul a magánnyugdíjpénztárak teljesítménye javuló tendenciát mutat. Az elmúlt öt évben az inflációnál 1,6 százalékkal magasabb hozamot produkált a legrosszabbul teljesítő magánnyugdíjpénztár is. A pénztárak teljesítménye versenyképes: 2002-2006 között éves átlagban a magánnyugdíjpénztárak 4,2, az önkéntesek 4,08 százalékos reálhozamot értek el.#page#

A pénztári hozamok mind tavaly, mind az előző ötéves időszakban a benchmarkok körül szóródtak, a kedvező hozamszint tehát elsősorban a jellemző pénztári portfólió révén az elmúlt években elérhető kedvező hozamszintnek köszönhető. A hozam nem függ a pénztár nagyságától, a nagyobb pénztárak nem tudták a kicsiket megverni, s nem jelentett előnyt a hozamok szempontjából a pénzügyi csoporthoz való tartozás sem. Sőt a függetlenek teljesítménye az utóbbi években jobb volt. Az eredmények azt mutatják, hogy a hozamok alapvetően a portfólió szektorszinten kialakult átlagos összetételétől függnek.

Változások

Ez évtől jelentős változás az is, hogy a munkáltatóknak a 2007. évi bevallásokat és tagdíjbefizetéseket - az első határidő február 12. volt - már nem a pénztárakhoz, hanem az adóhivatalhoz kell küldeniük, méghozzá elektronikusan. A változás több mint 300 ezer foglalkoztatót érint. A pénzt az APEH haladéktalanul átutalja a pénztárakhoz, amelyek azonnal befektetik, így a tagokat nem éri hozamveszteség. Az egyéni számlákon azonban csak akkor tudják majd a befizetéseket jóváírni, amikor a bevallási adatok is megérkeznek az adóhatóságtól (ennek határideje a januári befizetések esetében március 31.). A pénzt a pénztárak addig függő számlán tartják, e függő állomány összegét a felügyelet több 10 milliárd forintra becsüli. Tavaly havonta több mint 20 milliárd forint érkezett a pénztárakhoz.

A pénztárak most a központosított bevallási rendszerre való átállásra koncentrálnak. A műhelymunka folyik, s 2008-ban várhatóan a magánnyugdíjpénztárak túlnyomó része elindul vele.

2007-től lehetőség, 2009-től pedig már kötelezettség a magánnyugdíjpénztárak számára a választható - a különböző kockázatú klasszikus, kiegyensúlyozott, illetve növekedési - portfólió bevezetése (lásd Piac és Profit 2007/3.). A cél az, hogy hosszabb távon magasabb hozam, így nagyobb nyugdíj legyen elérhető.

A szolgáltatók közötti ígéretverseny gondot jelenthet. Ha a nyugdíjasnak túlságosan magas indulójáradékot adnak, vagy alacsonyabbat, de tarthatatlanul magas indexálást ígérnek mellé, akkor könnyen veszélybe kerülhet a későbbi kifizetés. Mivel az ígéretlicitet generáló szolgáltatóválasztás lehetőségét a verseny érdekében nem célszerű korlátozni, ezért a licitnek egységes szabályozással kell elejét venni.

Teljes cikk a Piac és Profit Magazin jniusi számában...

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo