A pénzügyi szféra fekete dobozának nevezte Trunkó Barnabás a most megjelent Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanachot. A 2004-2005-ös kétkötetes műnek a színére is utalt a Magyar Biztosítók Szövetségének főtitkára, de arra is, hogy az évente napvilágot látó - és így sorrendben már tizenötödik - adatgyűjtemény alkalmas a folyamatosan bekövetkező és nem mindig örömteli szakmai változások nyomon követésére is.
A Tas Kiadó, mely - mint megelőzőleg is minden évben - gondozta, kiadta az almanachot, ezúttal már szervesen összekapcsolta az informatikai adatszolgáltatást és a könyv formában megjelentetett nyilvántartást. Kerekes György a november 24-én tartott könyvbemutatón tehát egyszerre tartotta fontosnak a két megjelenési forma hírverését. Míg a könyvben a közgyűléstől közgyűlésig terjedő időszakot ismerheti meg egy-egy pénzügyi szolgáltató életéből az olvasó, addig az e-almanach a naprakész változásokat is az interneten kereső elé tárja. A Pénzportál.hu vállalkozással egészült ki mostanra a Tas-11 Kft. kínálata, ilyenformán azzal, hogy az oktatáshoz, ismeretterjesztéshez nyújt jól használható segédeszközt.
A november 24-i könyvbemutatóra - házigazdai minőségben is - hivatalos volt a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója, Horváth Zsolt ebből az alkalomból az ugyancsak 15 éves börze-múltnak, illetve a hasonló időt megélt sorozatnak az információszolgáltatási kapcsolatát magasztalta. Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára lényegi elemnek tartotta a pénzügyi közvetítők háza táján bekövetkezett változások láttatását, illetve azt, hogy éppen a mostani almanach tárja az olvasók elé a szakma eddigi legsikeresebb évét, a 2004-est. Nyers szerint nem pusztán a kimagasló jövedelmezőség a jellemzője ennek az esztendőnek, hanem az is, hogy most először nem kellett beszámolni jelentős veszteséget elkönyvelő bankról. A főtitkár az uniós tagságunkkal is összefüggő, már elkezdődött nagyfokú átalakulás időszakára hívta fel a figyelmet, például arra, hogy a prudenciális szabályoktól kezdve az ügyfélkapcsolatokon keresztül a pénzforgalom technológiájáig esedékes a szakmai megújulás.
Trunkó Barnabás MABISZ-főtitkár szerint az általa képviselt szektor a hitelintézetekénél kevésbé attraktív évet tudhat maga mögött, viszont a hosszú ideje tartó fejlődési pályát még az sem szakította meg 2004-ben, hogy az ország tagja lett az Európai Uniónak. Mindez adatokkal illusztrálva: tavaly 14 millió tartós biztosítási szerződés volt hatályban, s az egy főre eső biztosítási díjbevétel 220 eurót taksált. Trunkó Barnabás szerint ez az utóbbi szám mutatja a piac fejlődésének lehetőségeit, mivel például Németországban 2300 euró az egy főre eső biztosítási díjbevétel. Lábjegyzet: a felügyeletnél a 200-at is meghaladja a magát regisztráltató, tehát a magyar piacon megjelent, megjelenő biztosító társaság, van és lesz kivel versenyezniük tehát a pénzügyi szolgáltatóknak.