A vezeklés ideje rövidülhet

Eddig a hitelt felvevők minden értesítés nélkül, akár kisebb mulasztásért felkerülhettek a banki "feketelistára". A jövőben az ügyfelek évente egyszer ingyen megtudhatják: szerepelnek-e a negatív minősítésű adatbázisban, s ha a bekerülést vitatják, akár bíróságon is megtámadhatják.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Januártól nevében és néhány feltételében is változik a Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer (BAR).

A lakosság és a vállalkozók hitelnyilvántartó rendszere
1999 (a vállalkozói 1995) óta működik. A rendszer két negatív listából áll: az egyikben azoknak az adatai szerepelnek, akiknek 90 napon túli tartozásuk van, s összege meghaladja a havi minimálbért. A másik negatív listán azok a személyek szerepelnek, akik bankkártya-visszaéléseket követtek el. Az adatok szerint az elmúlt évben 230 ezer természetes személy 330 ezer ügyletét, valamint 230 ezer vállalkozás 850 ezer mulasztását tartották nyilván. Tavaly az előző évhez képest 50%-kal nőtt - ez évről még nincs pontos adat - az adatbázisba bekerülők (nem törlesztő magánszemélyek, fizetésképtelenné vállalkozók, bankkártyára vonatkozó előírást megszegők) száma. Az egy ügyfélre jutó legmagasabb számú mulasztás 7 volt. Ez utóbbi azt jelenti, hogy vannak olyan ügyfelek, akik akár 7 banki tartozást is felhalmoztak.
Az ügyfelek - magánszemélyek, vállalkozók - számára nemcsak átláthatóbb lesz működése, de a valamilyen mulasztást elkövetők, például hitelrészletet rendszeresen késve, vagy hosszabb ideig nem fizetők, csak több, előírt feltétel együttes nem teljesítésekor kerülnek fel a negatív minősítésű banki adóslistára. Eddig ugyanis akár már akkor is nyilvántartott, "rossz" adóssá válhatott valaki, ha például tévesen kalkulálta ki a felvett banki kölcsön utolsó részletének összegét, vagy késett befizetésével. Ez januártól változik: csak azok kerülnek a mulasztók listájára, akik legalább a mindenkori minimálbért (jövőre havi 62 ezer 500 forint) meghaladó összeg megfizetésével késlekednek 90 napnál hosszabb ideig. Vagyis, az új szabályozás szerint mindkét feltételnek -- az összegnek és az időtartamnak is "teljesülnie kell" ahhoz, hogy az ügyfél a jövő évtől Központi Hitelinformációs Rendszernek (KHR) nevezett, ún. hitelmulasztó bázisba kerüljön.

Továbbra is bekerülhet viszont a rendszerbe az az ügyfél, aki például hamis okmánnyal igazolja magát, valótlan adatot közöl, vagy bankkártyával követ el visszaélést. Ugyancsak számíthat a rossz minősítésre az, aki a minimálbér összegét meghaladó mértékben használja rendszeresen fedezet nélkül a kártyáját, vagy már letiltott kártyával vásárol. S nem változik az adatnyilvántartás időtartama sem: a felvett pénzintézeti hitel visszafizetését követően - legyen az piaci kamatú, vagy államilag támogatott, rövid, vagy különböző hosszúságú futamidejű - egységesen  továbbra is öt évig tartják nyilván a KHR-ben.

#page#

Belenézhetnek

Pozitív változás, hogy míg korábban az ügyfelek nem, vagy igencsak nehezen szerezhettek információt arról, hogy szerepelnek-e az adóslistán, az új jogszabály előírja: a bankoknak már a hitelszerződés megkötése előtt - valamint a hitelt felvevő adatainak "feketelistára" kerülése előtt 30 nappal - írásban tájékoztatniuk kell ügyfeleiket az esetleges mulasztások szankcionálhatóságáról, illetve a szankcionálás tényéről. Jelentős jövő évi módosítás még, hogy ezentúl az ügyfelek évente egyszer - díjfizetés nélkül - maguk is informálódhatnak a banknál: szerepelnek-e, és ha igen, milyen okból a negatív minősítésű adatbázisban? (Jelenleg a bankok ezért az információért alkalomként 4-7 ezer forint közötti összeget kérnek.) Amennyiben az ügyfél vitatja az ok valódiságát, arra is lehetősége lesz, hogy a listára kerülést bíróságon megtámadja.

Újdonság, hogy a Központi Hitelinformációs Rendszerben jövő évtől nem csak a rossz minősítést kapott ügyfelek személy- és lakcím-azonosító adatait, valamint a mulasztás tényét, hanem a hitelszerződés típusát, számát, megkötésének és lejáratának időpontját, a teljes kölcsön és a még fennálló tartozás összegét is nyilvántartják. Erre a jogalkotók szerint azért van szükség, mert a bankok ezek ismeretében pontosabban megítélhetik a  hitelügylet kockázatosságát. Vagyis, a jövőben olyan magánszemélyek, vállalkozások is hitelképessé válhatnak, akiknek kérelmét a hitelintézetek egy része - kisebb, idő közben már rendezett mulasztás miatt - eddig akár 5 évig automatikusan elutasította.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo